Aktualności

Czym jest Order Podwiązki? Kim są jej członkowie i wyjaśniono ich związek z kaplicą św. Jerzego

Królowa Elżbieta II zostanie pochowana w kaplicy św. Jerzego w Windsor w poniedziałek wieczorem po zakończeniu państwowego pogrzebu w Opactwie Westminsterskim.

Tysiące żałobników przeszło przez Windsor i Eton, aby ustawić długi spacer do zamku Windsor przed przybyciem zmarłego monarchy.

Zgromadzenie 800 osób, w tym rodzina królewska, premierzy królestw i żałobnicy z Domu Królowej, zgromadzi się w gotyckim kościele, który jest kościołem macierzystym Zakonu Podwiązki, przed małą, prywatną ceremonią.

Oto, co musisz wiedzieć.

Czym jest Order Podwiązki?

Założony przez króla Edwarda III w 1348 roku Order Podwiązki jest najstarszym zakonem rycerskim w Wielkiej Brytanii.

Uważa się, że zakon został zainspirowany wydarzeniami na balu w północnej Francji, w którym uczestniczyli król i Joanna, hrabina Salisbury. Według legendy hrabina, ku jej zakłopotaniu, puściła podwiązkę.

Mówi się, że król zlekceważył sytuację, podnosząc ją i przypinając do własnej nogi, wypowiadając zdanie „honi soit qui mal y pense” – „wstydź się temu, kto źle o tym myśli” – to jest teraz motto Zakonu.

Uważa się również, że król Edward zainspirował się założeniem zakonu legendą o królu Arturze i jego Rycerzach Okrągłego Stołu.

Połączenie z kaplicą św Jerzego

Kaplica św. Jerzego jest kościołem macierzystym Zakonu, pełniąc funkcję oficjalnej siedziby nabożeństw specjalnych.

W ramach Dnia Podwiązki co roku monarcha uczestniczy w barwnej procesji w zamku Windsor, obserwowanej przez tysiące widzów.

Nowi i obecni członkowie Zakonu Podwiązki schodzą ze wzgórza do Kaplicy Św.

Członkowie Zakonu Podwiązki są uprawnieni do eksponowania herbów i sztandarów w kaplicy św. Jerzego za życia.

Podczas gdy herby i sztandary mogą być wyświetlane tylko tymczasowo, małe emaliowane i grawerowane mosiężne tabliczki do pończoch pozostają w kaplicy na stałe.

Królowa uczęszcza do Orderu Służby Podwiązki w kaplicy św. Jerzego w 2019 roku w Windsor (Zdjęcie: Samir Hussein/Getty)

Kim są członkowie Zakonu?

Monarcha pełni rolę Władcy Podwiązki i osobiście wybiera Rycerzy i Damy Towarzyszków Podwiązki. Nominacje są zwykle ogłaszane co roku w dniu św. Jerzego, 23 kwietnia.

Ci, którym przyznano Order Podwiązki, otrzymują go w uznaniu za służbę publiczną – a członkowie składają się również z honorowych członków brytyjskiej i zagranicznej rodziny królewskiej.

Wśród obecnych członków zakonu są byli premierzy Sir Tony Blair i Sir John Major oraz baronessa Manningham-Buller, była dyrektor generalna MI5.

Inni członkowie to Lord King of Lothbury, były gubernator Banku Anglii i feldmarszałek Lord Inge, były szef obrony armii brytyjskiej.

Royal Knights and Ladies Companion składają się z kuzynów królowej, księcia Edwarda, księcia Kentu, księżniczki Aleksandry i księcia Ryszarda, księcia Gloucester i jej czwórki dzieci.

Książę Andrew otrzymał w czerwcu zakaz powrotu do publicznej roli podczas uroczystości Dnia Podwiązki po doniesieniach o interwencji jego rodziny, która podobno obawiała się reakcji ze strony mediów, biorąc pod uwagę jego udział w sprawie cywilnej, w której Virginia Giuffre oskarżyła go o napaść seksualną ją, gdy miała 17 lat.

Książę, który, jak się uważa, zapłacił pani Giuffre ugodę pozasądową w wysokości 10 milionów funtów, mógł uczestniczyć tylko w prywatnym obiedzie i ceremonii.

Książę Karol został mianowany Królewskim Towarzyszem Rycerskim Orderu Podwiązki w 1958 roku, w tym samym roku otrzymał tytuł Księcia Walii.

Innym godnym uwagi członkiem jest wnuk królowej, książę William, któremu uhonorowano go w 2008 roku, stając się tysięcznym rycerzem, jaki kiedykolwiek stworzono.

Nowym członkiem królewskim nazwanym w tegorocznym wyróżnieniu jest Camilla, księżna Kornwalii, która zostanie oficjalnie uznana po tym, jak zostanie mianowana mianowana pod koniec 2021 roku.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button