Aktualności

Czołgi „Absolutnie na stole” dla Ukrainy: US Defence Official

Ukraina Czołgi Pomoc obronna USA Wojna Rosja
Na zdjęciu ukraińskie wojska jadące w sobotę czołgiem z czasów sowieckich w pobliżu Nowoseliwki na Ukrainie. W poniedziałek wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA powiedział, że możliwość wysłania na Ukrainę nowych czołgów, aby pomóc w jej wojnie z Rosją, jest „absolutnie na stole”.
JUAN BARRETO/AFP/Getty Images

Według wysokiego rangą urzędnika Departamentu Obrony (DoD) Stany Zjednoczone mogą ostatecznie spełnić życzenie Ukrainy, aby nowe czołgi pomogły w wojnie z Rosją.

Urzędnik, który podczas poniedziałkowej odprawy Pentagonu rozmawiał z dziennikarzami pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że opcja zaopatrzenia Ukrainy w czołgi pozostaje „absolutnie na stole”. Ukraińskie wojsko przez całą wojnę polegało na czołgach z czasów sowieckich, ale poszukuje bardziej nowoczesnych zamienników.

„Czołgi są absolutnie na stole wraz z innymi obszarami” – powiedział urzędnik Departamentu Obrony. „Patrzymy na całość ukraińskich sił zbrojnych i zastanawiamy się na przyszłość… jakich zdolności będą potrzebować i jak USA i nasi sojusznicy będą w stanie wesprzeć Ukrainę w budowaniu tych zdolności”.

Urzędnik powiedział, że USA zachęcają kraje europejskie, które mają dostęp do dodatkowych czołgów typu radzieckiego, do dostarczania większej liczby jednostek na Ukrainę, co może zapewnić wojsku bardziej natychmiastową pomoc, ponieważ nie będzie wymagane żadne dodatkowe szkolenie.

Nowoczesne czołgi podobne do tych używanych przez państwa NATO mogłyby być dostarczone w późniejszym terminie, ale wymagałoby to również zapewnienia Ukrainie „istotnego” nowego szkolenia w zakresie obsługi tych czołgów, powiedział urzędnik.

„Dostępne czołgi, które można dostarczyć bardzo szybko przy niewielkim lub zerowym szkoleniu, są czołgami typu radzieckiego, ale z pewnością jesteśmy otwarci na inne opcje, pod warunkiem, że można zająć się szkoleniem, konserwacją i utrzymaniem” – powiedział urzędnik. „Nadejdzie dzień, w którym będą chcieli przejść i być może będą musieli przejść na, wiesz, modele kompatybilne z NATO”.

„Zawsze jesteśmy bardzo świadomi każdego nowego sprzętu, który dostarczamy Ukrainie lub że nasi sojusznicy, nasi partnerzy zapewniają, że istnieje znaczne szkolenie, konserwacja i utrzymanie … i uwzględnienie utrzymania” – dodał urzędnik Departamentu Obrony.

Stany Zjednoczone zobowiązały się już do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 15,8 miliarda dolarów od początku wojny z Rosją 24 lutego. W zeszłym tygodniu sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił, że na Ukrainę zostanie wysłany nowy pakiet o wartości 600 milionów dolarów.

Nowy pakiet pomocy obejmuje takie przedmioty jak amunicja i pociski artyleryjskie, pojazdy do transportu ciężkiego sprzętu i drony. Nie uwzględniono jednak czołgów.

Ukraińscy urzędnicy zwiększają presję na kraje zachodnie, aby wysłały nowe czołgi, gdy wojna zbliża się do granicy siedmiu miesięcy. Żaden kraj nie zaproponował wysłania czołgów.

Żądania Kijowa, by Niemcy dostarczyły mu pojazdy piechoty Marder i czołgi Leopard, zostały odrzucone w zeszłym tygodniu, a niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała, że ​​kraj odmówi podjęcia działań „jednostronnie”.

„Żaden kraj nie dostarczył do tej pory wozów bojowych piechoty zbudowanych na Zachodzie ani głównych czołgów bojowych”, powiedział Lambrecht dziennikarzom w Berlinie, według Reutersa. „Uzgodniliśmy z naszymi partnerami, że Niemcy nie podejmą takich działań jednostronnie”.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o zakupie co najmniej jednego nowszego czołgu w niedzielę, wraz z odkryciem rosyjskiego czołgu T-90M porzuconego w „idealnym stanie” podczas ukraińskiej kontrofensywy we wschodnim regionie Charkowa.

Newsweek zwrócił się o komentarz do Ministerstwa Obrony Ukrainy i rządu rosyjskiego.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button