Rozrywka

Co to jest tytuł IX?

PREZYDENT Joe Biden i Departament Edukacji zajęli się planami wycofania zasad i przepisów dotyczących tytułu IX z czasów Trumpa.

Cofnięcie zapewniłoby większą ochronę ofiarom dyskryminacji seksualnej ze względu na tożsamość płciową w szkołach.

2

Co to jest tytuł IX?

Tytuł IX to prawo wprowadzone w celu powstrzymania dyskryminacji w szkołach federalnych i prywatnych, chroniące uczniów przed padaniem ofiarą dyskryminacji seksualnej w programach i działaniach edukacyjnych.

Tytuł IX jest częścią Ustawy o zmianach w edukacji z 1972 r. i jest ustawą federalną, która stanowi:

„Żadna osoba w Stanach Zjednoczonych, ze względu na płeć, nie może być wykluczona z udziału, odmówiona korzyści lub poddana dyskryminacji w ramach jakiegokolwiek programu edukacyjnego lub działalności otrzymującej federalną pomoc finansową”.

Prawo odegrało znaczącą rolę w kobiecym sporcie, wymagając, aby obie drużyny sportowe były równe i dając kobietom takie same możliwości uprawiania sportu jak mężczyźni.

Kobiety uciekają przed związkami zawodowymi w rzędzie o prawa trans i plakietki z imionami zaimków
Pływaczki trans ZABRONIONE z wyścigów kobiet, gdy była gwiazda brytyjskiej drużyny chwali „uczciwość”

Przed wprowadzeniem tytułu IX udział kobiet w sporcie wynosił tylko osiem procent, ale w ciągu dekady od uchwalenia przepisów liczba ta wzrosła do 53 procent.

Chociaż tytuł IX dotyczy przede wszystkim dyskryminacji w sporcie, dotyczy również wszystkich aspektów edukacji, w tym oferowanych kursów, pomocy finansowej, świadczeń zdrowotnych i ubezpieczeniowych dla studentów oraz zatrudnienia.

Jak Joe Biden zaproponował zmianę tytułu IX?

Prezydent Joe Biden zaproponował zmianę w tytule IX, która chroniłaby transpłciowych studentów, którzy chcą uprawiać sport.

Propozycja zmieniłaby strukturę Tytułu IX, który pierwotnie nie został napisany z myślą o studentach transpłciowych.

Mówiąc o proponowanej poprawce, sekretarz edukacji, Miguel Cardona, powiedział dziennikarzom: „Proponowane przez nas zmiany w pełni chroniłyby uczniów przed wszelkimi formami dyskryminacji ze względu na płeć, zamiast ograniczać niektóre zabezpieczenia wyłącznie do molestowania seksualnego i wyjaśniać, że ochrona ta obejmuje dyskryminację ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową”.

Administracja Bidena zachowa niektóre z mandatów wprowadzonych przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, w tym wymóg, aby szkoły zakładały niewinność oskarżonego ucznia, dopóki nie zostanie mu udowodnione, że jest winny, i może podjąć nieformalne uchwały, jeśli obie strony wyrażą na to zgodę.

Zgodnie z propozycją Bidena, szkoły będą mogły również prowadzić dochodzenia w sprawie niewłaściwego zachowania seksualnego bez składania formalnej skargi.

Human Rights Campaign, która jest grupą wspierającą LGBTQ+, stwierdziła w oświadczeniu, że proponowane poprawki do Tytułu IX są „dobrym pierwszym krokiem” w kierunku ochrony „wrażliwej populacji, która jest zbyt często ofiarą.

Dyrektorka prawna kampanii, Sarah Warbelow, powiedziała, że ​​proponowane zmiany w tytule IX są „szczególnie ważne, biorąc pod uwagę ataki na transpłciową młodzież w całym kraju”.

Proponowana zmiana Tytułu IX obejmie społeczność LGBTQ+

2

Kiedy po raz pierwszy wprowadzono tytuł IX?

Jubileusz 50-lecia Tytułu IX obchodzono 23 czerwca 2022 r., upamiętniając kobiety, które dzięki ustawie miały szansę realizować swoje aspiracje.

Tytuł IX pomógł przełamać bariery w kobiecym sporcie, kiedy został podpisany 23 czerwca 1972 r.

Prawo pozwalało kobietom na otrzymywanie stypendiów sportowych na studia i wiele osób twierdziło, że zmieniło to dla nich wszystko.

Jill Witmer Funk była w reprezentacji USA w hokeju na trawie na Igrzyskach Olimpijskich w Rio i powiedziała WGAL News8: „Gdybym nawet nie dostała stypendium, nie wiem, czy grałabym w hokeja na trawie”.

Zanim wszedł w życie tytuł IX, wiele kobiet zostało dotkniętych dyskryminacją w sporcie, w tym trenerka Witmera Funka, która zdobyła mistrzostwo stanu, Denise Gobrecht.

„Uczyniliśmy krajowy turniej hokeja na trawie w moim ostatnim roku i odbył się w Denver w stanie Kolorado” – powiedział Gobrecht.

„Nie mieliśmy pieniędzy, więc stawialiśmy tam nasze słoiki, aby zebrać pieniądze”.

Ostrzeżenie o odżywkach dla niemowląt po zbadaniu DZIESIĄTEJ śmierci niemowląt związanej z rośliną
Erika „powinna iść do WIĘZIENIA” za odmowę przekazania kolczyków o wartości 750 000 USD

Pięćdziesiąt lat później Title IX wciąż daje kobietom dostęp do tego, co wcześniej było niewyobrażalne, a Witmer Funk, która jest teraz mamą, ma nadzieję, że jej córka i syn będą mieli takie same możliwości, jak ona.

„Myślę, że to po prostu buduje pewność siebie”, powiedziała, dodając: „Wiem, że to pomogło mojej pewności siebie”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button