Aktualności

Dlaczego finansowanie społecznościowe jest kluczem do inwestowania w bardziej zrównoważony naród

Miliarderzy tacy jak Mark Zuckerberg krążą po świecie niczym współczesny Aleksander Wielki. Jednak w przeciwieństwie do Alexandra, który rozpłakał się, gdy „nie było już światów do podbicia”, rozwiązaniem na brak nowych światów przez dyrektora generalnego Facebooka było zbudowanie własnego – „Metaverse” – nieograniczonej wirtualnej posiadłości zamieszkiwanej obecnie przez beznogich ludzi. awatary (jak jakiś dystopijny weekend kawalerski w Brighton), obiecując dziwaczną alternatywę dla prawdziwego świata, w której możemy swobodnie udostępniać nasze dane osobowe globalnym reklamodawcom.

Dla większości z nas inwestujących w emerytury, ostatni wzrost zawdzięczamy głównie sukcesowi tych akcji Big Tech – Facebook (obecnie Meta), Apple, Amazon, Netflix, Google (obecnie Alphabet), kolektyw znany wcześniej jako „FAANGs” . Pod koniec zeszłego roku mieli łączną kapitalizację rynkową w bilionach.

Jednak tegoroczne szoki inflacyjne – wojna, chińska polityka pandemiczna, zakłócenia na rynku energetycznym – zrzuciły miliardy z wartości netto tych technologicznych lewiatanów. To zrodziło pytania inwestorów etycznych o to, czy inwestowanie w wizję wirtualnego świata jest najlepszym sposobem na zapewnienie, że budujemy lepszy świat rzeczywisty dla przyszłych pokoleń.

Rzeczywistość jest taka, że ​​oświeceni inwestorzy prywatni, zarówno indywidualni, jak i wielcy inwestorzy instytucjonalni, w tym fundusze emerytalne, skupiają się na raz na stulecie fali rozwoju infrastruktury, mającej na celu stawienie czoła globalnym kryzysom na rynkach publicznych. żywność, energia, łańcuch dostaw i klimat.

Pomysł, że rynki globalne byłyby odporne na wstrząsy, takie jak inwazja Rosji na Ukrainę, najwyraźniej okazał się chybiony. Zamiast tego rządy przyglądają się bliżej domu, aby znaleźć rozwiązania zapewniające nawet podstawowe zasoby, mając również na uwadze ich wkład do globalnych budżetów węglowych uzgodnionych na poprzednich szczytach COP Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wszystko to stwarza nowe możliwości dla inwestorów, którzy chcą, aby ich pieniądze miały pozytywny wpływ na otaczający ich świat.

Jakie nowe technologie muszą zrozumieć inwestorzy, które przekształcą nasz lokalny „świat rzeczywisty”, umożliwiając nam jedzenie, podróżowanie i utrzymywanie ciepła podczas rozmów i grania w gry, być może w Metaverse?

W produkcji żywności ekscytujące technologie rolnictwa wertykalnego i rolnictwa kontrolowanego przez klimat przyciągają duże inwestycje, aby zapewnić żywność przez cały rok i lokalnie tam, gdzie jest spożywana. Oznacza to, że rolnicy wymieniają kalosze na białe fartuchy i światło słoneczne na diody LED (idealnie zasilane pośrednio przez pogodę w postaci paneli słonecznych i farm wiatrowych), a także radykalnie zmniejszają zależność od wysokowęglowych nawozów.

W transporcie dokonuje się dużych inwestycji w zamianę stacji paliw kopalnych na publiczne ładowanie pojazdów elektrycznych, co jest niezbędnym krokiem do przekonania ludzi do porzucenia diesli. Trwa również pilna debata na temat tego, w jaki sposób wykorzystujemy nasze ograniczone zasoby ziemi, nie tylko po to, aby uprawiać żywność, której potrzebujemy w bardziej zrównoważony sposób (i zmniejszyć znaczną emisję dwutlenku węgla, którą ten proces tworzy), ale także do dostarczania zrównoważonych materiałów budowlanych, takich jak drewno. Crowdfunding – zjawisko inwestycji napędzanych przez ludzi – jest przez ostatnią dekadę lub dłużej w awangardzie tego typu inwestycji.

Rekordowe kwoty są zbierane w tych nowych sektorach infrastruktury, wspierając firmy brytyjskie, w tym: OneFarm, wykorzystujący technologię opracowaną w Szkocji do budowy jednej z największych nowych farm pionowych w Wielkiej Brytanii; EVC, instalując ładowarki pojazdów elektrycznych i zarządzając nimi bez żadnych kosztów dla lokalizacji, w których są one hostowane, oraz plantacje węgla, sadząc nowe gatunki przyjaznych dla środowiska, szybko rosnących drzew liściastych, które pochłaniają CO2 do siedmiu razy szybciej niż rodzime lasy.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button