Rozrywka

Dlaczego Obi-Wan Let [SPOILER] Mieszkasz w „Obi-Wan Kenobi”?

Uwaga dotycząca spoilera: Poniższy artykuł zawiera spoilery dotyczące odcinka 6 Obi-Wana Kenobiego na Disney Plus.

Dlaczego Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) pozwolił Darthowi Vaderowi (Hayden Christensen) zamieszkać w Obi-Wan Kenobi? Były mistrz i uczeń ponownie zmierzyli się w 6. odcinku Obi-Wana Kenobiego.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą

W odcinku Obi-Wan zwabia Vadera na wyludniony księżyc, aby odwrócić jego uwagę od statku pełnego istot wrażliwych na Moc. Vader chętnie łapie przynętę Obi-Wana, niezainteresowany atakowaniem kogokolwiek poza swoim starym nauczycielem.

Źródło: Disney Plus

Obi-Wan mierzy się ze swoim starym padawanem.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamąDlaczego Obi-Wan pozwolił żyć Darthowi Vaderowi?

Obi-Wan nie jest zabójcą — dąży tylko do obrony i ochrony niewinnych. Jak przypomina Anakinowi w retrospekcji z piątego odcinka Obi-Wana Kenobiego: „Celem Jedi jest obrona życia, a nie zabieranie go”. To dlatego mówi Vaderowi: „Zrobię, co muszę”, gdy Vader pyta, czy ma zamiar go zniszczyć. Obi-Wanowi nie podoba się myśl o zabiciu swojego byłego towarzysza broni. Ale, jak mówi, ma obowiązek chronić niewinnych przed gniewem Vadera.

Zrobi, co musi.

Jednak okleina Obi-Wana pęka, gdy niszczy połowę maski Vadera. Porzuca czujność i po prostu mówi: „Anakin”. To tragiczne spotkanie, ale to było dokładnie to, czego potrzebował Obi-Wan.

Obi-Wan za wszystko przeprasza Anakina. Anakin odpowiada: „Nie jestem twoją porażką, Obi-Wanie. Nie zabiłeś Anakina Skywalkera — ja to zrobiłem”.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamąŹródło: Disney Plus

Czy mówi Vader czy Anakin?

Vader przypisuje sobie zasługę za zabicie Anakina tylko z czystej dumy. Jednak jego słowa w końcu zapewniają Obi-Wanowi koniec, którego potrzebował ze swoim upadłym przyjacielem. Obi-Wan przyznaje: „W takim razie mój przyjaciel naprawdę nie żyje”.

I w tym momencie żegna się z Anakinem i, jak go odtąd nazywa, Darthem.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą

Oczywiście głównym powodem, dla którego Obi-Wan nie mógł zabić Vadera w tamtym momencie, była chęć zachowania oryginalnego kanonu trylogii. Jednak nawet jeśli kanon nie stanowił problemu, zabicie Vadera w tym momencie byłoby dla Obi-Wana niezgodne z jego charakterem.

Obi-Wan nigdy nie cieszył się z zemsty. To odróżnia go od Vadera.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą

Racjonalnie rzecz biorąc, Obi-Wan miał wszelkie moralne prawo, by w tym momencie powalić Vadera na dobre. Decyzja Obi-Wana o odejściu od Dartha będzie kosztować wiele niewinnych istnień. Jednak, jak Vader przypomina później Ahsoce w Star Wars: Rebels: „Zemsta nie jest drogą Jedi”.

Obi-Wan poddaje się Vaderowi podczas pojedynku w A New Hope, ponieważ gdyby w którymkolwiek momencie ich pojedynku poddał się Ciemnej Stronie, Vader by triumfował, nawet po śmierci.

Dlatego Obi-Wan za każdym razem wygrywa z Vaderem. Wie, że zwycięstwo nie zawsze kończy się śmiercią przeciwnika. Czasami odłożenie własnego miecza świetlnego i przegranie bitwy, że tak powiem, rozpala płomień niezbędny do wygrania wojny.

Obi-Wan również pozwolił Vaderowi odejść, ponieważ Vader chciał, aby jego stary mistrz go zabił. Czasami pozostanie przy życiu jest bardziej karą niż śmiercią. Ale teraz Obi-Wan mógł odejść, wiedząc, że nie ma nadziei na uratowanie Anakina — dopóki Luke nie znajdzie sposobu.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button