Aktualności

Bidens przybywa na pogrzeb królowej po hołdzie dla „specjalnego” związku

Prezydent USA Joe Biden i jego żona Jill przybyli do Opactwa Westminsterskiego w Londynie na pogrzeb królowej Elżbiety II, aby upamiętnić „szczególne stosunki” ze zmarłym monarchą.

Prezydent Biden jest jedną z wielu głów państw z całego świata uczestniczących w nabożeństwie dla najdłużej urzędującego monarchy Wielkiej Brytanii.

Królowa zmarła 8 września w wieku 96 lat w zamku Balmoral w Szkocji, zaledwie kilka miesięcy po obchodzeniu platynowego jubileuszu z okazji 70-lecia zasiadania na tronie.

Bidens przybywa do Opactwa Westminsterskiego
Prezydent USA Joe Biden i jego żona Jill na państwowym pogrzebie królowej Elżbiety II w Westminster Abbey w Londynie 19 września 2022 r. Amerykański przywódca okazał szacunek dla „specjalnych relacji”, jakie miał ze zmarłym monarchą.
Obrazy Getty

Bidenowie wyglądali uroczyście, gdy weszli do opactwa trzymając się za ręce. Pierwsza dama miała na sobie czarny, inspirowany Chanel ołówkowy garnitur ze spódnicą i pasującym do niej fascynatorem, a prezydent wybrał czarny garnitur, z czarnym krawatem i białą chusteczką w kieszeni marynarki.

Po przybyciu do Londynu prezydent i jego żona odwiedzili trumnę królowej, gdy leżała w stanie w Westminster Hall. Podpisali również oficjalną księgę kondolencyjną przed uczestnictwem w uroczystości w Pałacu Buckingham, której gospodarzem był król Karol III w niedzielę wieczorem.

Prezydent Biden był jednym z niewielu światowych przywódców, którzy przybyli własnym transportem po tym, jak organizatorzy pogrzebu powiedzieli, że głowy państw muszą podróżować razem autobusem ze względów bezpieczeństwa.

Udał się do Opactwa Westminsterskiego w opancerzonym pojeździe, znanym jako „Bestia”, ale w drodze na pogrzeb napotkał pewne kłopoty.

Ruch uliczny w Londynie zatrzymał się, a prezydencka kawalkada utknęła w pobliżu Marble Arch.

Prezydent Biden pomachał do gapiów, którzy stali wzdłuż ulic, gdy Bestia powoli czołgała się przez angielską stolicę.

Biden był ostatnim prezydentem USA za panowania Elżbiety, a swojego pierwszego prezydenta, Harry’ego Trumana, poznała, gdy była jeszcze księżniczką.

Biden Jill Joe pogrzeb
Prezydent USA Joe Biden i pierwsza dama trzymali się za ręce, gdy weszli do Opactwa Westminsterskiego na pogrzeb królowej. Amerykanie przybyli własnym opancerzonym samochodem, znanym jako Bestia.
Geoff Pugh/Getty Images Europa

Podczas swojego panowania królowej udało się spotkać wszystkich 13 z 14 prezydentów, z wyjątkiem Lyndona B. Johnsona, który był w Białym Domu od 1963 do 1969 roku.

Po podpisaniu księgi kondolencyjnej w Lancaster House prezydent Biden określił królową jako „uczciwą” i „przyzwoitą”.

„Wszystkim mieszkańcom Anglii, wszystkim mieszkańcom Wielkiej Brytanii, nasze serca są skierowane do was” – powiedział Biden.

„Miałeś szczęście, że miałeś ją przez 70 lat. Wszyscy byliśmy. Świat jest dla niej lepszy”.

Biden powiedział także następcy królowej, królowi Karolowi III, że „godność i stałość jego matki pogłębiły trwałą przyjaźń i szczególne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią”.

Bidenowie mają wieloletnie relacje z wieloma członkami rodziny królewskiej.

Prezydent Biden po raz pierwszy spotkał królową, gdy był jeszcze senatorem w 1982 r., A w czerwcu 2021 r. Elżbieta spotkała go po raz pierwszy od czasu, gdy został prezydentem, witając go i jego żonę w zamku Windsor w Berkshire w Anglii.

„Nie sądzę, żeby się obraziła, ale przypominała mi matkę, jej wygląd i po prostu hojność” – powiedział po wizycie prezydent mediom.

„Jest niezwykle łaskawa, nie jest to zaskakujące, ale mieliśmy świetną rozmowę”.

Podczas wizyty w czerwcu 2021 r. Bidensowie spotkali się również z ówczesnym księciem Karolem, jego żoną Camillą i najstarszym synem, księciem Williamem na przyjęciu G7.

Pierwsza dama spotkała się również z Catherine, księżną Walii, kiedy odwiedziła przedszkole Connor Downs Academy w Hayle w Anglii, aby porozmawiać z wychowawcami wczesnego dzieciństwa.

„To wielki zaszczyt mieć cię w Wielkiej Brytanii” – powiedziała Catherine dr Biden, pierwszej damie, która była nauczycielką i profesorem uniwersyteckim. „Nie mogę się doczekać rozmowy”.

Jill Biden i książę Harry
Książę Harry i Jill Biden oglądają koszykówkę na wózkach w Copper Box Arena w Queen Elizabeth Park 13 września 2014 roku w Londynie. Bidenowie opisali „specjalny związek”, jaki mieli ze zmarłą królową. (Zdjęcie: Chris Jackson/Getty Images).
Obrazy Getty

Pierwsza dama ma również świetne relacje z księciem Harrym i wiele razy współpracowali ze sobą, w tym podczas Igrzysk Wojownika w 2013 roku.

Podczas wydarzenia ranni weterani wojskowi z USA rywalizują w lekkoatletyce jako sposób na wsparcie ich, ich rodzin i opiekunów.

Harry prowadził międzynarodowy odpowiednik, Invictus Games, projekt, który go bardzo pasjonował i który został zainspirowany przez Warrior Games.

Dr Biden pojechała do Londynu na inauguracyjne Igrzyska Invictus w 2014 roku jako druga dama podczas kadencji Bidena jako wiceprezydenta Baracka Obamy.

Uczestniczyła także w igrzyskach w 2016 i 2017 roku, dzięki czemu Biden powiedział o bliskich stosunkach z księciem Sussex.

„Czytam w Opiekunlub jeden z [the newspapers]i jest tam napisane – parafrazuję – „wszędzie, gdzie książę Harry się udał, miał na ramieniu tę blond kobietę”. Żona wiceprezydenta! Trochę się tutaj martwię, wiesz, co mam na myśli?”, powiedział wtedy Prezydent Biden.

Igrzyska Invictus 2020 zostały odwołane z powodu pandemii COVID-19, ale odbyło się wirtualne wydarzenie, w którym uczestniczył dr Biden. „Żyjesz według prostej zasady: 'Służcie razem, wyzdrowiejcie razem’” – powiedziała do księcia Harry’ego.

„To filozofia nieograniczona flagą, którą machasz… poświęciłeś swój czas, talenty i serce, aby podnieść członków służby z całego świata.

„W rzeczywistości trudno uwierzyć, że minęło siedem lat od pierwszych Igrzysk Invictus w Londynie” – powiedział dr Biden. „Wspomnienia z tego wydarzenia są wciąż tak świeże w mojej pamięci. Każdy wyścig i mecz są bardziej ekscytujące niż poprzednie”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button