Aktualności

Czy ponowne zamrożenie biegunów północnych i południowych może odwrócić globalne ocieplenie?

Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie, globalne ocieplenie można odwrócić poprzez ponowne zamrożenie biegunów Komunikacja w zakresie badań środowiskowych. Przywrócenie „czap lodowych” Ziemi na biegunach północnym i południowym wynikałoby z zablokowania słońca, utrzymujących się wzorców pogodowych.

Ambitny pomysł brzmi jak szalona fabuła z przeboju science fiction – ale jest „zarówno wykonalny, jak i niezwykle tani” – twierdzą naukowcy. Samoloty przelatywałyby nad arktycznymi i antarktycznymi rozpylanymi cząstkami – znanymi jako wtrysk aerozolu do stratosfery (SAI). Zwalczają gazy cieplarniane poprzez przyciemnianie światła gwiazd – ochładzając całą planetę – mówi zespół z USA.

Pierwszy autor, profesor Wake Smith z Yale University, powiedział: „Będzie starał się złagodzić zmiany klimatyczne poprzez odbijanie z powrotem w kosmos niewielkiej części nadchodzącego promieniowania słonecznego”.

Lodowiec Kviarjokull tworzy odbicie w jeziorze
Cofający się lodowiec Kviarjokull tworzy odbicie w jeziorze z własnej wody roztopowej 15 sierpnia 2021 r., w pobliżu Hof na Islandii. Breidamerkurjokull, jeden z największych z kilkudziesięciu lodowców schodzących z lodowca Vatnajokull, topnieje, tracąc średnio od 100 do 300 metrów długości rocznie. Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Environmental Research Communications globalne ocieplenie można odwrócić poprzez ponowne zamrożenie biegunów.
Sean Gallup/Getty Images przez Zenger

Badanie wykazało, że należałoby to zrobić tylko w regionach podbiegunowych. Poprzednie propozycje sugerowały użycie tej techniki na całym świecie. Szybko otoczy bieguny i może zatrzymać lub odwrócić lód i wieczną zmarzlinę na dużych szerokościach geograficznych, powstrzymując wzrost poziomu morza.

Skuteczne rozmieszczenie na znacznie niższych wysokościach, niż byłoby to wymagane w tropikach, wiąże się również z mniejszymi wyzwaniami lotniczymi.

„Nasz model szacuje koszt wdrożenia subpolarnego programu NOK na 11 miliardów dolarów rocznie w 2022 roku” – powiedział Smith.

„To mniej niż jedna trzecia szacowanych 36 miliardów dolarów na obniżenie temperatury powierzchni całego globu o 2°C [35.6 degrees Fahrenheit (F)]”.

Większość oszczędności wynika ze znacznie mniejszego obszaru i mniejszej liczby samolotów przewożących pięciokrotnie większy ładunek przy znacznie niższych wysokościach niż na przykład w tropikach. Koszty operacyjne obejmowały również opłaty za załogę, ubezpieczenie, konserwację oraz opłaty naziemne, nawigacyjne i za lądowanie.

Smith powiedział: „Arktyka stoi w obliczu szczególnie poważnego zagrożenia ze względu na zmianę klimatu, ocieplenie mniej więcej dwukrotnie wyższe niż średnia światowa”.

Średnia roczna temperatura powierzchni wzrosła o ponad 3 stopnie Celsjusza (37,4°F) w latach 1971-2019. Zasięg lodu morskiego we wrześniu w latach 2010-2019 był o 40 procent niższy niż w latach 1979-1988.

„Do połowy stulecia, jeśli nie wcześniej, letni lód morski Arktyki prawdopodobnie skutecznie zniknie, co może mieć katastrofalne skutki klimatyczne dla całej planety” – powiedział Smith.

Antarktyda ociepla się również szybciej niż średnia planetarna – topnienie pokrywy lodowej stanowi potencjalny „punkt krytyczny” zmiany klimatu.

Smith powiedział: „Wtrysk aerozolu do stratosfery jest perspektywiczną interwencją, która miałaby na celu złagodzenie globalnego ocieplenia poprzez nieznaczne zwiększenie refleksyjności górnej atmosfery Ziemi”.

Zaznaczył, że nie zastępuje innych strategii, w tym łagodzenia, adaptacji i usuwania dwutlenku węgla. „Zdecydowana większość symulacji obejmuje rozmieszczanie aerozoli na całym świecie w celu obniżenia temperatur na całym świecie” – powiedział.

„W niniejszym dokumencie rozważa się alternatywny scenariusz, zgodnie z którym NOK może być rozmieszczany tylko w regionach subpolarnych”.

Dodał, że IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) przedstawił „otrzeźwiający obraz”.

Średnia globalna temperatura powierzchni w latach 2011-2020 była o 1,09°C (33,962 stopni F) wyższa niż w latach 1850-1900. Do 2018 r. średni globalny poziom morza wzrósł już o 8 cali od 1901 r.

Smith powiedział: „We wszystkich wspólnych ścieżkach społeczno-ekonomicznych, które służą jako podstawa prognoz klimatycznych ocenianych przez IPCC, globalne temperatury powierzchni nadal rosną co najmniej do połowy stulecia.

„Być może najbardziej niepokojące, wiele zmian spowodowanych przez przeszłe i przyszłe emisje gazów cieplarnianych jest nieodwracalnych przez wieki do tysiącleci”.

Lodowiec Fjallsarlon na Islandii
Szeroki krajobraz przedstawia pęknięte czapy lodowe na lodowcu Fjallsarlon na Islandii. Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Environmental Research Communications globalne ocieplenie można odwrócić poprzez ponowne zamrożenie biegunów.
Shutterstock/Zenger

Rekordowe fale upałów odnotowano na początku tego roku zarówno w Arktyce, jak i Antarktyce. Topniejący lód i zapadające się lodowce na dużych szerokościach geograficznych przyspieszyłyby wzrost poziomu morza wokół planety.

Smith powiedział: „Na szczęście ponowne zamrożenie biegunów poprzez zmniejszenie wpadającego światła słonecznego byłoby zarówno wykonalne, jak i niezwykle tanie.

„Proponujemy wstrzykiwanie tylko w miesiącach wiosennych i wczesnych miesiącach letnich, czyli od marca do czerwca na półkuli północnej i od września do grudnia na południu.

„Ponieważ zamierzonym efektem wdrożenia jest odwrócenie padającego światła słonecznego, wdrożenie w lokalną zimę miałoby ograniczony wpływ, ponieważ w regionie jest mało światła słonecznego”.

Dodał: „Program NOK z korzyściami globalnymi, który pociągałby za sobą bezpośrednie wdrożenie znacznie poniżej jednego procenta światowej populacji i prawie żadne rolnictwo nie może okazać się łatwiejsze do sprzedania sceptycznemu światu niż pełne wdrożenie globalne.

„Biorąc pod uwagę pozorną wykonalność i niski koszt, ten scenariusz zasługuje na dalszą uwagę”.

Wyprodukowane we współpracy z SWNS Mówca.

Ta historia została przekazana do Newsweeka przez Zenger News.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button