Rozrywka

„Breaking Bad”: Bob Odenkirk przypisuje dużą zmianę po sezonie 4 niesamowitym sukcesem serialu

Chociaż przez pierwsze cztery sezony nie zyskało na to większego rozgłosu Breaking Bad opuścił telewizję, to było zjawisko kulturowe. Sukces neozachodniego dramatu kryminalnego doprowadził do powstania spinoffa, Better Call Saul, który przyniósł Bobowi Odenkirkowi jeszcze większą sławę.

Ale nic z tego nie wydarzyłoby się bez jednej zmiany, która nastąpiła po czwartym sezonie. To nie tylko zmieniło trajektorię Breaking Bad; na zawsze zmienił karierę Odenkirka.

Netflix katapultował „Breaking Bad” do niemal bezprecedensowego sukcesu

Twórca Vince Gilligan (L) i aktor Bob Odenkirk z Breaking Bad | Kevin Winter/Getty Images

Pomiędzy jego czasem Breaking Bad i występuję w spinoffie Lepiej zawołaj SaulaOdenkirk zamieszkuje postać Saula Goodmana od 14 lat. Ale kiedy dołączył do obsady, publiczność przez Breaking Bad był dość mały. Wszystko to zmieniło się, gdy Netflix zaczął emitować pierwsze cztery sezony programu.

„Przyszedłem do Breaking Bad pod koniec drugiego sezonu; to nie był żaden hit” – wyjaśnił Daxowi Shepardowi na Fotel Ekspert podcast. „Nie ma mowy o przeboju. Krytycy to uwielbiali. Ludzie, którzy to wiedzieli, pokochali to — a to była niewielka grupa ludzi”.

Shepard zgodził się i zwrócił uwagę, że Netflix to wszystko zmienił, mówiąc, że po raz pierwszy gigant streamingu wywarł taki wpływ na uznany program telewizyjny.

„To było niewiarygodne połączenie materiału i maszyny” – powiedział Odenkirk. „Dosłownie maszyna komputerowa zrobiła się wystarczająco szybka, aby przesyłać strumieniowo program, który był doskonały i niesamowity do przesyłania strumieniowego”.

Komik Bob Odenkirk nigdy nie kierował swojego „pierdolonego statku w żadnym momencie” w stronę dramatycznego aktorstwa telewizyjnego

Odenkirk znalazł się w samym środku fenomenu kulturowego. Ale rola nie była kierunkiem, w jakim kiedykolwiek myślał, że przyjmie jego życie. The New York Times donosi, że jego pierwszą miłością była komedia.

Wiele lat wcześniej był stałym bywalcem słynnego chicagowskiego klubu komediowego Second City i pisał szkice dla Sobotnia noc na żywo w latach 90. Pochodzący z Berwyn w stanie Illinois był zaangażowany w kilka różnych seriali komediowych, zarówno jako aktor, jak i scenarzysta.

Pomimo wytrwałej pracy i szacunku, jaki zdobył w kręgach komediowych, gdy zaproponowano mu tę rolę Breaking Bad, nie mógł sobie pozwolić na odmowę. Jak to ujął: „Potrzebowałem pieniędzy!”

Jak umieścił to Shepard w swoim podkaście: „Nie tam celowałeś swoim pieprzonym statkiem, prawda?” – Nie zdalnie – zgodził się Odenkirk. „Gdyby poprosili mnie o przesłuchanie, nie zrobiłbym tego”.

Na początku tego roku Odenkirk wydał pamiętnik. Nawet Lepiej zawołaj Saula tytuł książki gwiazdy wskazuje na realia jego kariery. To jest nazwane Komedia Komedia Dramat: Pamiętnik. W nim opisuje to jako „historię showbiznesu opowiedzianą przez zdeterminowanego idiotę”.

„Efekt Netflixa” we współczesnych programach telewizyjnych

Netflix nie tylko na zawsze zmienił życie Odenkirka, podnosząc jego poziom Breaking Bad do jego teraz kultowego statusu. Zmieniło też oblicze telewizji. Vox donosi, że Breaking Bad miał mniej niż dwa miliony widzów na finał sezonu 4 na AMC. Następnie Netflix wyemitował poprzednie odcinki, a oglądalność wzrosła. Już po pięciu sezonach wyemitowano finał serialu, który przyciągnął 10 milionów widzów.

Zjawisko to nazywa się „efektem Netflixa” i zwróciło uwagę na programy telewizyjne, które wymknęły się z publicznej wiadomości. Przez pewien czas ten wzorzec przynosił korzyści zarówno sieciom, jak i usłudze przesyłania strumieniowego. Ale wkrótce sieci zdecydowały, że zarobią więcej pieniędzy, tworząc własne usługi przesyłania strumieniowego.

Efekt Netflix mógł nie trwać długo. Ale chociaż tak się stało, zmieniło losy Breaking Bad i ustawić Boba Odenkirka na nową ścieżkę kariery.

POWIĄZANE: „Breaking Bad” stworzył postać Mike’a Ehrmantrauta po tym, jak Bob Odenkirk był zbyt zajęty, by filmować

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button