Aktualności

Covid stawia Wielką Brytanię w kryzysie psychicznym, ponieważ połowa dorosłych „w niebezpieczeństwie” pomimo końca ograniczeń

Covid postawił Wielką Brytanię w kryzysie psychologicznym, a liczba cierpiących z powodu niepokoju jest dwukrotnie wyższa niż przed pandemią, wynika z badania wspieranego przez rząd.

Od kwietnia 2020 r. do kwietnia 2022 r. od 50 do 60 procent kobiet i 40 do 50 procent mężczyzn w Anglii zgłaszało oznaki niepokoju psychicznego – przy czym, jak twierdzą naukowcy, odsetek ten prawdopodobnie znacznie spadł, biorąc pod uwagę jego stabilność podczas pandemii.

Porównuje się to z 25 do 30 procent kobiet i 20 do 25 procent mężczyzn przed pandemią – przy czym liczby dla Anglii uważa się za odzwierciedlające Wielką Brytanię jako całość, zgodnie z najnowszymi ustaleniami The Covid- 19 Badanie Rapid Survey of Adherence to Interventions and Responses (CORSAIR), prowadzone przez University College London i King’s College London.

Objawy lęku związanego z pandemią obejmują niekontrolowane zamartwianie się, małe zainteresowanie aktywnością lub jej odczuwanie oraz uczucie przygnębienia lub niepokoju.

U ponad połowy osób dotkniętych podczas badania lekarze zdiagnozowali już lęk kliniczny i/lub depresję kliniczną, a u pozostałych wystąpiły łagodniejsze objawy, które jednak wpłynęły na jakość ich życia.

„Byłem zaskoczony tymi odkryciami – ogromem wzrostu stresu psychicznego, długością czasu, w którym się utrzymuje, i tym, jak niewiele się zmieniło w dowolnym momencie pandemii. Spodziewałem się, że będzie rósł i spadał bardziej” – powiedział profesor Henry Potts z University College London.

Chociaż nie wie, co wydarzyło się od kwietnia, z powodu braku nowych danych powiedział: „jest bardzo możliwe, że poziomy są teraz nadal wysokie” i może trwać przez jakiś czas, biorąc pod uwagę, jak stabilne i podwyższone były przez ostatnie dwa lata.

Badania są ważne, ponieważ pokazują, jak długo trwała epidemia na zdrowiu psychicznym kraju, powiedział profesor Potts.

Co więcej, pokazuje, że chociaż blokady i ograniczenia odegrają pewną rolę, inne czynniki wydają się być bardziej znaczące – ponieważ zakończenie wszystkich ograniczeń prawnych w lutym nie miało większego wpływu na stres i niepokój narodu, podobnie jak Zniesienie różnych blokad w ciągu ostatnich dwóch lat też nie, powiedział.

„Niektórzy politycy i komentatorzy doszli do wniosku, że problemy ze zdrowiem psychicznym są wynikiem blokad. Jednak nasze badania pokazują, że nie ma między nimi prostej zależności” – powiedział profesor Potts.

Zamiast tego prawdopodobnie większą rolę odegrały takie czynniki, jak złapanie Covida, strach i niepokój przed zarażeniem się, utrata pracy, zmniejszone dochody i zakłócona edukacja.

Powiedział: „Konsekwencje pandemii nie mogą po prostu zniknąć. Tylko dlatego, że skończyły się ograniczenia, nadal nie masz pracy. I znam ludzi, których związki rozpadły się w trakcie pandemii i oczywiście nadal zmagają się z konsekwencjami. Może tu być wiele różnych czynników.

„Ludzie z długim Covid mogą mieć gorszy stan zdrowia psychicznego. I wiemy, że zły stan zdrowia może przyczynić się do złego stanu zdrowia psychicznego i – i że istnieją dłuższe listy oczekujących NHS z powodu wpływu pandemii”.

Louise Smith z King’s College London dodała: „Pandemia Covid-19 wywarła trwały wpływ na psychiczne cierpienie i samopoczucie ludzi, przy czym cierpienie pozostało znacznie wyższe niż norma sprzed pandemii w kwietniu 2022 roku. Ważne jest, aby ludzie otrzymywali pomoc muszą wspierać ich samopoczucie psychiczne”.

Stephen Buckley, szef działu informacji w organizacji charytatywnej Mind zajmującej się zdrowiem psychicznym, która nie była zaangażowana w badanie, powiedział: „To badanie pokazuje gwałtowny wzrost liczby osób doświadczających uczucia niepokoju w ciągu ostatnich dwóch lat. Wielu z nas uznało tę pandemię za trudną do pokonania z różnych powodów – w tym lęku przed zachorowaniem, samotności podczas blokad, obaw o finanse i niepewności co do przyszłości.

„Chociaż cały naród został dotknięty przez Covid-19, niektóre grupy zostały nieproporcjonalnie dotknięte, w tym ludzie doświadczający ubóstwa, z różnych społeczności i młodzi ludzie. … Covid-19 nadal wpływa na życie, nawet pomimo zniesienia środków bezpieczeństwa pandemii, stan zdrowia psychicznego kraju nie wykazuje żadnych oznak poprawy”.

Mubeen Bhutta, szef polityki, spraw publicznych i kampanii w Samarytans, dodał: „Nie ma wątpliwości, że pandemia wywarła głęboki wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie narodu, jak pokazują te nowe spostrzeżenia.

„Izolacja i samotność, problemy finansowe i problemy z relacjami to tylko niektóre z obaw, o których nasi wolontariusze słyszeli od dzwoniących na naszą infolinię.

„Jeszcze nie poznaliśmy pełnego obrazu, ale niepokoi nas długoterminowy wpływ pandemii. Ponadto, ponieważ istnieją mocne dowody na związek między trudnościami finansowymi, zdrowiem psychicznym i samobójstwem, wydaje się, że wyzwania te będą kontynuowane wraz z rosnącymi kosztami życia”.

Badanie było wspierane przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR), rządowy organ finansujący.

Odkrycia opublikowano w Journal of Psychiatric Research i przeanalizowano dane zebrane z ankiet online ponad 41 000 uczestników w wieku powyżej 16 lat od kwietnia 2020 r. do kwietnia 2022 r.

Oznaki stresu psychicznego mierzone za pomocą Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta 4, szeroko stosowanego narzędzia do badania przesiewowego lęku i depresji.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button