Aktualności

DeSantis atakuje sondę szeryfa w związku z tragedią migrantów

Gubernator Florydy Ron DeSantis broni swojego programu relokacji migrantów po tym, jak szeryf z Teksasu wszczął śledztwo, czy Wenezuelczycy zostali nielegalnie zwabieni do Martha’s Vineyard fałszywymi obietnicami pracy i mieszkania.

Szeryf hrabstwa Bexar, Javier Salazar, ogłosił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że rozpocznie się śledztwo w sprawie doniesień, że migranci mieszkający w jego hrabstwie, w tym w San Antonio, byli „polowani” ze względu na „teatr polityczny”. Republikanin DeSantis przypisał sobie w zeszłym tygodniu niespodziankę, że do zamożnej enklawy Massachusetts przybyły dwa samoloty migrantów. Pomimo oskarżeń o łamanie przepisów dotyczących handlu ludźmi, a obecnie prowadzone jest lokalne śledztwo, DeSantis utrzymuje, że chce pomóc.

Salazar, Demokrata, podkreślił podczas konferencji prasowej, że 48 migrantów zabranych do Martha’s Vineyard legalnie przebywało w Stanach Zjednoczonych, szukając lepszego życia, zanim „bezceremonialnie utknęli w Martha’s Vineyard”.

Mówiąc, że wierzy w „działalność przestępczą”, powiedział, że innemu migrantowi z Wenezueli zapłacono „opłatę za ptasi pies” za rekrutację innych z centrum zasobów dla migrantów w San Antonio z obietnicą pracy i innych zasobów.

Centrum dla uchodźców w San Antonio
Grupy migrantów czekają przed Centrum Zasobów dla Migrantów, aby otrzymać żywność od katolickich organizacji charytatywnych San Antonio 19 września 2022 r. W San Antonio w Teksasie. Z centrum zasobów pochodziły dwa samoloty załadowane głównie wenezuelskimi imigrantami wysłanymi do Martha’s Vineyard w Massachusetts przez gubernatora Florydy Rona DeSantisa.
Jordan Vonderhaar/Getty Images

„Mogę wam teraz powiedzieć, że zarzuty, które słyszeliśmy, są absolutnie niesmaczne” – powiedział Salazar dziennikarzom. „To obrzydliwe. To łamanie praw człowieka. Ale chciałabym dowiedzieć się prędzej niż później, jakie zarzuty i jakie będą obowiązywać i do kogo”.

Salazar powiedział, że migranci uciekają przed trudnościami w Wenezueli, która jest świadkiem zapaści gospodarczej i represji, i sądził, że ich problemy zostały rozwiązane przez wejście na pokład samolotu do Martha’s Vineyard tylko po to, by zrobić z nich „głupców” na „film lub sesję zdjęciową”.

DeSantis uzasadnił relokację, mówiąc, że wysyła migrantów do tak zwanej „sanktuarium”, które jest bardziej przychylne migrantom i nieautoryzowanym imigrantom. DeSantis ponownie bronił wysłania migrantów w oświadczeniu skierowanym do oddziału Orlando NBC WESH, a także wziął udział w wykopaliskach w hrabstwie Bexar, gdzie pod koniec czerwca co najmniej 50 migrantów zostało znalezionych martwych w przyczepie traktora.

„Imigranci byli bardziej niż chętni do opuszczenia hrabstwa Bexar po tym, jak zostali porzuceni, bezdomni i„ pozostawieni sami sobie ”- powiedział. „Floryda dała im możliwość poszukiwania bardziej zielonych pastwisk w jurysdykcji sanktuarium, która oferowała im większe zasoby, jak się spodziewaliśmy”.

Po tym, jak Martha’s Vineyard starała się zaopatrzyć migrantów, gubernator Massachusetts Charlie Baker powiedział, że mężczyźni, kobiety i dzieci przywiezione na wyspę zostali zabrani do Joint Base Cape Cod, gdzie zapewniono im zakwaterowanie i usługi.

DeSantis powiedział, że migranci są teraz pod opieką i mają „opcje odniesienia sukcesu po ich niesprawiedliwym zwabieniu do Stanów Zjednoczonych, w przeciwieństwie do 53 imigrantów, którzy zginęli w ciężarówce znalezionej w czerwcu tego roku w hrabstwie Bexar”.

Salazar miał jak dotąd niewiele szczegółów na temat śledztwa, ale powiedział, że współpracuje z Ligą Zjednoczonych Obywateli Ameryki Łacińskiej (LULAC), która utrzymuje kontakt z migrantami.

Domingo Garcia, krajowy prezydent LULAC, powiedział: Newsweek w wywiadzie, że wszyscy migranci zabrani do Martha’s Vineyard poddali się wcześniej władzom imigracyjnym i zostali warunkowo zwolnieni w oczekiwaniu na przesłuchanie w sprawie ich wniosków o azyl w USA

Powiedział, że programy handlu ludźmi skierowane do migrantów nie są nowe i często wiążą się z obietnicą stałej pracy, ale kończą się tym, że migranci stają się sługami kontraktowymi.

Prawie tuzin wenezuelskich migrantów powiedział swojej organizacji, że kobieta, w innych raportach określana jako „Perla”, podeszła do nich w McDonaldzie po drugiej stronie ulicy od ośrodka dla uchodźców w San Antonio i skusiła ich trzymiesięcznym zatrudnieniem, transportem, mieszkaniem i jedzeniem jeśli zgodzili się wejść na pokład samolotu, powiedział Garcia.

Migranci nie wiedzieli, dokąd jadą, ale bez możliwości zgodzili się, powiedział Garcia. Powiedział, że na pokładzie samolotu otrzymali folder z mapą Martha’s Vineyard oraz broszurę dotyczącą usług w ośrodku dla uchodźców.

Ale lokalizacja ośrodka dla uchodźców okazała się pustym parkingiem, powiedział Garcia. Jedna z migrantek powiedziała Garcii, że nie może uwierzyć, że bawiono się nimi w politykę, podczas gdy inna opisywała, że ​​jest całkowicie zagubiona.

„Otrzymywali fałszywe dokumenty od ludzi i kłamstwa na kłamstwach, które miały być wykorzystane jako rekwizyty polityczne przez gubernatora DeSantis” – powiedział Garcia. „To była jedna z najbardziej okrutnych, sadystycznych działań propagandy politycznej, jakie kiedykolwiek widziano w historii Ameryki”.

Powiedział, że usługi dla uchodźców pomagają obecnie migrantom, którzy mają prawników imigracyjnych i ubiegają się o pozwolenia na pracę.

Teraz w bazie wojskowej Garcia powiedział, że migranci starają się połączyć z rodziną i przyjaciółmi w USA. Po przekroczeniu granicy migranci przekazali władzom imigracyjnym adresy, w których mają rodzinę lub powiązania, powiedział.

Jednak adresy te są rozsiane po całym kraju, powiedział Garcia. Opisał, jak jeden mężczyzna zapytał o odległość do Portland w stanie Oregon, nie zdając sobie sprawy, że jest po drugiej stronie kraju. Powiedział, że są teraz zagrożone brakiem terminów rozpraw imigracyjnych w całym kraju.

„Nie mają przy sobie ani dolara” – powiedział. – Jak mają się dostać z Cape Code w Massachusetts do stanu Waszyngton?

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button