Rozrywka

Czy można zarazić się ospą małpią z deski klozetowej? Zbadana zdolność przenoszenia

Administracja Bidena ogłosiła epidemię małpiej ospy w 2022 r. jako stan zagrożenia zdrowia publicznego w USA, ale co wiemy o jej przenoszeniu? Czy można zarazić się ospą małpią z deski klozetowej, czy rozprzestrzenia się ona tylko poprzez kontakt ze skórą?

Deklaracje stanu zagrożenia zdrowia publicznego pozwalają rządowi federalnemu działać szybciej w celu zmobilizowania zasobów do walki z epidemiami chorób.

Podnoszą również rangę sytuacji kryzysowej. Do tej pory Stany Zjednoczone potwierdziły ponad 6000 przypadków małpiej ospy – więcej niż jakikolwiek kraj na świecie.

Nasilenie epidemii, zwłaszcza z covid-19, żywym wspomnieniem, rodzi pytania o to, jak rozprzestrzenia się choroba wirusowa i co ludzie mogą zrobić, aby zapobiec jej zarażeniu. Oto, co wiemy.

Na tej ilustracji fotograficznej probówki z próbkami oznaczone jako „Monkeypox” pokazane na powierzchni. W Indiach wykryto kilka potwierdzonych przypadków wirusa ospy małp.

Czy można zarazić się ospą małpią z deski klozetowej?

Podstawowym sposobem przenoszenia ospy małpiej jest kontakt skóra do skóry. Najbardziej oczywistym sposobem na złapanie go jest bezpośrednie dotknięcie czyjejś wysypki i strupów.

Ale może również rozprzestrzeniać się przez płyny ustrojowe, w tym wydzieliny dróg oddechowych zakażonej osoby.

Aktywność intymna lub długotrwały kontakt twarzą w twarz może również prowadzić do rozprzestrzeniania się małpiej ospy, wraz z dotykaniem powierzchni, których dotykała zarażona osoba, takich jak odzież, pościel lub ręczniki.

Chociaż Healthline zauważa, że ​​ten tryb nie jest tak powszechny jak bezpośredni kontakt, oznacza to, że technicznie możliwe jest zarażenie małpią ospą z deski klozetowej. Jednak badania sugerują, że zdarza się to rzadko. W swoim wstępie dotyczącym przenoszenia ospy małp Time Magazine dodaje, że „mało dowodów” sugerujących, że „przypadkowy” kontakt często rozprzestrzenia wirusa.

Ilustracja wektorowa w HD jest bardzo łatwa do edycji.

Dlaczego bardziej prawdopodobne jest zarażenie się małpią ospą przez kontakt ze skórą niż przez wspólne korzystanie z toalety?

Time cytuje wirusolog z Uniwersytetu Saskatchewan, Angelę Rasmussen, w swoim twierdzeniu, że „przypadkowy” kontakt – przelotne spotkanie – rzadko prowadzi do zakażenia małpią ospą.

„Musisz być narażony na wystarczająco dużo wirusa, aby się nim zarazić” – mówi.

Jeśli śpisz w tym samym łóżku, co osoba z chorobą lub używasz tego samego ręcznika kąpielowego, narażasz się na więcej wirusa. W międzyczasie dotykanie klamki lub siedzenie na sedesie przez 30 sekund jest „znacznie mniej prawdopodobne”, aby zachorować.

We wrześniu 2018 r. pracownik służby zdrowia z Wielkiej Brytanii zaraził się małpią ospą od pacjenta. Według badań, sposób transmisji był „prawdopodobnie poprzez kontakt z zanieczyszczoną pościelą”. Pościel mogła zawierać „szczątki uszkodzeń skóry”, stwierdzili naukowcy, które mogły zostać „zakłócone i wdychane podczas zmiany prześcieradeł”.

Zdjęcie: Joe Raedle/Getty Images

Czy kobieta w ciąży może przenosić ospę małpią na płód przez łożysko?

TAk. Kobieta w ciąży może przenosić wirusa na płód przez łożysko.

Jednak dane dotyczące zakażenia małpią ospą w ciąży są „ograniczone”, donosi CDC.

Nie jest jeszcze jasne, czy infekcja jest cięższa u kobiet w ciąży, czy też kobiety w ciąży są bardziej podatne na wirusa.

Jasne jest jednak, że ciężarna może przenieść małpią ospę na płód przed urodzeniem lub na noworodka po porodzie. Ponadto pojawiły się doniesienia o niekorzystnych wynikach ciąży, takich jak spontaniczna utrata ciąży i urodzenie martwego dziecka, wśród osób z ospą małp.

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko infekcji

Transmisja z powietrza jest rzadka. Jest to jeden z powodów, dla których jest mało prawdopodobne, aby istniały blokady zapobiegające rozprzestrzenianiu się małpiej ospy.

Zdecydowana większość dotychczasowych przypadków była spowodowana przedłużającym się intymnym kontaktem skóra do skóry między męskimi partnerami. Ale technicznie nie jest to choroba przenoszona drogą płciową. Dzieje się tak, ponieważ istnieją inne konteksty, w których może się rozprzestrzeniać, takie jak drużyny sportowe, uzdrowiska i akademiki.

Time cytuje wykładowcę chorób zakaźnych, dr Müge Çevika, który podkreśla: „Każda pojedyncza ekspozycja [does not carry equal] ryzyko.”

„Ludzie naprawdę muszą wiedzieć, gdzie zachować czujność. Na przykład zmniejszenie liczby nowych partnerów może być bardziej przydatne niż czyszczenie krzeseł, na których siedzisz w kawiarni”.

I to samo, przypuszczalnie, dotyczy transmisji z deski sedesowej – chociaż technicznie można zarazić się ospą małpią od krótkiego kontaktu z powierzchniami, obserwowanie przypadków długotrwałego, intymnego kontaktu skóra do skóry będzie bardziej zwiększać szanse na łapanie wirusa.

Czy masz coś do powiedzenia na temat tego artykułu?

Bruno to powieściopisarz, amatorski scenarzysta i dziennikarz zajmujący się mediami cyfrowymi, opowiadaniem historii, filmem i polityką. Mieszkał we Francji, Chinach, Sri Lance i na Filipinach, ale wrócił do Wielkiej Brytanii na studia (i z powodu pandemii) w 2020 roku. Jego artykuły ukazały się w Groundviews, Forge Press i The Friday Poem, a większość z nich można przeczytać na Medium lub onurbicycle.com.

Czy w 2022 roku Stany Zjednoczone zostaną zablokowane z powodu małpiej ospy?

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button