Aktualności

Dlaczego książę Harry nie mógł zasalutować podczas pogrzebu królowej

Książę Harry nie pozdrowił brytyjskiego pomnika wojennego Cenotaph w Londynie podczas państwowej procesji pogrzebowej królowej Elżbiety II w poniedziałek z powodu wojskowych zasad dotyczących mundurów, które dyktują, kto powinien pozdrawiać.

Ponieważ nie był w mundurze, książę nie pozdrowił trumny swojej babci ani Cenotafa podczas obrad tego dnia.

Książę Sussex uczestniczył w pogrzebie swojej babki, królowej, w opactwie Westminster wraz ze swoim ojcem, królem Karolem III, bratem, księciem Williamem i wieloma innymi członkami rodziny królewskiej.

Po tygodniowym dyskursie na temat mundurów i dyskusjach na temat tego, kto jest uprawniony do noszenia czego, Harry pojawił się na pogrzebie ubrany w tradycyjny żakiet ze swoją służbą wojskową i ceremonialnymi medalami.

Książę Harry Salut
Członkowie rodziny królewskiej pozdrawiają trumnę królowej Elżbiety II 19 września 2022 r. Harry nie salutował, ponieważ nie był w mundurze.
Hannah McKay – WPA Pool/Getty Images

Pomimo odbycia dwóch podróży do Afganistanu podczas swojej służby wojskowej, Harry nie był uprawniony do noszenia munduru, ponieważ ustąpił ze swojej roli jako pracującego członka rodziny królewskiej w 2020 roku, tracąc patronat wojskowy po rocznym okresie karencji ustalonym przez królowa, która zakończyła się w marcu 2021 r.

Byli członkowie sił zbrojnych mogą nosić mundury w niezwykle rzadkich przypadkach za wyraźną zgodą pułkownika naczelnego ich pułku, którym w przypadku Harry’ego jest księżniczka Anna (będąca dawną służącą członkinią kawalerii domowej) lub w większym stopniu jego ojciec, król Karol.

Karol udzielił synowi pozwolenia na noszenie munduru, na jego zaproszenie, podczas specjalnego czuwania wnuków podczas sobotniego wieczoru w stanie leżenia zmarłej królowej.

Po raz pierwszy książę pojawił się w mundurze od 2020 r., a stało się to po części dlatego, że książę Andrzej, który również został pozbawiony patronatu podczas toczenia procesu o napaść na tle seksualnym w 2022 r., otrzymał również pozwolenie na noszenie munduru przez czuwanie poprzedniego wieczoru.

Wcześniej w tym tygodniu, kiedy spekulacje na temat pytania o mundur księcia nabierały rozpędu, wydał oświadczenie za pośrednictwem rzecznika, ogłaszając, że z radością założy poranny garnitur na uroczyste aspekty pogrzebu królowej z nadzieją, że skupi się na jego dziedzictwo babci.

„Książę Harry, książę Sussex będzie nosił poranny garnitur podczas imprez ku czci swojej babci” – powiedział rzecznik Newsweek.

„Jego dekada służby wojskowej nie jest determinowana przez mundur, który nosi, i z szacunkiem prosimy o skupienie się na życiu i dziedzictwie Jej Królewskiej Mości Elżbiety II”.

Członkowie rodziny królewskiej Zamek Windsor
Członkowie rodziny królewskiej, w tym król Karol III i książę Harry, sfotografowani w zamku Windsor, 19 września 2022 r. Harry nosił żakiet, ponieważ nie wolno mu było nosić munduru wojskowego, ponieważ ustąpił jako pracujący członek rodziny królewskiej.
Henry Nicholls-WPA Pool/Getty Images

Zgodnie z tym Harry założył swój poranny garnitur na pogrzeb państwowy i nabożeństwo pogrzebowe ciała królowej w kaplicy św. Jerzego w Windsor 19 września.

Księciu towarzyszyła w tym dniu jego żona, Meghan Markle, którą widziano, jak uroniła łzę przed Opactwem Westminsterskim po emocjonującej ceremonii.

Siedmioletnia księżniczka Charlotte, jedyna córka księcia i księżnej Walii, również była emocjonalna, roniła własne łzy i szukała pocieszenia u matki.

Na pogrzebie w Windsorze uczestniczyło również wielu koronowanych głów Europy, którzy byli na pogrzebie, a wielu z nich było spokrewnionych z monarchą przez wspólnego przodka królowej Wiktorii.

Ceremonia obejmowała obniżenie trumny monarchy do królewskiego skarbca, gdzie spoczywa trumna księcia Filipa, oraz pełne emocji wykonanie „God Save The King”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button