Aktualności

Czy Viggo Mortensen i obsada „Trzynastu żyć” naprawdę zanurzyli się w filmie?

Trzynaście żyć dramatyzuje ratunek jaskiniowy Tham Luang w 2018 roku, podczas którego nurkowie pracowali, aby uratować 12 chłopców i ich trenera piłki nożnej w Tajlandii po tym, jak utknęli w zalanym systemie jaskiń.

Chociaż jest to odtworzenie wydarzeń z gwiazdami z listy A, takimi jak Viggo Mortensen, Colin Farrell i Joel Egerton w głównych rolach prawdziwych nurków Ricka Stantona, Johna Volanthena i Harry’ego Harrisa, wiele z tego, co widzowie widzą na ekranie, jest prawdziwe.

Aktorzy i reżyser Ron Howard opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z realizacją filmu na konferencji prasowej, w tym o sekwencjach nurkowania w dramacie.

Czy gwiazdy naprawdę zanurkowały w filmie?

Trzynaście żyć
Joel Egerton, Colin Farrell i Viggo Mortensen w „Trzynastu życiach”. Aktorzy nauczyli się nurkować, aby odtworzyć ratunek w jaskini Tham Luang z 2018 roku.
Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone

Krótka odpowiedź brzmi: tak – obsada naprawdę nauczyła się nurkować Trzynaście żyć i robili to przez długi czas w zestawie, który został specjalnie zbudowany na potrzeby filmu i zaprojektowany tak, aby wyglądał jak prawdziwy system jaskiń Tham Luang.

Howard odtworzył jaskinię, odwiedzając prawdziwą jaskinię ze Stantonem, Volanthenem i innym nurkiem Jasonem Mallinsonem (w tej roli Paul Gleeson), a nurkowie wyjaśnili filmowcowi, które punkty jaskini są dla nich szczególnie trudne do przebycia. Były to części, które Howard przerobił na planie, który następnie został zalany, aby aktorzy mogli przez niego nurkować.

Zapytany, czy kiedykolwiek spanikowali pod wodą, Egerton powiedział o swoim doświadczeniu w nurkowaniu: „Miałem jedną chwilę, ponieważ, wiesz, nie tylko jechaliśmy, ale byłem stosunkowo początkującym nurkiem, całkiem nowicjuszem, przechodząc przez te etapy. … [it’s] dzięki Rickowi i Jasonowi oraz wszystkim ludziom z australijskiej marynarki wojennej, którzy pomagali nam przejść przez te, jak niesamowicie ciasne punkty zaciskania z czołgami montowanymi z boku, z mnóstwem wyposażenia.

„Wtedy, aby zacząć rozumieć, że musielibyśmy zrobić to samo [thing]poruszając się po tej samej Aspens i ciasnych miejscach, niosąc kaskader, który działał nieprzytomnie, aby powtórzyć ratowanie młodych chłopców i trenera, a potem, poza tym, od czasu do czasu przymocować do nas sprzęt fotograficzny, abyśmy mogli zrobić pewne ujęcia .

„I miałem jeden moment, w którym czułem się trochę przytłoczony, gdy niosłem nie tylko kaskadera i cały sprzęt, ale miałem aparat przymocowany do mojej klatki piersiowej i wszystko dla zbliżenia i uznałem to za przytłaczające , i naprawdę uderzyło mnie, jak ważne jest, aby każdy stawiał swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, aby zrozumieć, jak racjonalna i spokojna musiałaby być psychika lub nastawienie zwykłego ekstremalnego nurka jaskiniowego, co odróżnia go od nas zwykły lud.

„Nie tylko rozumiem, że robiliśmy to w kontrolowanym środowisku, gdzie ludzie mogli przyjść natychmiast, pomóc nam i wyciągnąć nas i zapytać, czy wszystko w porządku.

„Teraz wyobraź sobie, że robisz to w miejscu, w którym… [are a] kilometr lub dwa lub dalej w głąb jaskini i nie miałeś nikogo oprócz siebie i swojego kumpla do nurkowania, aby pomóc ci w każdej chwili. Więc tak, to tylko przypomniało mi, że musisz być naprawdę bystry i naprawdę o siebie dbać.

Mortensen dodał: „Myślę, że dla nas wszystkich było kilka chwil, w których poszedłeś:„ Och, wow, w co ja się wpakowałem?”

Wyjaśniając jeden taki moment, Władca Pierścieni gwiazda powiedziała: „W pobliżu zdjęcia Rick i Jason próbowali oczywiście pokazać nam, jak ich naśladować, ale przede wszystkim, aby być bezpiecznym i jedną rzeczą, którą mi powtarzali, to pamiętaj, aby po prostu oddychać spokojnie, po prostu kontroluj swój oddech.

„Więc dla nich nurkują czasami kilometrami i nie chcesz zużywać całego powietrza, im bardziej jesteś zdenerwowany, tym bardziej jesteś zdenerwowany i oddychasz płytko, wtedy zużywasz całe powietrze Poza tym zdarzają się sytuacje, w których wpadasz lub coś idzie nie tak, chcesz móc spokojnie myśleć, a to ma związek z oddychaniem.

„Było wiele miejsc, które były tak wąskie, że trzeba było po prostu się poruszać, czasami trzeba było wziąć czołg i przepchnąć go, zdjąć go, gdy jesteś pod wodą bez odłączania się od powietrza, a następnie przejść przez to poruszanie obszar, a następnie załóż zbiornik, zrób to wszystko spokojnie.

„I mieliśmy dwa zbiorniki, wiesz, a jeśli coś poszło nie tak z jednym [they’d tell us] po prostu bądź spokojny, nie wariuj, bo możesz utonąć w kilka sekund. Kiedy już wariujesz i połkniesz trochę wody, to już koniec, i nawet jeśli to film, a ty jesteś w tym miejscu, nikt nie dotrze do ciebie wystarczająco szybko i tak dalej.

„I idąc w te miejsca, są zawory, po prawej, a ja przetoczyłem się na jednym z moich zbiorników, gdy próbowałem przecisnąć się przez ten punkt, a on po prostu się zamknął.

„Pomyślałem:„ Kurwa nie ma powietrza ”i powiedziałem„ OK, pamiętaj, co powiedział Rick ”, przepraszam mój język. Pamiętam, co powiedział Rick, a ja na to: „Ok, mam drugi czołg” więc po prostu próbowałem podejść tutaj i sięgnąć i przełączyć się na drugi ustnik, zrób to spokojnie. Wydawało się, że trwa to wieczność, ale prawdopodobnie nie trwało to tak długo, ale udało mi się to zrobić i wtedy udało mi się przez to przejść ciasne miejsce.

„Ale naprawdę miałem moment, w którym zacząłem szybko oddychać. Tak się stało, ale myślę, że zdarzyło się też innym facetom, takie rzeczy. Cały twój sprzęt, czasami zaczepiają się o to, jak ciasne zakręty i tak dalej naprzód.”

Czy obsada poznała ludzi, w których grali?

Aktorzy mogli spotkać się ze swoimi prawdziwymi odpowiednikami podczas przygotowań do filmu, byli pod ręką, aby udzielać porad obsadzie, a nawet Stanton i Mallinson byli nawet na planie.

Farrell powiedział: „Muszę przyznać, że inni aktorzy zrobili mnie osobiście Johnowi Volanthenowi, a ile czasu John poświęcił mi i FaceTimes, wiesz, ponieważ kiedy pojechaliśmy na zdjęcia do Australii, było to w środek pandemii.

„Wszyscy byliśmy poddani kwarantannie przez pierwsze dwa tygodnie w naszych pokojach hotelowych i był to dla nas czas, abyśmy wszyscy zaczęli rozmawiać o scenariuszu, rozmawiać z nurkami, w których graliśmy, i czytać o tym wydarzeniu, gdy się rozwijało kilka lat [ago].

„Ale tak, aspekt techniczny naprawdę był dość nerwowy i z czasem uzyskaliśmy pewien komfort, ponieważ oczywiście znajomość rodzi komfort, ale naprawdę byliśmy nowicjuszami i wszyscy byliśmy po prostu niewiarygodni uważni, ponieważ znowu, ze względu na wagę i piękno tej historii, opowiadamy je, ponieważ wiedzieliśmy, że nigdy nie zostaniesz mistrzem w czymkolwiek, robiąc to, co robimy.

„To, co chcesz zrobić, to mieć jakieś kamienie probiercze, pewne punkty odniesienia, i tak, właśnie pochyliliśmy się nad [it]. Rick Stanton był tam codziennie na planie i był ogromną pomocą, podobnie jak Jason Mallinson.

„Mam na myśli to, że dwaj chłopcy byli na planie, tylko dla mojego poziomu komfortu, osobiście, a także stale do nich chodzili jako punkt odniesienia, na przykład: „co tu myślisz? Pamiętasz, kiedy to się stało? Kto był pierwszy? Co się wtedy wydarzyło?

„A także spróbować dowiedzieć się, co czują i co myślą, nie tylko podczas nurkowania, ale w nocy, kiedy wioska trochę się uspokaja na zewnątrz jaskini, a oni idą spać i „czy spali” „A jak oni spali?” I czy mieli koszmary?

„Było wiele osobistych i psychologicznych pytań, które nam zadawali, a które mogliśmy im zadać, co było dla mnie niezwykle ważne i niezwykle korzystne, aby ożywić tę historię. [I’m] bardzo wdzięczny.”

Thirteen Lives jest już dostępne w Prime Video.

Trzynaście żyć
Reżyser „Trzynastu żyć” Ron Howard z obsadą filmu. Howard miał specjalnie zbudowany zestaw, aby odtworzyć jaskinie, przez które przeszli Rick Stanton, John Volanthen, Harry Harris i inni nurkowie, aby uratować 12 chłopców i ich trenera piłki nożnej, którzy utknęli w jaskini.
Vince Valitutti/Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button