Rozrywka

„Bridgerton”: sezon 1 miał ponad 5000 kostiumów

Dla fanów dramatów z epoki premiera nowego seksownego programu Netflix w 2020 roku Bridgerton było spełnieniem marzeń i prawdziwą ucztą dla oczu. Na podstawie historycznych romansów Julii Quinn, Bridgerton wprowadza widzów w cukierkową interpretację XIX-wiecznego Londynu, w porównaniu z którą inne dzieła z epoki wyglądają ponuro.

Pierwszy sezon może pochwalić się naprawdę niesamowitym pokazem kostiumów – zarówno wyrafinowanych, jak i ekstrawaganckich – które pomogły ożywić serial telewizyjny z epoki regencji. Za geniuszem stoi projektantka kostiumów Ellen Mirojnick Bridgertona obszerna garderoba, a także wiele innych filmów, m.in. Najlepszy Showman (2017) i Maleficent: Pani zła (2019).

Phoebe Dynevor jako Daphne Bridgerton i Regé-Jean Page jako Simon Basset | Liam Daniel/Netflix

W wywiadzie dla Vogue, Mirojnick ujawnił więcej na temat procesu tworzenia kostiumów i inspiracji stojącej za bajecznymi pokazami mody.

Stworzenie prawie 7500 pojedynczych kostiumów zajęło pięć miesięcy

Bridgertona historia skupia się na elitarnych rodzinach Londynu i jako taka wymaga ostentacyjnego zestawu ubrań. Mirojnick opisuje każdą postać jako:

„Ociekający klejnotami, piórami i ozdóbkami, zdecydowani przyćmić się nawzajem. Są jedwabne suknie w pastelowych lodach, jaskrawe kwiaty, akry falban, bufiaste rękawy wysadzane kryształkami i peruki, które mogłyby konkurować z Marią Antoniną.

Tego rodzaju garderoba nie powstaje z dnia na dzień. Pierwszy sezon Bridgerton zatrudnił zespół kostiumowy składający się z 238 osób, które niestrudzenie pracowały nad stworzeniem około 7500 sztuk w ciągu pięciu miesięcy.

Mirojnick omawia ten proces, wyjaśniając:

„…w tym między innymi wycinacze wzorów, niezwykły Pan Pearl, który był naszym gorsetmistrzem, dział krawiecki, dział ozdabiania, hafciarki i mój współkapitan John Glaser.”

Ponad 5000 kostiumów zostało ostatecznie przygotowanych przed rozpoczęciem zdjęć. Sama Phoebe Dynevor, która gra brylantową Daphne Bridgerton sezonu, została przygotowana na 104 kostiumy przed kamerą. „To duża liczba”, wyznaje projektant, „nawet jak na głównego gracza”.

Trudno powiedzieć, czy prawdziwa debiutantka na początku XIX wieku wymagałaby tylu sukien w jednym sezonie, ale z pewnością ilustruje to bogactwo i wielkość tamtych czasów.

„Bridgerton” przedkłada „seksowne” nad „historycznie dokładne” kostiumy

Kiedy Bridgerton po raz pierwszy, od razu było oczywiste, że nie będzie to typowa adaptacja w stylu Austen. Projektanci chcieli skupić się na sposobach zmiany estetyki dramatu z epoki, aby uczynić go bardziej nowoczesnym i skandalicznym.

„Ten serial jest seksowny, zabawny i znacznie bardziej dostępny niż przeciętny, powściągliwy dramat z epoki” – mówi Mirojnick. „Dużo uwagi poświęciliśmy dekoltom w szpic i temu, jak dopasowują się do biustu… W zbliżeniu widać tak dużo skóry. Emanuje pięknem.”

Bridgertona kostiumy nie są w 100% dokładne historycznie, ale raczej aspiracyjne. Palety kolorów i fabrykacje musiały zostać dostosowane, a wiele inspiracji czerpano z lat 50. i 60. – konkretnie z projektów Christiana Diora. Korzystając z organzy lub tiulu, klienci eksperymentowali z tworzeniem wielowarstwowych sukienek, które zapewniały więcej ruchu i płynności.

Palety kolorów pomogły odegrać ważną rolę w opowiadaniu historii „Bridgerton”

Nie jest tajemnicą, że reżyserzy kostiumów używają koloru do podkreślenia niektórych elementów ich narracji, a Bridgerton mistrzowsko dobiera palety kolorów, które wyróżniają różne postacie i ich rodziny. Znani Bridgertonowie ze starych pieniędzy są zazwyczaj ubrani w pudrowe, bladoniebieskie, srebrne i zielone, które „przypominają szepty koloru”.

W miarę dojrzewania do życia małżeńskiego i roli księżnej garderoba Daphne stopniowo zmienia się w bogatsze róże i błękity oraz głębsze srebrne.

Natomiast sąsiednie Featheringtony, które pochodzą z nowych pieniędzy, są udekorowane znacznie odważniejszymi i jaśniejszymi kolorami. To wybór specjalnie zaprojektowany, aby zilustrować ich bezczelne atrybuty i wątpliwe fortuny. Wszystko, co noszą, jest nadmiernie ozdobione, rażąco cytrusowe i wręcz jaskrawe.

Tego typu wizualne wskazówki są również używane w drugim sezonie Bridgerton kiedy przedstawiane są siostry Sharma. Kolczasta starsza siostra Kate, grana przez Simone Ashley, i diamentowa Miss Edwina, grana przez Charithrę Chandran, są sprytnie ubrane w oszałamiające odcienie klejnotów, które stanowią ukłon w stronę ich indyjskiego dziedzictwa.

Wygląda na to, że 5000 kostiumów stworzonych na pierwszy sezon to dopiero początek. Z Bridgerton już zatwierdzone na sezon trzeci i czwarty, możemy być pewni, że styliści nominowani do nagrody Emmy i ciężko pracujący zespół kostiumowy zachwycą nas jeszcze bardziej okazałymi strojami i efektownymi projektami.

POWIĄZANE: „Bridgerton” Sezon 3: Jak książki kontynuują historię Kate i Anthony’ego

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button