Aktualności

Chińskie pociski „Dongfeng” w porównaniu z amerykańskim arsenałem nuklearnym

Seria chińskich pocisków balistycznych Dongfeng jest jedną z najnowocześniejszych na świecie i dobrze wypada w porównaniu z pociskami amerykańskimi.

Związany z państwem Czasy globalne, która jest narodową chińską gazetą anglojęzyczną, pod Dziennik Ludowy, poinformował, że przed wizytą przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie w sierpniu i przed 95. rocznicą założenia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Chiny po raz pierwszy ujawniły wideo przedstawiające uruchomienie tego, co według nich było Dongfeng-17 (DF -17) pocisk. Reuters poinformował 4 sierpnia, że ​​Chiny wystrzeliły kilka rakiet balistycznych Dongfeng na wody wokół Tajwanu.

W niedziele 60 minutPrezydent Joe Biden udzielił wywiadu pośród napięć między Chinami a Tajwanem, które nasiliły się w ostatnich miesiącach. Zapytano go, czy USA broniłyby Tajwanu swoimi siłami wojskowymi, gdyby Chiny zaatakowały. Biden powiedział, że byłoby to „gdyby w rzeczywistości doszło do bezprecedensowego ataku”.

Pelosi powiedziała, że ​​zignorowała chińskie „zamieszanie” związane z wizytą na Tajwanie, która, jak powiedziała, miała „okazywać przyjaźń i wsparcie”. Podczas gdy prawie dwie trzecie społeczeństwa Tajwanu nie przejmuje się szerszym konfliktem wynikającym z chińskich ćwiczeń wojskowych, nowe badanie wykazało, że Chiny zidentyfikowały tam prawie 3500 potencjalnych celów.

Chiny Dongfeng pocisk ICBM jądrowy
Chiński pocisk Dongfeng-2 jest pokazywany podczas obchodów 80. rocznicy powstania chińskiej armii, wraz z 20 pojazdami opancerzonymi, czołgiem, baterią przeciwlotniczą, pociskami i bombowcami. Seria pocisków Dongfeng jest prawdopodobnie najpotężniejsza na świecie, a model DF-41 może podróżować aż do Europy i Stanów Zjednoczonych.
Alain Nogues / Corbis przez Getty Images

Military-Today nazwał chiński DF-41 jednym z najbardziej śmiercionośnych międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) na świecie. Opisywany jako pocisk na paliwo stałe, który może przenosić do 10 niezależnych głowic nuklearnych, Military-Today poinformował o szacowanym zasięgu 12 000 kilometrów (około 7500 mil), który może „wystarczająco dotrzeć do wszystkich obszarów” USA, Europy i Rosji.

DF-41 wystrzelony w kierunku Stanów Zjednoczonych podobno potrzebowałby od 20 do 25 minut, aby osiągnąć swój cel, powodując „niezwykle niszczycielskie” skutki, które hipotetycznie mogą „zniszczyć całe kraje”.

W zeszłym roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ostrzegł przed „rosnącym zagrożeniem, przed jakim stoi świat” ze strony rozszerzającego się chińskiego arsenału nuklearnego, po tym jak zdjęcia pokazały przypuszczalnie 230 bazowych miejsc startowych ICBM opartych na silosach w Yumen (Gansu) i Hami (Xinjiang).

Zasięg operacyjny chińskiego pocisku DF-41 wynosi ponad 14 000 km (około 8 700 mil), donosi GlobalSecurity.org, i czyni go pociskiem o największym zasięgu na świecie – dłuższym niż amerykański LGM-30 Minuteman, który może przebyć około 13 000 km (około 8100 mil).

7 września amerykańskie siły powietrzne rozpoczęły nieuzbrojony test Minutemana III z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii, zgodnie z Wiadomości obronne. Jeden z około 400 pocisków Minuteman III, był wyposażony w trzy pojazdy testowe i przebył 4200 mil z prędkością ponad 15 000 mil na godzinę na poligon testowy na atolu Kwajalein w pobliżu Wysp Marshalla.

Poprzednia premiera w sierpniu była wielokrotnie opóźniana z powodu wizyty Pelosi na Tajwanie, aby nie wywołać napięć między USA a Chinami.

Najpotężniejszą bombą nuklearną w arsenale USA jest B83, o maksymalnej mocy 1,2 megaton, co czyni ją 60 razy silniejszą niż bomba zrzucona na Nagasaki w Japonii w 1945 roku. Według Archiwum Broni Jądrowej, 650 bomb B83 znajduje się w „aktywna usługa”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button