Rozrywka

Co to jest operacja wiosenny przypływ? Wewnątrz protokołu wstąpienia Karola na tron ​​po śmierci królowej Elżbiety

Shutterstock

Ukoronowanie chwili. Śmierć królowej Elżbiety II wyznaczyła początek jej syna Król Karol IIIpanuje na tronie, uruchamiając serię starannie przygotowanych protokołów, aby ułatwić przejście władzy.

Przeczytaj artykuł

Chociaż 73-letni monarcha technicznie został królem, gdy królowa zmarła 8 września, oficjalnie ogłoszono go nowym przywódcą Wielkiej Brytanii aż do ceremonii wniebowstąpienia dwa dni później. Ceremonia była częścią Operacji Złota Kula, która przedstawia plan przejęcia władzy przez Karola, począwszy od natychmiastowej śmierci królowej, a skończywszy na jego ostatecznej koronacji.

„Rząd mojej matki nie miał sobie równych pod względem czasu trwania, poświęcenia i oddania”, powiedział Charles Radzie Wniebowstąpienia – która obejmowała wszystkich członków Tajnej Rady, a także burmistrza i radnych miasta Londynu oraz wysokich komisarzy realm Commonwealth krajów — 10 września „Nawet gdy się smucimy, dziękujemy za to najwierniejsze życie. Jestem głęboko świadomy tego wielkiego dziedzictwa oraz obowiązków i ciężkiej odpowiedzialności suwerenności, które teraz na mnie przeszły”.

Przeczytaj artykuł

Kontynuował, obiecując, że pójdzie w ślady królowej Elżbiety jako nowy przywódca Wielkiej Brytanii. „W tym celu wiem, że będę wspierany przez miłość i lojalność narodów, których suwerenem zostałem powołany, iw wypełnianiu tych obowiązków będę prowadzony przez radę ich wybranych parlamentów. ”

Po ceremonii wniebowstąpienia królowie rozpoczęli Operację Wiosenny Przypływ, która jest pseudonimem nadanym Charlesowi i Królowa Małżonka Camillapodróż po Wielkiej Brytanii, aby odwiedzić Szkocję, Irlandię Północną i Walię. 12 września on i rodzeństwo Księżniczka Anna, Książę Andrzej oraz książe Edward szedł za trumną królowej podczas uroczystej procesji przez Edynburg.

Następnego dnia on i 75-letnia Camilla odwiedzili zamek Hillsborough w Belfaście, gdzie oglądali hołdy, które żałobnicy złożyli na cześć legendarnego monarchy. Para wzięła również udział w Nabożeństwie Refleksyjnym świętującym życie jego matki w Katedrze Św. Anny. W piątek, 16 września, Charles, który przez ponad 50 lat nosił tytuł księcia Walii, zakończył swoją podróż po Wielkiej Brytanii, odwiedzając walijską stolicę Cardiff.

„Podejmuję swoje nowe obowiązki z ogromną wdzięcznością za przywilej usługiwania jako książę Walii. Ten starożytny tytuł, pochodzący z czasów tych wielkich władców walijskich, jak Llywelyn ap Gruffudd, którego pamięć jest nadal słusznie czczona, przekazuję teraz mojemu synowi, [Prince] Williamktórego miłość do tego zakątka ziemi jest tym większa, że ​​sam tu spędził lata” – powiedział w przemówieniu w walijskim parlamencie.

Karol wrócił do Londynu przed pogrzebem królowej w poniedziałek, 19 września. Po ceremonii w Opactwie Westminsterskim ciało królowej Elżbiety zostało przewiezione do Windsoru, gdzie ona i jej zmarły w kwietniu 2021 r. mąż, książę Filip, zostaną „pochowani razem, ” według oficjalnej strony królewskiej. Oficjalny okres żałoby dobiegnie końca 26 września, po decyzji Karola o przedłużeniu jej z tradycyjnych 12 dni.

Przed pogrzebem matki Karol położył ręcznie napisaną kartkę na trumnie królowej Elżbiety. „Z miłującą i oddaną pamięcią” napisał w wiadomości, zanim podpisał ją swoim oficjalnym królewskim podpisem „Karol R”. Podczas ceremonii król był otwarcie wzruszony i miał łzy w oczach, gdy na zakończenie ceremonii odśpiewano „God Save the King”. Zanim rozpoczęła się procesja z kaplicy, korona cesarska, kula i berło zostały usunięte ze szczytu trumny królowej, zanim Karol złożył ostatni ukłon swojej zmarłej matce i byłej królowej. Korona cesarska będzie następnie postrzegana podczas koronacji Karola, jako symbol jego nowej roli jako króla.

Przeczytaj artykuł

Operacja Złota Kula będzie trwała do momentu formalnego ukoronowania nowego króla w ceremonii koronacyjnej, która prawdopodobnie odbędzie się w 2023 r. (koronacja królowej Elżbiety miała miejsce w 1953 r., 16 miesięcy po śmierci jej ojca). nie przedstawił żadnych informacji o swoich planach dotyczących wydarzenia, co prawdopodobnie będzie odzwierciedlało jego pragnienie „odchudzonej” monarchii. Królewscy obserwatorzy wiedzą jednak, że ceremonia odbędzie się w Opactwie Westminsterskim, które od 1066 roku gościło wszystkie brytyjskie koronacje.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button