Rozrywka

Adnan Syed: 5 rzeczy, które należy wiedzieć o „seryjnym” temacie podcastu po tym, jak został uwolniony z więzienia

Źródło: JIM LO SCALZO/EPA-EFE/Shutterstock

Adnan Syed41-letni został skazany za morderstwo pierwszego stopnia swojej byłej dziewczyny Hae Min Lee w lutym 2000 roku i skazany na dożywocie. Teraz, 22 lata po orzeczeniu, został uwolniony. Skazanie Adnana zostało uchylone 19 września 2022 r. przez sędziego Sądu Okręgowego w Baltimore Melissa Phinn ponieważ uważa, że ​​obrońcy nie otrzymali wszystkich dowodów, których potrzebowali w sprawie Adnana, zgodnie z Poczta w Nowym Jorku. Dodatkowo, ze sprawą jest dwóch innych podejrzanych, którzy nigdy nie zostali wykluczeni z śledztwa.

Ponadto per CNN, DNA Adnana nie zostało znalezione na żadnej z 12 próbek pobranych z ciała lub samochodu Hae, które były testowane. Smakosz został ujawniony przez jednego z adwokatów Adana w serialu dokumentalnym HBO 2019 Sprawa przeciwko Adnanowi Syedowi. Kim więc jest człowiek, który potencjalnie został fałszywie uwięziony na 22 lata? Czytaj dalej, aby poznać pięć faktów na temat Adnana Syeda i jego sprawy.

Adnan Syed
Adnan Syed wychodzi z Baltimore Circuit Court po tym, jak 19 września 2022 w Baltimore sędzia umorzył mu wyrok za morderstwo (zdjęcie: JIM LO SCALZO/EPA-EFE/Shutterstock)

Adnan nie jest całkowicie wolny

Adnan utrzymuje swoją niewinność, odkąd został aresztowany, gdy miał zaledwie 17 lat. I chociaż został już zwolniony z więzienia, nie jest całkowicie wolnym człowiekiem. Zwolnienie Adnana opiera się na przekonaniu sędziego Phinna, że ​​proces Adnana był niesprawiedliwy, a prokuratorzy mają 30 dni na oddalenie jego sprawy lub zwrócenie się o nowy proces. Na razie musi nosić monitor na kostce ze śledzeniem GPS.

„Jeszcze nie ogłaszamy, że Adnan Syed jest niewinny” — prokurator stanu Baltimore City Marilyn Mosby powiedział w oświadczeniu, per CNN. „Ale oświadczamy, że w interesie sprawiedliwości i sprawiedliwości ma prawo do nowego procesu”.

Adnan był mile zaskoczony jego uwolnieniem

„Powiedział, że nie może uwierzyć, że to prawda”, adwokat Adnana Erica Suter powiedział dziennikarzom po tym, jak jego wyrok został wyrzucony, za Poczta w Nowym Jorku. Jego matka była zachwycona, że ​​jej syn wrócił, przynajmniej tymczasowo, i została sfotografowana z szerokim uśmiechem na twarzy, gdy dała mu ciepły uścisk.

Sprawa Adnana znalazła się w centrum popularnego podcastu

Sprawa Adnana po raz pierwszy zyskała rozgłos w 2014 roku, kiedy była przedmiotem pierwszego sezonu Sarah Koenigprawdziwy podcast kryminalny, Seryjny. Sarah dokopała się do jego sprawy i znalazła błędy w obronie Adnana i dowodach wykorzystanych przeciwko niemu. Sprawa zyskała szerokie zainteresowanie dzięki 12-częściowej serii kryminalnej, a nawet wygrała Nagroda Peabody, per Opiekun. W 2016 r., krótko po tym, jak podcast Sarah pojawił się w iTunes, sędzia sądu niższej instancji gestem o ponowne rozpatrzenie sprawy, ale to zostało ostatecznie odrzucone przez sąd najwyższy stanu Maryland.

Adnan Syed
Urzędnicy eskortują Adnana Syeda z sądu po przesłuchaniach w sprawie ponownego procesu w 2016 r. (Zdjęcie: Karl Merton Ferron/TNS/Newscom/MEGA)

Nie wszyscy są szczęśliwi Adnan wyszedł z więzienia

Chociaż wiele osób, które miały wątpliwości co do skazania Adnana, cieszy się, że ma on szansę na bycie wolnym człowiekiem, brat ofiary, uduszony w 1999 roku, czuje się „zdradzony”, według Poczta. „To nie jest dla mnie podcast. To jest prawdziwe życie” – powiedział podczas przesłuchania 19 września.

Prokurator stanowy Maryland powiedział, że rozumie frustracje brata, ale Adnan zasługuje na kolejną uczciwą szansę udowodnienia swojej niewinności. „Rozumiem również, jak ważne jest, aby administracja wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych zapewniała równość, sprawiedliwość i uczciwość” – powiedziała podczas briefingu prasowego. – To również przysługuje pozwanemu.

Adnan pochodzi z Baltimore

Adnan urodził się w Baltimore w stanie Maryland 21 maja 1981 roku, per Słońce. Jest muzułmaninem, a jego przodkowie wywodzą się z Pakistanu.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button