Aktualności

Buffalo: masowa strzelanina w supermarkecie w stanie Nowy Jork, w wyniku której 10 zmarłych zostało zbadanych jako „motywowane rasowo”

Według władz, masowa strzelanina w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, w której zginęło 10 osób, a trzy inne zostały ranne, jest przedmiotem śledztwa jako „przestępstwo z nienawiści na tle rasowym”.

18-letni bandyta, ubrany w wojskową odzież i kamizelkę kuloodporną, otworzył ogień z karabinu na targu Tops Friendly Market około 14:30 w sobotnie popołudnie, podczas gdy kamera przymocowana do jego hełmu sfilmowała scenę.

Podejrzany, który jest biały, stawił się tego samego dnia przed sędzią, gdzie został postawiony w stan oskarżenia i oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, do którego nie przyznał się do winy.

Został zidentyfikowany w dokumentach sądowych jako 18-letni Payton Gendron z Conklin w stanie Nowy Jork, który leży około 200 mil na południowy wschód od Buffalo.

Payton Gendron pojawia się podczas procesu w sądzie w Buffalo City Court (zdjęcie: Mark Mulville/AP) Dostawca: AP

Joseph Gramaglia, komisarz policji miejskiej, powiedział: „Wysiadł z samochodu. Był bardzo ciężko uzbrojony. Miał sprzęt taktyczny. Miał na głowie hełm taktyczny. Miał kamerę, z której transmitował na żywo to, co robił”.

Według Associated Press strzelanina była transmitowana na platformie Twitch przez co najmniej dwie minuty, zanim została wyłączona przez serwis.

W sumie zastrzelono 13 osób, potwierdziła policja w Buffalo. Jedenaście ofiar było czarnych, a dwie białe; czterech było pracownikami sklepu.

Supermarket znajduje się w przeważającej części czarnej dzielnicy, około trzech mil na północ od centrum Buffalo.

Stephen Belongia z biura FBI w Buffalo powiedział: „Badamy ten incydent zarówno jako przestępstwo z nienawiści, jak i przypadek rasistowskiego brutalnego ekstremizmu”.

Powiedział również, że istnieją dowody na „wrogość rasową”.

Według CBS News, napastnik wykrzykiwał rasistowskie obelgi podczas strzelaniny i mógł mieć rasistowskie obelgi napisane na swojej broni.

Świadkowie zgłaszali, że słyszeli dziesiątki strzałów oddanych wewnątrz budynku, gdy oddziały SWAT wpadły na miejsce zdarzenia.

Wśród zabitych był ochroniarz, emerytowany policjant, który próbował zastrzelić podejrzanego, podała policja.

Według Gramaglia bandyta został skonfrontowany z policją w Buffalo w przedsionku supermarketu, w którym to momencie podejrzany przyłożył broń do własnej głowy.

„Personel policji w Buffalo – dwóch funkcjonariuszy patrolowych – namówił podejrzanego do upuszczenia broni” – powiedział. „Rzucił broń, zdjął część swojego sprzętu taktycznego i poddał się w tym momencie. I wyprowadzono go na zewnątrz, wsadzono do radiowozu”.

Świadek Grady Lewis, który był po drugiej stronie ulicy od supermarketu, powiedział lokalnym mediom, że widział, jak mężczyzna otworzył ogień. „Widziałem, jak facet wszedł po wojsku, pochylony, po prostu strzelając do ludzi” – powiedział.

Braedyn Kephart i Shane Hill, obaj po 20 lat, zajechali na parking w chwili, gdy podejrzany próbował opuścić miejsce zdarzenia.

„Stał tam z pistoletem przy brodzie. Byliśmy jak to, co się do cholery dzieje? Dlaczego ten dzieciak ma pistolet przy twarzy? powiedział pan Kephart.

„Zerwał hełm, upuścił broń i został zaatakowany przez policję” – dodał.

Byron Brown, burmistrz Buffalo, powiedział, że to „najgorszy koszmar, z jakim może się zmierzyć każda społeczność”.

„Cieszymy się i teraz kipimy” – powiedział. „Głębokiego bólu, jaki odczuwają rodziny i który wszyscy teraz odczuwamy, nie można nawet wyjaśnić”.

John Garcia, szeryf hrabstwa Erie, dodał: „To było czyste zło. To było wprost rasistowskie przestępstwo z nienawiści od kogoś spoza naszej społeczności, spoza miasta dobrych sąsiadów… wchodząc do naszej społeczności i próbując wyrządzić nam to zło”.

Derrick Johnson, prezes NAACP, nazwał strzelaninę „całkowicie niszczycielską” i powiedział w oświadczeniu: „Nasze serca są ze społecznością i wszystkimi, których dotknęła ta straszna tragedia.

„W Ameryce nie ma miejsca na nienawiść i rasizm. Jesteśmy zdruzgotani, bardzo rozgniewani i modlimy się za rodziny ofiar i bliskich”.

Gubernator Nowego Jorku, Kathy Hochul, powiedziała: „Mam szczerą nadzieję, że ta osoba, ten biały zwolennik supremacji, który właśnie popełnił przestępstwo z nienawiści na niewinnej społeczności, spędzi resztę swoich dni za kratkami. A niebo pomoże mu także w tamtym świecie”.

Tops Friendly Markets wydał oświadczenie, w którym mówi: „Jesteśmy zszokowani i głęboko zasmuceni tym bezsensownym aktem przemocy, a nasze myśli i modlitwy są z ofiarami i ich rodzinami”.

Prezydent Joe Biden powiedział, że on i Pierwsza Dama modlili się za ofiary i ich rodziny, dodając: „Nadal musimy dowiedzieć się więcej o motywacji dzisiejszej strzelaniny, ponieważ organy ścigania wykonują swoją pracę, ale nie potrzebujemy niczego więcej do stwierdzenia jasna prawda moralna: przestępstwo z nienawiści na tle rasowym jest odrażające dla samej tkanki tego narodu.

„Każdy akt wewnętrznego terroryzmu, w tym akt popełniony w imię odrażającej białej nacjonalistycznej ideologii, jest przeciwieństwem wszystkiego, za czym opowiadamy się w Ameryce”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button