Aktualności

Ceny domów w Wielkiej Brytanii spadają po raz pierwszy od roku, ponieważ rynek nieruchomości znajduje się pod presją inflacji

Według nowych danych średnia cena domu w Wielkiej Brytanii spadła w lipcu z rekordowego poziomu z poprzedniego miesiąca, co oznacza pierwszy spadek miesiąc do miesiąca od czerwca ubiegłego roku.

Po roku wyjątkowo silnego wzrostu ceny domów spadły w lipcu o 0,1 proc., wynika z Indeksu Cen Mieszkań Halifax.

Stanowiło to spadek o 365 funtów w ujęciu miesięcznym w stosunku do rekordowego średniego poziomu 293 586 funtów w czerwcu.

W całej Wielkiej Brytanii roczna stopa wzrostu cen spadła do 11,8 procent z 12,5 procent w czerwcu. Typowa nieruchomość w Wielkiej Brytanii kosztuje obecnie 293 221 funtów.

Osłabienie na rynku domów następuje po boomie wywołanym pandemią Covid-19 i przejściu na pracę w domu, co zwiększyło popyt na większe domy, a także po niskich kosztach kredytu, które teraz ponownie rosną.

Anna Clare Harper, dyrektor platformy technologii nieruchomości IMMO, powiedziała: „Ten niewielki czas oczekiwania zostanie mile widziany przez tych, którzy zmagają się z ograniczeniami dotyczącymi przystępności cenowej”.

Jeśli chodzi o regiony, Walia znajdowała się na szczycie tabeli Halifax pod względem rocznej inflacji cen domów, przy czym ceny wzrosły tam o 14,7 procent.

Po roku wyjątkowo silnego wzrostu ceny domów spadły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca w lipcu, jak pokazał Indeks Cen Mieszkań Halifax

W Szkocji średnia cena domu osiągnęła rekordowy poziom 203 677 funtów, chociaż w lipcu zaobserwowano nieznaczne spowolnienie rocznego wzrostu cen nieruchomości do 9,6 procent z 9,9 procent w poprzednim miesiącu.

W Londynie, już rekordowe ceny domów wzrosły w lipcu jeszcze bardziej, a średnia w stolicy wzrosła o 40 361 funtów w ciągu ostatniego roku, powiedział Halifax.

„Ważne jest, aby pamiętać, że ceny domów pozostają o ponad 30 000 funtów wyższe niż w tym czasie w zeszłym roku”, powiedział dyrektor zarządzający Halifax Russell Galley.

„Chociaż nie powinniśmy czytać zbyt wiele w żadnym pojedynczym miesiącu, zwłaszcza że spadek jest tylko ułamkowy, spowolnienie rocznego wzrostu cen nieruchomości jest oczekiwane od dłuższego czasu.

„Wiodące wskaźniki rynku mieszkaniowego wykazały ostatnio złagodzenie aktywności, podczas gdy rosnące koszty kredytu zwiększają obciążenie budżetów gospodarstw domowych przy wyjątkowo wysokich wskaźnikach ceny nieruchomości do dochodu.

„To powiedziawszy, niektóre czynniki napędzające prężny rynek, które widzieliśmy w ostatnich latach – takie jak dodatkowe środki zaoszczędzone podczas pandemii, fundamentalne zmiany w sposobie korzystania przez ludzi z domów i popyt inwestycyjny – nadal pozostają widoczne”.

Dodał, że niezwykle krótka podaż domów na sprzedaż była również znaczącym wyzwaniem długoterminowym i stanowiła podstawę wysokich cen nieruchomości.

Jednak „patrząc w przyszłość, ceny domów prawdopodobnie znajdą się pod większą presją, ponieważ te trendy rynkowe będą coraz bardziej zanikać, a przeciwności rosnących stóp procentowych i zwiększonych kosztów utrzymania stają się mocniejsze.

„Dlatego spowolnienie rocznej inflacji cen domów nadal wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem”.

Jason Tebb, dyrektor naczelny portalu wyszukiwania nieruchomości OnTheMarket.com, powiedział, że wzrost zasobów mieszkaniowych przyczynił się do wyrównania cen.

„Liczba nieruchomości wprowadzanych na rynek powoli rośnie, częściowo ze względu na efekty sezonowe, kiedy spodziewaliśmy się, że pojawią się zwiększone poziomy zapasów” – dodał.

Inni eksperci od nieruchomości ostrzegali, że kryzys kosztów życia będzie miał wpływ.

Nicky Stevenson, dyrektor zarządzający grupy agentów nieruchomości Fine & Country, powiedział: „Tanie zadłużenie szybko znika i na tym tle możemy spodziewać się efektu osłabienia, ponieważ siła nabywcza nadal będzie się zmniejszać.

„Podczas gdy rynek mieszkaniowy i szersza gospodarka nie zawsze idą w parze, recesja przewidywana przez Bank Anglii z pewnością będzie miała wpływ na wzrost i zaufanie konsumentów”.

W nadchodzących miesiącach dostarczany jest pakiet rządowego wsparcia kosztów utrzymania.

Alice Haine, analityk finansów osobistych w Bestinvest, powiedziała: „Kiedy wejdzie recesja, wtedy groźba utraty miejsc pracy podniesie swoją brzydką głowę – niszcząc zaufanie kupujących i osłabiając rynek.

Indeks cen domów Halifax to najdłużej działająca miesięczna seria cen domów w Wielkiej Brytanii z danymi obejmującymi cały kraj od stycznia 1983 r.
Indeks cen domów Halifax to najdłużej działająca miesięczna seria cen domów w Wielkiej Brytanii, z danymi obejmującymi cały kraj od stycznia 1983 r.

„Prawdziwym punktem zwrotnym może być wczorajsza decyzja Banku Anglii o podniesieniu stóp procentowych do 1,75 procent”.

Bank Anglii podniósł w czwartek stopę bazową o 0,50 punktu procentowego, z 1,25% do 1,75 procent, co oznacza największy skok pojedynczej stopy od 1995 roku.

To doda około 50 GBP miesięcznie do średnich kosztów kredytu hipotecznego śledzącego, w oparciu o średnie salda zaległe, zgodnie z obliczeniami stowarzyszenia handlowego UK Finance.

W ponurym ostrzeżeniu w czwartek Bank poinformował, że ludzie stoją przed dwoma latami spadających dochodów gospodarstw domowych, z inflacją mającą wzrosnąć do ponad 13 procent, a gospodarka pogrąża się w najdłuższej recesji od czasu kryzysu finansowego.

Komitet Polityki Pieniężnej (MPC) Banku prognozuje, że w październiku inflacja osiągnie szczyt 13,3 proc., najwyższy od ponad 42 lat.

W ujęciu realnym dochody gospodarstw domowych po opodatkowaniu mają spaść o 1,5 procent w tym roku io 2,25 procent w następnym.

Byłby to pierwszy raz, odkąd w latach 60. zaczęły pojawiać się rekordy, że dochody gospodarstw domowych spadały przez dwa lata z rzędu.

Ceny domów w każdym regionie

Średnie ceny domów w lipcu, a następnie roczny wzrost cen domów, zgodnie ze wskaźnikiem cen domów Halifax:

East Midlands 243 197 funtów (12,2 procent)

Wschodnia Anglia 342 687 funtów (12,2 procent)

Londyn 551 777 GBP (7,9 procent)

Północny Wschód 170 688 £ (11,3 procent)

północny zachód 226 665 funtów (12,6 procent)

Irlandia Północna 187 102 GBP (14,0 procent)

Szkocja 203 677 GBP (9,6 procent)

Południowy Wschód 399,003 £ (11,9 procent)

Południowy zachód 310 846 GBP (14,3 procent)

Walia 222 639 funtów (14,7 procent)

West Midlands 250 051 £ (12,7 procent)

Yorkshire i Humber 205 249 £ (10,4 procent)

Ceny domów po Wielkiej Brytanii spadły po raz pierwszy od roku, ponieważ rynek nieruchomości znajduje się pod presją inflacji, która pojawiła się po raz pierwszy na inews.co.uk.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button