Aktualności

20 najlepszych plaż we Francji (o których Francuzi nie chcą, żebyś wiedział)

Najwyższa w Europie wydma piaskowa, ciche zatoki otoczone lasem sosnowym i wyspa wolna od samochodów należą do tej mieszanki wspaniałych francuskich fantazji.

Plage de Saleccia, Korsyka

Ta właściwie dzika zatoka jest idealna dla tych, którzy lubią bardzo odosobnione plaże. Dotarcie do niego wymaga poważnego wysiłku: położonego na północnym skraju karłowatej przestrzeni znanej jako Pustynia Agriates, w pobliżu Saint-Florent, można się do niej dostać tylko poprzez trudną, trwającą od pięciu do sześciu godzin wędrówkę wzdłuż wybrzeża – chociaż wiele osób oszukuje i wynajmuje 4×4 lub łapie podwózkę łodzią. Szkoda, ponieważ spacer jest piękny, przechodząc przez pachnącą korsykańską makię i oferując fantastyczne widoki. W pobliżu plaży znajduje się podstawowy kemping, jeśli chcesz zostać na noc lub dwie, a także kilka innych super tajnych plaż.

Plage de Lostmarc’h, Bretania

Bretania szczyci się jednymi z najwspanialszych plaż we Francji, ale jest też zatłoczona. Półwysep Crozon ma jednak wiele małych zatoczek i zatok, które często są znacznie spokojniejsze niż te bardziej dostępne na północy. Lostmarc’h znajduje się na zachodnim wybrzeżu półwyspu, klinie złotego piasku zwróconego ku falom Atlantyku. Silne wiatry sprawiają, że jest to popularne miejsce do surfowania i pływania latawcem, ale fale są często zbyt silne do pływania. Mimo to jest to niezły widok – a klify za plażą skrywają fort z epoki żelaza i neolityczny menhir. Na południu Plage de la Palue jest równie dramatyczna.

Plaża Omaha, Normandia

Normandia ma wiele plaż, ale żadna nie jest bardziej znacząca niż plaże D-Day, na których siły alianckie wylądowały 6 lipca 1944 roku. Ogromne, płaskie i wsparte urwiskami, wszystkie pięć głównych plaż D-Day są warte odwiedzenia , zwłaszcza Omaha, gdzie nadal można zobaczyć niemieckie bunkry i odwiedzić amerykańską ceremonię wojskową nad plażą, słynną z filmu Szeregowiec Ryan.

Plage de Canetto, Korsyka

Korsyka ma wiele plaż, które regularnie pojawiają się na listach „najlepszych na świecie” – w tym słynne Palombaggia i Rondinara (na zdjęciu)

Korsyka to raj dla miłośników plaż. Na wyspie znajduje się wiele plaż, które regularnie znajdują się na listach „najlepszych na świecie” – w tym słynna Palombaggia i Rondinara, najpiękniejsza z wielu wspaniałych plaż wokół Bonifacio. Little Canetto jest nieco bardziej dziki niż inne w pobliżu i zwykle cichsze, z półksiężycem piasku i osłoniętym aspektem, który zapewnia doskonałe pływanie.

Dune du Pilat, Gironde

W Zatoce Arcachon znajduje się najwyższa w Europie wydma. Potężna Dune de Pilat, wysoka na 106 metrów i długa na 2,7 km. To tak, jakby kawałek Sahary został przetransportowany na zachodnie wybrzeże Francji. Zawiera niesamowite 60 milionów metrów sześciennych piasku i jest tak wysoka, że ​​często można zobaczyć paralotnie startujące ze szczytu. Wydma opada aż do zatoki i jest doskonałym miejscem do oglądania zachodu słońca.

Baie des Trépassés, Bretania

Wspaniałość jest tym, o co chodzi w tej bretońskiej plaży. Wciśnięty między dwoma skalistymi przylądkami, Pointe du Van i Pointe du Raz (najbardziej wysunięty na zachód punkt we Francji kontynentalnej), jest majestatycznym miejscem. Nazwa tłumaczy się jako Zatoka Umarłych: lokalna legenda głosi, że zmarłych druidów zabrano stąd i pochowano na pobliskiej Île de Sein.

Calanque d’en Vau i Calanque de Port-Pin, Prowansja

Calanque d'en Vau to wąska zatoczka otoczona wysokimi białymi klifami i wodą tak niebieską, że „prawie oślepiającą”
Calanque d’en Vau to wąska zatoczka otoczona wysokimi białymi klifami i wodą tak niebieską, że „prawie oślepiającą”

Podczas gdy hordy gromadzą się na Lazurowym Wybrzeżu, doświadczeni mieszkańcy kierują się zamiast tego do kalanques – stromych, klifowych zatoczek, które osklepiają wybrzeże wokół Marsylii. Calanque d’en Vau to najbardziej malownicza, wąska zatoczka otoczona wysokimi białymi klifami i wodą tak niebieską, że prawie oślepia. Dostęp prowadzi stromą ścieżką klifową, która ogranicza liczbę odwiedzających, ale mimo to jest niewielka, więc przeludnienie może stanowić problem w środku lata. Port-Pin jest bardziej piaszczysty niż En Vau i oferuje więcej cienia od sosen Aleppo, które otaczają zatokę – ale znowu, nie oczekuj, że latem będziesz mieć go tylko dla siebie.

Étretat, Normandia

Monet namalował wiele klasycznych widoków białych klifów wokół Étretat na Normandzkim Wybrzeżu Alabastrowym, usianym formacjami skalnymi i morskimi łukami. Geologicznie rzecz biorąc, te klify są blisko spokrewnione ze swoimi kuzynami z kanału La Manche w Dover: i są spektakularnie oświetlone o świcie i zmierzchu, kiedy ogniste kolory pozwalają łatwo zobaczyć, co tak zainspirowało artystę impresjonistów.

Plage de l’Espiguette, Montpellier

To piękne prowansalskie miasto jest również popularnym kurortem nadmorskim, ale główne plaże, takie jak Palavas-les-Flots, są strasznie przebudowane. O wiele lepiej jest wybrać się na rower wzdłuż wybrzeża do Espiguette, ekscytująco dzikiej plaży zagubionej wśród wydm, położonej obok rezerwatu przyrody. Południowy kraniec jest preferowany przez naturystów, więc jest idealny do uzyskania opalenizny na całej powierzchni. Camargue też jest w pobliżu, więc miej oczy szeroko otwarte na flamingi.

Plage de Gatseau, Oléron

Plaże Atlantyku wokół La Rochelle są często pomijane przez gości spoza Francji. Mała wyspa Oléron ma kilka uroków, w tym tę na południowym krańcu wyspy, piaszczystą zatokę otoczoną lasem sosnowym, zwróconą na południe w kierunku półwyspu Arvert. Wyspa jest łatwo dostępna – jest połączona z lądem groblą – ale poza głównym sezonem jest często cicha i jest dobrym miejscem na spokojne opalanie i pływanie. Plage des Huttes to kolejna plaża do odkrycia.

Pointe Espagnole (La Tremblade), wybrzeże Atlantyku

Położona po przeciwnej stronie zatoki od Oléron, ta ogromna, wydmowa plaża rozciąga się na 3 km wokół północno-zachodniego punktu półwyspu Arvert
Położona po przeciwnej stronie zatoki od Oléron, ta ogromna, wydmowa plaża rozciąga się na 3 km wokół północno-zachodniego punktu półwyspu Arvert

Położona po przeciwnej stronie zatoki od Oléron, ta ogromna, wydmowa plaża rozciąga się na 3 km wokół północno-zachodniego krańca półwyspu Arvert, więc prawie zawsze jest miejsce na odłożenie ręcznika. Jest urocza, ale robi się wietrznie – idealna dla kitesurferów i kite buggierów, ale nie idealna, jeśli chcesz uniknąć piasku w kanapkach. Uważaj na prądy rozrywające, jeśli planujesz pływać.

Plage des Brouis, Prowansja

Trudno uwierzyć, że jesteś tylko kilka mil na południe od błyszczącego St-Tropez na tej plaży w pobliżu Cavalaire-sur-Mer, skalistej zatoczki otoczonej gęstym lasem i często prawie pustej. Jedyną drogą tutaj jest sentier littoral (ścieżka nadmorska), 45-minutowa wędrówka od znacznie bardziej rozwiniętej plaży w Gigaro: spakuj piknik i sprzęt do pływania i zaplanuj spędzenie całego dnia. Jest popularny wśród naturystów, więc przygotuj się na pozbycie się zahamowań. Jeśli czas pozwoli, wędrówka do Cap Lardier prowadzi przez kilka innych cichych zatoczek.

Plage des Grands Sables, Belle-Île-en-Mer, Bretania

Rzeczywiście piękna wyspa – i pasująca do niej piękna plaża. Dopłynięta łodzią z nadmorskiego Quiberon, wyspa ta od dawna jest ulubioną przez francuskich turystów, którzy chcą uciec od zgiełku kontynentu i zdecydowanie czujesz się jak cofnięcie się w czasie. Grands Sables to jedna z największych plaż na wyspie, z zielonymi polami łagodnie opadającymi do linii brzegowej; pływanie jest wspaniałe. Aby znaleźć innych, wskocz na rower i udaj się wzdłuż wybrzeża: Donnant to kolejna wyróżniająca się postać.

Plage de Notre Dame, Île de Porquerolles, Hyères

Plage de Notre Dame na dużej, wolnej od samochodów wyspie Porquerolles oferuje czystą wodę i doskonałe pływanie
Plage de Notre Dame na dużej, wolnej od samochodów wyspie Porquerolles oferuje czystą wodę i doskonałe pływanie

Archipelag stworzony dla plażowiczów, na wyspy Hyères można dotrzeć promem z pobliskiego Tulonu. Plage de Notre Dame na dużej, wolnej od samochodów wyspie Porquerolles jest o wiele łatwiej dostępne i oferuje czystą wodę i doskonałe pływanie, co czyni ją idealnym miejscem dla rodzin. Cała wyspa jest rezerwatem przyrody, więc czuje się cudownie dziewicza. Jedyny minus? Latem może być zajęty jachtami.

Plage de Cabasson, Prowansja

Ta mała plaża, położona na południowym skraju masywu Maures, obszaru porośniętych sosnami wzgórz między Saint-Tropez i Toulon, stanowi doskonały przystanek dla każdego, kto planuje podróż po Prowansji. Jest schowany po zachodniej stronie małego cypla, pod fortem Bregançon i jest dość osłonięty. Jedyny szkopuł polega na tym, że najbliższy parking jest piekielnie drogi.

Plage de Parlementia, wybrzeże Atlantyku

Francuscy surferzy doskonale zdają sobie sprawę z atrakcji wielu atlantyckich plaż wokół Guéthary – ten przewiewny skrawek wybrzeża na południe od Biarritz słynie z fal. Obecnie jest to cichy zakątek baskijskiego wybrzeża: ładna Parlementia jest łatwo dostępna na piechotę z Guéthary lub wzdłuż wybrzeża Sentier des Baleines. Guéthary ma też kilka świetnych miejsc, w których można spróbować pintxos (baskijskich tapas).

Plage de la Vieille Église, Normandia

W pobliżu miasta Barneville-Carteret nad kanałem La Manche znajdują się trzy bardzo przyzwoite plaże
W pobliżu miasta Barneville-Carteret nad kanałem La Manche znajdują się trzy bardzo przyzwoite plaże

W pobliżu miasta Barneville-Carteret, po zachodniej stronie półwyspu Cotentin, znajdują się trzy bardzo przyzwoite plaże. Najlepszym z nich jest Old Church Beach, pas białego piasku osłonięty wydmami i przylądek Cap de Carteret. Plage de la Potinière jest również urocza, choć trochę bardziej zatłoczona.

Plage de Wissant, Hauts-de-France

Jeśli nie możesz się doczekać zanurzenia stóp w Kanale, zaledwie pół godziny jazdy po wyjściu z Eurotunelu zaprowadzi Cię do szeregu piaszczystych plaż, które rozciągają się na 12 km wzdłuż Opalowego Wybrzeża Pas-de-Calais. Małe nadmorskie miasteczko Wissant leży między bliźniaczymi przylądkami Cap Blanc Nez i Cap Gris Nez i ma dość czarujący, przewiewny, staromodny klimat: jego plaża jest popularna głównie wśród francuskich turystów, zwłaszcza paryskich uciekających z wielkiego miasta na weekend nad morzem. W pogodny dzień widać wyraźnie angielskie wybrzeże.

Plage des Dames, Noirmoutier, Vendée

Nigdy nie słyszałeś o Noirmoutier? Nie jesteś jedyny: niewielu turystów spoza Francji wybiera tę malutką wyspę na Atlantyku na wschód od Nantes, co oznacza, że ​​jej plaże są niezatłoczone poza głównym sezonem letnim. Plage des Dames znajduje się po wschodniej stronie wyspy, zagłębieniu miękkiego, osłoniętego piasku, z linią staroświeckich chatek plażowych schowanych pod drzewami. Wzdłuż wybrzeża jest więcej plaż: wypróbuj Plage du Mardi Gras, by zobaczyć pocztówkowe widoki, lub ładną Plage de Luzéronde, by podziwiać zachód słońca.

Plage de la Torchère, Cap Ferret, Wybrzeże Atlantyku

Cap Ferret (nie mylić z Cap Ferrat w południowo-wschodniej Francji) to wąski palec lądu, który chroni Zatokę Arcachon przed pełnymi siłami Atlantyku. Jego zachodnia strona to zasadniczo jedna rozległa, wydmowa piaszczysta plaża, rozciągająca się od Truc Vert na północy i Torchère i Plage Cap Ferrat na południu, z tytułowym cyplem za nią oferującym doskonałe, choć wietrzne spacery. Przyjdź tutaj w dzień, kiedy nie wieje zachodni wiatr, chyba że jesteś surferem lub bodyboarderem, oczywiście.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button