Rozrywka

Czym jest wielki zamiennik? Zabójca Buffalo Payton Gendron przytoczył teorię jako powód przestępstw z nienawiści

BUFFALO, NOWY JORK: Uważa się, że 18-latek, który zastrzelił 10 osób i zranił trzy inne w supermarkecie Buffalo, opublikował manifest zwolenników białej supremacji, przedstawiając swój plan krok po kroku. Urzędnicy ujawnili, że Payton Gendron twierdził w 180-stronicowej diatrybie, że został „zradykalizowany” w Internecie, kiedy był znudzony w pierwszych dniach pandemii, a nie przez ludzi, których osobiście spotkał. Samozwańczy zwolennik białej supremacji i antysemita najwyraźniej nauczył się dzięki swoim „badaniom”, że niski wskaźnik urodzeń białych na całym świecie jest „kryzysem”, który „ostatecznie doprowadzi do całkowitej wymiany rasowej i kulturowej Europejczyków”.

Mówiąc o innych zabójstwach na tle rasowym, Gendron powiedział, że „w większości zgodził się” z Brentonem Harrisonem Tarrantem, człowiekiem, który transmitował na żywo swój atak, w wyniku którego 51 osób uczęszczało do meczetu w Nowej Zelandii w marcu 2019 roku. Gendron podobno zaczął planować atak w styczniu. Wybrał Tops Supermarket w Buffalo, ponieważ według kodu pocztowego „ma najwyższy odsetek ludności czarnoskórej”, a także dlatego, że nie był zbyt daleko od jego domu w Southern Tier, donosi New York Post.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kim był Patrick Lyoya? Wstrząsający film pokazuje gliniarza klęczącego nad czarnym mężczyzną, który strzela mu w głowę

„Szukasz mnie”: bandyta z Brooklynu, Frank James ARESZTOWANY po tym, jak dał napiwek glinom o sobie

W jednej części manifestu Gendron szczegółowo opisał swoje plany na dzień strzelaniny. Napisał też o peklowanym haszu wołowym, który zjadłby na śniadanie. Planował, jak pojedzie do supermarketu, założy kamizelkę kuloodporną i będzie nosił broń. Napisał też o transmisji na żywo z ataku.

Podobno masakra w Buffalo jest ostatnią z fali masowych strzelanin, zainspirowanych teorią Wielkiej Zastąpienia – teorią rasistowską popularną wśród zwolenników białej supremacji i skrajnej prawicy.

Czym jest teoria Wielkiego Zastąpienia?

Rozpowszechniana przez francuskiego autora Renauda Camusa teoria Wielkiego Zastąpienia jest białą nacjonalistyczną, skrajnie prawicową teorią spiskową. Stwierdza, że ​​Biali są zastępowani w swoich krajach przez osoby kolorowe, co spowoduje wyginięcie Białej Rasy. Teoria ta wywodziła się z przekonania, że ​​etniczna ludność francuska, a także biała populacja europejska, jest demograficznie i kulturowo zastępowana ludami spoza Europy, w tym populacjami arabskimi, żydowskimi, berberyjskimi, tureckimi i muzułmańskimi z Afryki Subsaharyjskiej.

Od końca XIX wieku różne podobne wątki charakteryzowały inne skrajnie prawicowe teorie. Ten konkretny termin został jednak spopularyzowany przez Camusa w swojej książce „Le Grand Remplacement” z 2011 roku. Teoria ta jest popularna wśród skrajnie prawicowych ruchów antyimigranckich na Zachodzie. Twierdzenia te zostały odrzucone przez krytyków, którzy stwierdzili, że przekonanie to jest wynikiem przesadnej lektury statystyk imigracyjnych i wynika z nienaukowych i rasistowskich poglądów.

Gendron podobno jechał z „godziny drogi” w Conklin w stanie Nowy Jork do marketu Tops na Jefferson Avenue. Strzelanina miała miejsce w sąsiedztwie głównie czarnych. Jedenaście ofiar było czarnych, a dwie z nich były białe. „Badamy ten incydent zarówno jako przestępstwo z nienawiści, jak i przypadek rasistowskiego brutalnego ekstremizmu”, powiedział podczas konferencji prasowej Stephen Belongia, agent specjalny odpowiedzialny za biuro terenowe FBI w Buffalo. Szeryf hrabstwa Erie, John Garcia, powiedział: „To było czyste zło. To było przestępstwo z nienawiści na tle rasowym”.

Dwie osoby, które widziały Gendrona, powiedziały, że miał na sobie strój kamuflażowy i czarny hełm. „Stał tam z pistoletem przy brodzie. Byliśmy jak to, co się do cholery dzieje? Dlaczego ten dzieciak ma pistolet przy twarzy? Braedyn Kephart, świadek, powiedział. Opisał, jak napastnik upadł na kolana, zerwał hełm i puścił broń, zanim został zaatakowany przez policję.

Według Daily Mail, Gendron nie przyznał się do zabójstwa, potwierdził jego prawnik. Podobno przed dokonaniem masakry nabazgrał na swoim karabinie słowo „N”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button