Aktualności

Bill Barr mówi, że dowody „budynki” przeciwko Trumpowi w sonda DOJ z 6 stycznia

Były prokurator generalny William Barr przedstawił w piątek swoją ocenę śledztwa Departamentu Sprawiedliwości dotyczącego byłego prezydenta Donalda Trumpa i zeszłorocznych zamieszek na Kapitolu Stanów Zjednoczonych, oceniając, że rzekomo obciążające dowody wydają się rosnąć.

Barr był powszechnie postrzegany jako jeden z najbardziej lojalnych członków gabinetu Trumpa, pełniąc funkcję prokuratora generalnego byłego prezydenta od lutego 2019 r. do grudnia 2020 r. Jednak były szef Departamentu Sprawiedliwości był bardzo krytyczny wobec działań Trumpa 6 stycznia 2021 r. również wielokrotnie powtarzał, że twierdzenia Trumpa, że ​​wybory w 2020 r. były sfałszowane, są „bzdurą”.

W rozmowie z CBS News Barr przedstawił swoją ocenę najnowszych doniesień o postępach w dochodzeniu Departamentu Sprawiedliwości i powiedział, że niedawne wezwania do sądu przysięgłych dla wysokich rangą urzędników administracji Trumpa są „istotne”.

William Barre
Były prokurator generalny William Barr powiedział w piątek CBS News, że „buduje się” dowody przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi związane z 6 stycznia 2021 r. Powyżej Barra można zobaczyć 3 maja w Nowym Jorku.
Astrid Stawiarz/Getty Images dla SiriusXM

„Sugeruje mi to, że uważnie przyglądają się grupie na szczycie, w tym prezydentowi i ludziom bezpośrednio wokół niego, którzy byli w to zaangażowani” – powiedział ekspert prawny.

Barr dodał, że uważa, że ​​„zdecydowanie gromadzą się dowody” przeciwko Trumpowi. Jednak były prokurator generalny powiedział, że to, co zobaczył komisja wyborcza Izby Reprezentantów badająca atak z 6 stycznia podczas przesłuchań transmitowanych publicznie, nie przekonała jeszcze, że jest wystarczająco dużo, aby udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że były prezydent popełnił przestępstwo. . Dodał, że Departament Sprawiedliwości nadal bada wydarzenia z 6 stycznia.

„Jestem pewien, że to, co robią, jest coraz głębsze” – powiedział, odnosząc się do Departamentu Sprawiedliwości. „Więc myślę, co… [Attorney General] Merrick Garland, który próbuje tutaj zrobić, próbuje powiedzieć: „Hej, patrzę na to uważnie, a jeśli znajdziemy jakieś przestępstwo, będziemy je ścigać”.

Newsweek skontaktował się z biurem prasowym Trumpa w celu uzyskania komentarza.

Były prezydent upiera się, że 6 stycznia nie zrobił nic ani w celu obalenia zwycięstwa w wyborach prezydenta Joe Bidena. Trump nadal upiera się, że wybory zostały mu „sfałszowane” lub „skradzione”. Opisuje wszystkie śledztwa wymierzone w niego i jego sojuszników jako część partyzanckiego „polowania na czarownice”, podczas gdy rutynowo nazywa republikanów, którzy występują przeciwko niemu, jako „RINO”, co oznacza „Republikanie tylko z nazwy”.

Pomimo twierdzeń Trumpa, nie pojawiły się żadne dowody wskazujące na to, że wybory były sfałszowane. Wręcz przeciwnie, dziesiątki pozwów przeciwko wyborom zakończyły się niepowodzeniem w sądach stanowych i federalnych. Nawet sędziowie mianowani przez Trumpa odrzucili te wyzwania. Tymczasem audyty i sprawozdania – w tym w obszarach, w których wybory nadzorowali pro-Trump GOP – potwierdziły zwycięstwo Bidena.

Barr i wielu innych czołowych republikanów z administracji byłego prezydenta zeznawali przed komisją Izby, która badała 6 stycznia. „Pomyślałem, chłopcze, jeśli naprawdę wierzy w te rzeczy, stracił kontakt – oderwał się od rzeczywistości, jeśli naprawdę wierzy w te rzeczy” – powiedział Barr komisji o często dziwacznych teoriach spiskowych dotyczących oszustw wyborczych.

To, czy Garland rzeczywiście ustali, że istnieje wystarczająca ilość dowodów, aby wnieść oskarżenie przeciwko Trumpowi, okaże się. Taka decyzja byłaby bezprecedensowa w historii Stanów Zjednoczonych, ponieważ żaden były prezydent nigdy nie stanął przed oskarżeniem kryminalnym. Jednocześnie prokurator generalny powiedział, że taki ruch nie jest wykluczony.

„Żaden człowiek nie stoi ponad prawem w tym kraju. Nie mogę tego wyraźniej powiedzieć” – powiedział Garland w lipcu. Jego uwaga była odpowiedzią na pytanie, czy Departament Sprawiedliwości hipotetycznie oskarży byłego prezydenta.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button