Aktualności

Dlaczego Martin Hinteregger przeszedł na emeryturę? Zwycięzca Ligi Europy odchodzi w wieku 29 lat po luzie w związku z neonazistowskimi powiązaniami

Zdobywca Ligi Europy obrońca Eintrachtu we Frankfurcie, Martin Hinteregger, ogłosił szokującą rezygnację z futbolu zaledwie dwa tygodnie po zerwaniu kontaktów ze skrajnie prawicowym biznesmenem.

29-letni środkowy obrońca został skrytykowany za zorganizowanie amatorskiego turnieju piłki nożnej w swoim rodzinnym mieście z Heinrichem Sicklem, radnym prawicowej partii populistycznej FPÖ, byłym członkiem zdelegalizowanej niemieckiej neonazistowskiej organizacji Front Narodowy.

„Potępiam prawicowe, nietolerancyjne i nieludzkie idee w najostrzejszych słowach” – powiedział Hinteregger w oświadczeniu zapowiadającym przejście na emeryturę. „Ci, którzy mnie znają, wiedzą o tym. Muszę nabrać dystansu i dostosować swoje życie”.

Jego pierwszą reakcją na furię wywołaną samozwańczym „Hinti Cup” było ogłoszenie na Instagramie, że połączenie Sickla z turniejem zostało zakończone.

67-krotny reprezentant Austrii był faworytem kibiców we Frankfurcie i w tym sezonie odegrał kluczową rolę w awansie do finału Ligi Europy – gdzie pokonali Rangersów w rzutach karnych, aby po raz pierwszy wygrać zawody.

Hinteregger nie ma obecnie problemów z kontuzjami, a jego kontrakt miał wygasnąć dopiero w 2024 roku. Został jednak rozwiązany dwa lata wcześniej po rozmowach na temat jego przyszłości z zarządem klubu i głównym trenerem Oliverem Glasnerem.

„Zeszłej jesieni zacząłem już myśleć o przejściu na emeryturę pod koniec sezonu” – powiedział. „Byłem w trudnym okresie na boisku: moje występy były chwiejne.

„Moja poprawa na wiosnę i wspólne sukcesy w Lidze Europy sprawiły, że jeszcze bardziej zmotywowało mnie to do wielkiego sukcesu sportowego.

„Dlatego tak bardzo cieszyłem się zwycięstwem w Lidze Europy, ponieważ wiedziałem, że będzie to moje ostatnie wielkie świętowanie zwycięstwa z fantastycznymi fanami w tym mieście, które stało się moim drugim domem”.

Prezydent Frankfurtu Peter Fischer jasno określił swoje stanowisko w sprawie skrajnie prawicowej polityki w ostatnich latach, stwierdzając, że każdy związany z prawicową Alternative fur Deutschland [AfD] impreza byłaby niemile widziana w klubie.

„Sport musi być polityczny, nie tylko jeśli chodzi o politykę sportową. Sport musi podnieść głos przeciwko aberracjom w społeczeństwie” – powiedział w 2017 roku.

„Zajmę jasne stanowisko wobec naszego zgromadzenia ogólnego, że głosowanie na AfD nie jest zgodne z naszymi statutami. Nikt nie głosujący na tę partię, w której występują tendencje rasistowskie i nieludzkie, nie może być naszym członkiem”.

Członek zarządu Markus Krosche powiedział, że decyzja Hintereggera była niespodzianką, ale klub rozumiał ją „z ludzkiego punktu widzenia”.

Powiedział: „Martin zawsze będzie mile widziany we Frankfurcie jako wybitny gracz i zwycięzca Ligi Europy, nie tylko ze względu na jego szczere przeprosiny za jego zachowanie w ostatnich dniach i tygodniach oraz jego wyraźne i wiarygodne dystansowanie się od prawicowej ideologii.

„Mamy nadzieję, że stanie na nogi po zakończeniu kariery i życzymy mu wszystkiego najlepszego na przyszłość”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button