Aktualności

Czy masz prawo do odszkodowania, jeśli Twój lot jest dotknięty strajkami British Airways?

Pracownicy British Airways na Heathrow, którzy są członkami Unite i związku GMB, głosowali za strajkiem tego lata w związku z nieudanymi negocjacjami płacowymi. Daty strajku nie zostały jeszcze potwierdzone, ale mają się odbyć w szczytowym okresie wakacji szkolnych i będą miały wpływ głównie na role związane z klientem, takie jak odprawa.

Przepustowość brytyjskich linii lotniczych jest prawie na poziomie sprzed pandemii, z 6,4 mln miejsc zaplanowanych od piątku 1 lipca do piątku 30 września tego lata, w porównaniu z 7,4 mln w tym samym okresie w 2019 r. (wzrost z 4,4 mln w 2021 r.), według statystyk z globalnego dostawca danych podróży OAG.

W obliczu niedoborów personelu British Airways podjęły decyzję o skróceniu rozkładu lotów o 10 procent między marcem a październikiem, odwołując około 8000 lotów.

Nie jest jeszcze jasne, na ile lotów będzie miała wpływ akcja protestacyjna na Heathrow, ale opóźnienia w Terminalach 3 i 5 – z których operuje British Airways – są nieuniknione. W szczytowe letnie dni linia lotnicza obsługuje ponad 300 lotów przez terminale Heathrow.

Co mam zrobić, jeśli mam zarezerwowany lot BA tego lata?

Poczekaj, aż związki ogłoszą daty strajków, a British Airways zareaguje na zamieszanie planem awaryjnym. Anulowanie może zostać uznane za „niechęć do podróżowania”, co oznacza, że ​​nie przysługuje Ci zwrot pieniędzy.

Linia lotnicza poinformowała, że ​​ma inną grupę agentów obsługi klienta Heathrow, którzy nie zostali wybrani do głosowania, i możliwe jest, że inni członkowie personelu zostaną powołani, aby objąć role związane z obsługą klienta.

Strajki stron trzecich są często uważane za „nadzwyczajną okoliczność”, na przykład jeśli kontrola ruchu lotniczego lub obsługa bagażu uniemożliwiają linii lotniczej działalność, co oznacza, że ​​nie przysługuje odszkodowanie.

Jednak strajk pracowników linii lotniczej nie jest uważany za nadzwyczajną okoliczność, ponieważ jest pod jego kontrolą – będzie należne odszkodowanie.

Próg opóźnień zależy od odległości lotu i długości opóźnienia.

  • Do 1500 km i opóźnione trzy godziny lub więcej: £220
  • 1500 km-3500 km i opóźnienie 3 godziny lub więcej: 350
  • Ponad 3500 km i opóźnienie od trzech do czterech godzin: £260
  • Ponad 3500 km i opóźnione ponad cztery godziny: £520

Jeśli British Airways anuluje Twój lot, jest zobowiązane do jak najszybszego zaoferowania Ci alternatywnego lotu. Zmiana trasy może odbywać się z alternatywnym przewoźnikiem, jeśli jego własne loty są niedostępne.

Jeśli alternatywa jest nieodpowiednia i jeśli opóźnienie wynosi więcej niż pięć godzin po planowanym czasie lotu, pasażerowie mogą anulować i uzyskać pełny zwrot pieniędzy.

Jeśli Twój lot odbędzie się, ale jest opóźniony, możesz mieć również prawo do posiłków i napojów podczas oczekiwania, zakwaterowania w hotelu i transportu, jeśli będziesz musiał czekać na noc i dwa telefony. Jeśli nie ma przedstawiciela BA, który by to zorganizował, zapłać za to i zachowaj wszystkie rachunki, aby złożyć reklamację w linii lotniczej. Ponownie istnieją progi opóźnienia i odległości:

  • Do 1500km i opóźnione ponad dwie godziny
  • 1500km-3500km i opóźnione trzy godziny lub więcej
  • Ponad 3500 km i opóźnione ponad cztery godziny

Masz pytanie dotyczące podróży? Napisz do nas [email protected]

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button