Aktualności

Boris Johnson, aby powiedzieć księciu Karolowi, aby miał „otwarty umysł” na politykę deportacyjną Wielkiej Brytanii z Rwandy

Boris Johnson powie księciu Karolowi, aby miał „otwarty umysł” na politykę deportacyjną Wielkiej Brytanii w Rwandzie, kiedy para spotka się w piątek, dwa tygodnie po tym, jak król powiedział, że plan jest „przerażający”.

Premier powiedział, że książę Walii powinien widzieć w Rwandzie kraj, który przeszedł „znaczną transformację” od ludobójstwa w 1994 roku.

Johnson planuje uniknąć zakwaterowania w stolicy, Kigali, do której osoby ubiegające się o azyl deportowane z Wielkiej Brytanii byłyby wysyłane w ramach flagowej polityki, która słabnie po tym, jak europejski sąd skutecznie uziemił pierwszy lot w zeszłym tygodniu.

Zarówno pan Johnson, który odwiedza Rwandę po raz pierwszy jako premier, jak i książę Karol mają spotkać się na „filiżance herbaty i pogawędce” na marginesie spotkania szefów rządu Wspólnoty Narodów w Kigali.

Przed spotkaniem zapytano premiera, co powie Karolowi.

Odpowiedział: „Cieszę się, że książę Karol i wszyscy tutaj są dzisiaj, aby zobaczyć kraj, który przeszedł całkowitą lub bardzo istotną transformację”.

Zapytany, czy będzie bronił strategii deportacji podczas spotkania z następcą tronu, Johnson powiedział: „Ludzie muszą mieć otwarty umysł na politykę, krytycy muszą mieć otwarty umysł na tę politykę. Wiele osób widzi w tym oczywiste zalety. Więc tak, oczywiście, jeśli jutro spotkam się z księciem, zamierzam to podkreślić.

Premier obiecał też bronić polityki, jeśli temat się pojawi, i powiedział: „Tak, do tej pory oczywiście nie było”.

Według Czasynastępca tronu miał być sfrustrowany nową polityką deportacyjną rządu.

Źródło powiedziało gazecie, że książę Walii wyraził swój gniew w prywatnej rozmowie.

„Powiedział, że był bardziej niż rozczarowany polityką”, powiedział źródło. „Powiedział, że uważa, że ​​całe podejście rządu jest przerażające. Było jasne, że nie był pod wrażeniem kierunku rządu”.

Nastąpiło to po tym, jak Johnson spotkał się z prezydentem Rwandy Paulem Kagame na rozmowach dwustronnych, podczas których para chwaliła „udany” plan deportacji, mimo że premier dotarł do kraju wschodnioafrykańskiego przed jakimikolwiek osobami ubiegającymi się o azyl, a polityka ugrzęzła w legalnych bitwach.

Po spotkaniu rzecznik Downing Street powiedział: „Premier spotkał się dziś rano z prezydentem Rwandy Paulem Kagamem podczas jego pierwszego zaangażowania w Kigali przed spotkaniem szefów rządów Wspólnoty Narodów.

„Pogratulował prezydentowi Kagame niezwykłego rozwoju społecznego i gospodarczego Rwandy w ciągu zaledwie kilku dekad, zauważając, jak bardzo cieszy się z przebywania w pięknym mieście Kigali.

„Premier z zadowoleniem przyjął moralne stanowisko Rwandy w sprawie wojny na Ukrainie, a przywódcy dyskutowali o sposobach rozwiązania międzynarodowych skutków inwazji Putina – w tym gwałtownie rosnących światowych cen żywności, które najmocniej uderzają w kraje afrykańskie.

„Przywódcy pochwalili również udane partnerstwo w zakresie migracji i rozwoju gospodarczego między Wielką Brytanią a Ruandą, które walczy z niebezpiecznymi gangami przemytniczymi, jednocześnie oferując ludziom szansę na zbudowanie nowego życia w bezpiecznym kraju.

„Kiedy Wielka Brytania przekazuje Rwandzie urzędującego przewodniczącego Wspólnoty Narodów, premier powiedział, że ma nadzieję, że CHOGM odniesie wielki sukces. Premier i prezydent Kagame zgodzili się, że Wspólnota jest wyjątkowym forum, na którym można stawić czoła palącym globalnym wyzwaniom, a szczyt powinien być demonstracją jedności i postępu”.

Pan Johnson powiedział: „Właśnie odbyłem świetną rozmowę z Paulem Kagame.

„Namiętnie się o to troszczy. Sam przez długi czas był uchodźcą. Wie, jak to jest. Dostrzega problem ofiar handlu ludźmi przez kanał i handlu ludźmi na całym świecie.

„Postrzega to jako okazję do naprawienia narastającego globalnego problemu poprzez partnerstwo między Wielką Brytanią a Rwandą.

„Nie chodzi tylko o migrację” – powiedział. „Chodzi o edukację, o handel, o różne rzeczy, o zielone technologie, usługi finansowe, o różne dziedziny.

„To partnerstwo, które się rozwija”.

Krytykom tej polityki zarzucił, że opierają swoje obawy na „wyobrażeniu, być może stereotypem Rwandy, który jest już nieaktualny”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button