Aktualności

Dlaczego armia projektuje „taktyczny” biustonosz dla kobiet-żołnierzy

Kobiety w wojsku Stanów Zjednoczonych mogą wkrótce mieć lepszą opcję niż sportowy stanik pod mundurem.

Biustonosz taktyczny „Army Tactical”, zaprojektowany w celu zapewnienia kobietom-żołnierzom zwiększonej ochrony i wydajności, jest obecnie testowany w Centrum Żołnierzy ds. Rozwoju Zdolności Bojowych (DEVCOM). Zespół prototypowy spodziewa się przedstawić wstępną ocenę produktu Radzie Mundurowej Armii tej jesieni, donosi Czasy armii.

Według amerykańskiego Dowództwa ds. Motoryzacji i Uzbrojenia (TACOM), które zapewnia żołnierzom mundury, kobiety stanowią 15 procent dzisiejszej czynnej służby wojskowej. Biustonosz taktyczny jest częścią szerszego dążenia do przeprojektowania zarówno mundurów, jak i wyposażenia dla różnych typów ciała, wychodząc poza ideę żołnierza „neutralnego pod względem płci”, aby rozwiązać problemy związane z „wymaganiami specyficznymi dla płci”, powiedział w czerwcu TACOM.

Według magazynu Army AL&T, biustonosz, który jest „częścią taktyczną, a nie sportową”, będzie dobrze integrował się ze sprzętem i kamizelką kuloodporną. Projektanci szukają opcji, w tym trudnopalnych tkanin i materiałów ochronnych, a także kładą nacisk na dokładny rozmiar, wygodę i oddychalność.

Żołnierze armii amerykańskiej
Kobiety w wojsku Stanów Zjednoczonych mogą wkrótce mieć lepszą opcję niż sportowy stanik pod mundurem. „Army Tactical Brassiere”, zaprojektowany, aby zapewnić kobietom-żołnierzom lepszą ochronę i wydajność, jest obecnie testowany w Centrum Żołnierzy ds. Rozwoju Zdolności Bojowych (DEVCOM).
Robert Nickelsberg / Contributor/Getty Images Ameryka Północna

„Głównym celem jest produkcja odzieży, która nie tylko chroni użytkownika, ale także zmniejsza obciążenie poznawcze kobiety-żołnierza spowodowane dyskomfortem i złym dopasowaniem” – powiedziała Ashley Cushon, projektantka odzieży i kierownik projektu biustonosza w DEVCOM Soldier Center.

Cushon dodał: „Osiągnięcie tego poprawi ogólną gotowość i wydajność żołnierza, pozwalając mu skupić się na misji”.

Biustonosz został opracowany na podstawie opinii kobiet-żołnierzy z Fort Riley w Kansas, Fort Benning w stanie Georgia i Joint Base Lewis-McChord w stanie Waszyngton. Badacze zebrali dane od ponad 200 żołnierzy w okresie od grudnia 2021 do marca 2022 roku.

W międzyczasie badacze armii pracowali również nad opcjami mundurów, które pasowałyby do żołnierzy w ciąży lub karmiących piersią. Dyrekcja Ochrony Żołnierzy w Centrum Żołnierzy współpracowała ostatnio z Korpusem Morskim i Siłami Powietrznymi w celu opracowania mundurów ciążowych w celu zapewnienia funkcjonalnej odzieży wojskowej dla bojowników podczas ich ciąży.

Stworzenie taktycznego biustonosza nastąpiło po latach publicznych protestów przeciwko znęcaniu się nad kobietami w wojsku.

Armia zmagała się z analizą trudności w zapewnieniu bezpiecznego środowiska dla kobiet-żołnierzy. W 2020 r. 14 przywódców w strukturze dowodzenia w Fort Hood zostało zwolnionych lub zawieszonych w wyniku przeglądu niezależnego komitetu.

Celem komisji było „określenie, czy odzwierciedlają one zaangażowanie armii w bezpieczeństwo, szacunek, otwartość, różnorodność i wolność od molestowania seksualnego”, zgodnie z komunikatem prasowym Fort Hood.

Komitet został powołany po zamordowaniu Vanessy Guillen, kobiety-żołnierza, która zaginęła i została ostatecznie znaleziona poćwiartowana i spalona. Żołnierz podejrzany o zabicie jej odebrał sobie życie, zanim władze mogły go zatrzymać. Za kratkami jest jego dziewczyna, Cecily Aguilar, która pomogła przy rozczłonkowaniu.

Aguilar, oskarżony o 11 zarzutów przez wielką ławę przysięgłych w lipcu ubiegłego roku, spotykał się z podejrzanym, mimo że był żonaty z innym żołnierzem.

Newsweek skontaktował się z DEVCOM w celu uzyskania komentarza.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button