Aktualności

Czołowi prawnicy popierają wezwania do zwiększenia spłat ofiar oszustw, ale ostrzega, że ​​prawo to utrudnia

Dyrektor prokuratury, Max Hill, poparł wezwania do zmian w prawie, aby więcej pieniędzy mogło zostać zwrócone ofiarom przestępstw.

„Ofiary oszustwa mogą stracić oszczędności życia z rąk bezwzględnych przestępców” – powiedział komisjom Izby Lordów badającym oszustwa.

„To prawda, że ​​ofiarom przestępstw należy zwrócić jak najwięcej pieniędzy, ale obawiam się, że obecne przepisy oznaczają, że w niektórych przypadkach nie mamy do tego uprawnień”.

„Jednym z najważniejszych narzędzi, jakie mamy do zakłócania i odstraszania przestępczości zorganizowanej, jest możliwość odzyskania dochodów, które przestępcy czerpią z nielegalnej działalności” – powiedział.

„Będziemy ścigać każdego grosza i chcielibyśmy zrobić więcej, aby pomóc ofiarom oszustwa odzyskać jak najwięcej pieniędzy tak szybko, jak to możliwe”.

Pan Hill wyjaśnił, że nakazy konfiskaty określają kwotę, jaką przestępca finansowo odniósł z popełnionego przestępstwa i nakazują jej zwrot lub jej część państwu.

Prawo daje prawo do zwiększenia tej kwoty, jeśli później okaże się, że przestępca ma dodatkowe pieniądze lub majątek.

Jednak obecnie nie ma równoważnego uprawnienia do zwiększania nakazów odszkodowawczych, które dają ofiarom zwrot pieniędzy.

Oznacza to, że wszelkie dodatkowe środki odzyskane w wyniku podwyższonego nakazu konfiskaty nie mogą zostać wykorzystane do dalszego odszkodowania dla ofiar.

Dyrektor powiedział również, że z zadowoleniem przyjął raport Komisji Prawa w sprawie reformy odpowiedzialności karnej przedsiębiorstw i powiedział, że rozszerzenie istniejącego modelu „niezapobiegania” o przestępstwa oszustwa umożliwiłoby prokuratorom bardziej skuteczne rozliczanie podmiotów korporacyjnych i osób fizycznych w przypadku popełnienia tych przestępstw.

Powiedział, że obecne „niezapobieganie” przestępstwom jest ważnym narzędziem dla prokuratorów i że reformy zwiększyłyby zaufanie publiczne do systemu sądownictwa karnego, ponieważ byłby on w stanie lepiej pociągać do odpowiedzialności osoby zamieszane w wykroczenia korporacyjne.

Prokuratura Koronna wniosła 5407 postępowań w sprawie oszustw i fałszerstw w okresie od kwietnia do grudnia 2021 r., a także odzyskała 568 mln funtów w ciągu ostatnich pięciu lat i zwróciła ofiarom przestępstw 126 mln funtów.

W kwietniu CPS połączył specjalistów od przestępczości gospodarczej, przestępczości zorganizowanej, dochodów z przestępstw i międzynarodowych zespołów w jeden zespół, aby lepiej reagować na zmieniający się charakter złożonej przestępczości, powiedział komisjom Lords.

„Ta zmiana zapewnia nam maksymalizację wiedzy w obliczu coraz bardziej złożonych przestępstw i odzwierciedla zmianę w sposobie działania przestępców” – powiedział.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button