Aktualności

Brytyjska straż przybrzeżna blokuje dawną łódź ratunkową RNLI przed ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym

Brytyjscy urzędnicy straży przybrzeżnej zablokowali dawną łódź ratunkową RNLI przed ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym, gdy wysłannik ONZ ostrzega, że ​​grupy humanitarne stoją w obliczu tłumienia wysiłków na rzecz ratowania życia.

The Zorza polarnaktóry służył RNLI przez 25 lat, zanim został sprzedany brytyjskiej organizacji charytatywnej Search and Rescue Relief, uratował 85 osób, w tym pewną liczbę dzieci u wybrzeży Afryki Północnej w dniu 29 maja, kiedy ich skiff z włókna szklanego zaczął tonąć, gdy próbowali dotrzeć do Europy z Libii .

Włoskie władze dały załodze pozwolenie na przewiezienie uratowanych migrantów na odległą włoską wyspę Lampedusa, gdzie zostali wyokrętowani.

Ale dwa dni później brytyjska Agencja Morska i Straży Przybrzeżnej wysłała organizacji charytatywnej zawiadomienie o zakazie Zorza polarna od powrotu na morze – mówiąc, że działa „poza ograniczeniami geograficznymi” brytyjskiego kodeksu łodzi ratowniczych, zgodnie z którym jest certyfikowany.

MCA twierdzi, że podjęło działania po tym, jak włoska administracja morska skontaktowała się z MCA z obawami dotyczącymi certyfikacji łodzi.

Specjalny wysłannik UNHCR powiedział, że kraje coraz częściej stosują biurokrację, aby powstrzymać łodzie pozarządowe przed prowadzeniem akcji ratunkowych na Morzu Śródziemnym w czasie, gdy niektóre państwa nie wypełniają swojego obowiązku ratowania życia.

Podpis: Aurora, dawna łódź ratunkowa RNLI, uratowała 85 migrantów na Morzu Śródziemnym 29 maja. (Zdjęcie: Search and Rescue Relief/Sea Watch)

Powiernicy organizacji charytatywnej twierdzą, że zakaz „bez sensu” pojawił się po tym, jak 28 kwietnia MCA poinformował ich, że włoskie władze morskie potwierdziły, że łódź działała w ramach włoskiej organizacji poszukiwawczo-ratowniczej.

Rzeczniczka MCA powiedziała: „Włoska administracja morska skontaktowała się z MCA z obawami dotyczącymi certyfikacji statku zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii działającego w ich jurysdykcji.

„Pracowaliśmy z właścicielem, aby pomóc im wszystkim, co możemy, doradzając w zakresie odpowiedniej certyfikacji, w ramach której ten statek musi działać. Kodeks łodzi ratowniczych dość wyraźnie stwierdza, że ​​certyfikaty wydawane w jego ramach mają zastosowanie tylko na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii.

„W celu dalszego funkcjonowania kodeks wymaga od właściciela zgody włoskiej administracji morskiej jako organu koordynującego poszukiwania i ratownictwo w tym regionie”.

Śledzenie danych pokazuje Zorza polarna, obsługiwana przez międzynarodową, pozarządową organizację ratowniczą Sea Watch, utknęła na wyspie od prawie miesiąca. Według doniesień ponad 40 osób zginęło, próbując przedostać się w tym czasie przez Morze Śródziemne.

Zakaz działalności łodzi ma miejsce po tym, jak Europejski Trybunał Praw Człowieka interweniował, aby powstrzymać Wielką Brytanię od wysyłania azylantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy docierają do wybrzeży Wielkiej Brytanii w odległości 4000 mil do Rwandy. Migranci z krajów, w tym Sudanu, mając nadzieję na dotarcie do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, muszą najpierw przekroczyć Morze Śródziemne.

Prawnicy dla brytyjskiej organizacji charytatywnej, która również stoi za statkiem ratunkowym finansowanym przez Banksy Louise Michelrozpoczynają teraz sądowy arbitraż z MCA w celu uzyskania Zorza polarna i jego sześcioosobowa załoga, w tym lekarz, wraca na morze.

Aurora operuje na włoskich wodach od kwietnia. Od czasu akcji ratunkowej 29 maja utknął na wyspie Lampedusa. (Mapowanie wykonane przez i reportera danych Toma Saundersa/dane z MarineTraffic.com)

The Zorza polarna został nazwany Hrabia i hrabina Mountbatten Birmy kiedy służyła jako łódź ratunkowa RNLI od 1994 do 2019. Działała na Morzu Śródziemnym przez ponad miesiąc bez przeszkód, zanim MCA wydał zakaz po akcji ratunkowej.

Według Agencji Praw Podstawowych UE (FRA) działania prawne i biurokracja są coraz częściej wykorzystywane do powstrzymywania łodzi pozarządowych przed prowadzeniem akcji ratunkowych – pięć łodzi z innych krajów jest obecnie zablokowanych w portach, które toczą się w toku postępowania sądowego, a dziewięć innych przyczyny techniczne.

Dickon Mitchell, powiernik Search and Rescue Relief, powiedział: i: „Jako brytyjska organizacja charytatywna jesteśmy dumni z historii brytyjskiej marynarki wojennej i jej znanej na całym świecie służby ratowniczej. Chcieliśmy tylko dodać do tego.

„MCA było w pełni świadome naszych intencji i zgodziło się z nami, że Włosi również byli szczęśliwi, że możemy tam być.

„Wszystko było w porządku, dopóki nie uratowaliśmy dużej liczby osób. Dwa dni później MCA wydało nam zakaz.

„To nie ma sensu. The Zorza polarna został zaprojektowany, aby ratować życie, a wszystko, co staramy się robić, w profesjonalny sposób, to powstrzymać ludzi, w tym dzieci i niemowlęta, przed utonięciem.

„Podobnie jak RNLI, naszą intencją jest ratowanie życia na morzu. To po prostu różni ludzie w innym miejscu”.

Była łódź ratunkowa RNLI Aurora uratowała w dniu 29 maja 85 migrantów na Morzu Śródziemnym.  (Zdjęcie: Search and Rescue Relief/Sea Watch)
Podpis: Była łódź ratunkowa RNLI Aurora uratowała 85 migrantów na Morzu Śródziemnym 29 maja. (Zdjęcie: Search and Rescue Relief/Sea Watch)

Do tej pory Morze Śródziemne przekroczyło w tym roku ponad 18 000 osób, a około 840 zmarło – średnio pięć dziennie.

Vincent Cochetel, specjalny wysłannik UNHCR w środkowej części Morza Śródziemnego, powiedział: i z Tunezji, że pozarządowe łodzie ratownicze odgrywają „krytyczną rolę” w ratowaniu życia, gdy „niektóre państwa nie wywiązują się ze swoich międzynarodowych zobowiązań morskich”.

Powiedział jednak, że w ostatnich latach wiele z nich zostało zablokowanych w portach. Powiedział, że kraje nie powinny wykorzystywać zgodności z normami morskimi i bezpieczeństwa „jako narzędzia zapobiegającego ratowaniu życia”.

Eksperci doradzający organizacji charytatywnej twierdzą, że w brytyjskim kodeksie ratownictwa łodzi nie ma nic, co uniemożliwiałoby brytyjskim łodziom ratunkowym działanie za granicą, a Zorza polarna zezwolono na prowadzenie działalności na Morzu Śródziemnym przez 35 dni przed wydaniem przez MCA zakazu.

Z prędkością 25 węzłów, 14-metrowa łódź ratunkowa klasy Trent, która pływa pod banderą Wielkiej Brytanii, jest jednym z najszybszych i najlepiej wyposażonych statków ratownictwa cywilnego działających na Morzu Śródziemnym. Organizacja charytatywna twierdzi, że jest klasyfikowana jako łódź ratunkowa przez MCA i jest certyfikowana zgodnie z brytyjskim kodeksem łodzi ratunkowych.

Była łódź ratunkowa RNLI Aurora uratowała w dniu 29 maja 85 migrantów na Morzu Śródziemnym.  (Zdjęcie: Search and Rescue Relief/SEA Watch)
85 migrantów zostało wyładowanych na Lampedusie. (Zdjęcie: Search and Rescue Relief/SEA Watch)

Ekspert ds. poszukiwań i ratownictwa, Matthew Schanck, powiedział: „Odkąd Zorza polarna przebywał na Lampedusie, 45 osób utonęło na Morzu Śródziemnym, a niezwykle przydatny sprzęt ratunkowy został zatrzymany w porcie z nieistniejących powodów.

„Nie ma żadnego prawnego poparcia dla żadnego z tych roszczeń ze strony MCA. Włoska straż przybrzeżna dobrze współpracowała z organizacją charytatywną i nie zgłosiła żadnych obaw. MCA wzięło na siebie zablokowanie statku.

Nie jest niczym niezwykłym, że emerytowane łodzie RNLI są używane przez organizacje poszukiwawczo-ratownicze za granicą. Serwis ma długoletnią współpracę z serwisem łodzi ratunkowych Urugwaju, a cztery dawne łodzie ratują teraz życie w szerokim na 140 mil ujściu rzeki Rio de la Plata.

RNLI powiedział: „Kiedy łodzie ratunkowe osiągną koniec swojego życia operacyjnego w RNLI, są one często sprzedawane do różnych celów, w tym do poszukiwań i ratownictwa, komercyjnego i prywatnego wypoczynku”.

Była łódź ratunkowa RNLI Aurora uratowała w dniu 29 maja 85 migrantów na Morzu Śródziemnym.  (Zdjęcie: Search and Rescue Relief/Sea Watch)
Podpis: Była łódź ratunkowa RNLI Aurora uratowała 85 migrantów na Morzu Śródziemnym 29 maja. (Zdjęcie: Search and Rescue Relief/Sea Watch)

i skontaktował się z włoską strażą przybrzeżną Guardia Costiera w celu uzyskania komentarza.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button