Aktualności

Czy nowe butelki z pulpy drzewnej Carlsberga to przyszłość piwa, czy też okażą się mokrym bałaganem?

Nie ma nic lepszego w ciepły letni wieczór niż słyszenie biesiadnego brzęku szklanych butelek, gdy ludzie wznoszą toast pod koniec dnia pracy.

Ale jeśli browar Carslberg postawi na swoim, jedyną rzeczą, jaką wkrótce usłyszymy, kiedy ludzie będą walić razem butelkami, będzie głuchy odgłos miazgi ze ścieru drzewnego.

W tym tygodniu zaprezentował Fibre Bottle – pionierską butelkę do piwa wykonaną z miazgi drzewnej z wyściółką z tworzywa sztucznego na bazie roślin.

Carlsberg twierdzi, że butelka jest przyjaznym dla środowiska ulepszeniem tradycyjnych szklanych butelek do piwa, których wytwarzanie jest energochłonne. Zmiana szkła na miazgę drzewną i plastik roślinny zmniejszy emisję dwutlenku węgla z butelek o 80 procent bez wpływu na smak, twierdzi piwowar.

Ale czy możesz traktować to dokładnie jak zwykłą butelkę piwa? Czy zamoczy się w lodówce lub pęknie, jeśli uderzy o podłogę? Czy ktoś w ogóle będzie chciał wypić piwo z tektury?

Butelka Fibre działa od 2015 roku, ale po raz pierwszy daje konsumentom przedsmak ich wizji. Około 8000 butelek zostanie rozdanych w ciągu lata pijącym piwo w ośmiu krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii.

Carlsberg twierdzi, że Fibre Bottle może obniżyć emisje powstałe w wyniku produkcji szklanych butelek o 80 procent (zdjęcie: Madeleine Cuff/inews)

Przed rozpoczęciem procesu w piątek Carlsberg wysłał i dwie butelki z włóknem do wypróbowania i nie marnowaliśmy czasu na testowanie ich.

Chciałem usłyszeć, co znajomi nie-dziennikarze zrobili z butelek na miazgę, więc postanowiłem zabrać je ze sobą na grilla z przyjaciółmi w środę wieczorem.

Ale najpierw potrzebowali schłodzenia. Obawiałem się, że w lodówce rozmokną, więc zadzwoniłem do Carlsberga, żeby dowiedzieć się, co robić. Okazuje się, że lodówka jest dla nich najlepszym miejscem.

„Przetestowaliśmy go w normalnych warunkach lodówki. Występuje pewna kondensacja, ale nie wpływa to na funkcjonalność butelki”, mówi starszy dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Carlsberg, Simon Boas Hoffmeyer.

Mogą jednak rozmoknąć, jeśli zanurzysz je w wodzie, ostrzegł: „Konkretna butelka z włóknem nie byłaby najlepsza do umieszczenia w wiaderku z lodem”.

To była lodówka. Rzeczywiście, kilka godzin później moje piwa były schłodzone, a butelka nie była rozmoczona – pełne znaki, Carlsberg.

Następną przeszkodą była przejażdżka rowerem na grilla. Simon zapewnił mnie, że butelki wytrzymają kilka uderzeń, podkreślając, że nawet jeśli włókno drzewne zostanie wgniecione, plastikowa wyściółka zawierająca piwo pozostanie nienaruszona. „Z kosmetycznego punktu widzenia tak, możesz nadać mu wgniecenia” – powiedział.

Jednak wciąż nie byłam pewna, czy butelki będą w porządku, brzęcząc w moim plecaku przez 20 minut, więc jak nadmiernie niespokojny rodzic piwny owinąłem je w swój sweter, zanim ostrożnie włożyłem je do plecaka. W tym momencie równie dobrze mogły być wykonane ze szkła.

Przynajmniej dotarli bezpiecznie do grilla, gdzie z pewnością byli w centrum uwagi. Mężczyźni – wszyscy piwosze po trzydziestce – byli na pokładzie z pomysłem na bardziej ekologiczną butelkę – ale mieli wątpliwości co do projektu. „Czuję się, jakbym trzymał karton z jajkami”, powiedział jeden sucho.

Trzeba przyznać, że sprawienie, aby masa celulozowa wyglądała fajnie, to nie lada wyzwanie. Ale obecny projekt wygląda trochę jak pudełko, w którym można by się spodziewać, że znajdzie się w nim sprzęt IT. „Żaden projektant nie został wpuszczony w pobliżu tej butelki” – zauważył inny przyjaciel.

Carlsberg twierdzi, że może urozmaicić projekt, zmieniając kolor miazgi, przeprojektowując etykietę, a nawet zmieniając teksturę butelki.

Ale może się zdarzyć, że obecna estetyka butelki z włosami działa na jej korzyść – pomimo komentarza na temat kartonu z jajkami, wszyscy zgodzili się, że wygląda jak coś, co powinno być na festiwalu.

Dodatkowo nie rozbija się jak szkło. Zamiast tego odbijają się puste butelki po piwie. A piwo? Gazowana, zimna i niepozorna, wszyscy się zgodzili – idealna na imprezę na błotnistym polu.

W rzeczywistości festiwale i wydarzenia będą prawdopodobnie jednym z pierwszych miejsc, w których pojawiają się komercyjne wersje butelki, mówi Hoffmeyer. „Wejście do supermarketu nie będzie pierwszym miejscem. A jeśli go sprzedajemy, to nie będzie on sprzedawany w dużych 24 skrzyniach. Zacznie się sprzedawać w pojedynczych egzemplarzach lub w małych ilościach” – mówi.

To może wydawać się sztuczką marketingową, ale Carlsberg mówi, że jest śmiertelnie poważny, aby urzeczywistnić tę kartonową butelkę po piwie. W środę ogłosił, że podpisał umowę ze specjalistą od zielonych tworzyw sztucznych, firmą Avantium, na zakup plastiku roślinnego z pilotażowego zakładu Avantium, który ma zostać otwarty w 2024 roku.

Hoffmeyer mówi, że wypracowała również „ścieżkę”, aby butelki z włóknami były w końcu tak tanie w produkcji jak szkło, torując drogę do wprowadzenia na rynek masowy. „Widzimy w tym ogromny potencjał” – podkreśla.

Ale daleko mu do gotowego produktu. Na chwilę obecną butelki nadal posiadają metalowy korek, więc nie są w pełni biodegradowalne. I nadal powinny trafiać do koszy na śmieci, a nie do recyklingu, mówi Hoffmeyer (chociaż w końcu powinieneś być w stanie wrzucić je do recyklingu kartonu).

Jako nowy produkt jest całkiem zabawny i dobrze trzyma piwo i nie rozmokł na mnie. Ale nie sądzę, żebyśmy w najbliższym czasie pożegnali się z brzękiem szklanych butelek.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button