Aktualności

Dr Radha: Jak poprawić swoją samoocenę, od zmiany postrzegania siebie do niesłuchania społeczeństwa

Na nasze samopoczucie i to, jak się czujemy, ma wpływ wiele rzeczy – a jedną z takich rzeczy są koncepcje i nasze postrzeganie „wartości”. Wyszukaj słowo „warto”, a znajdziesz skojarzenia z tymi innymi słowami; „cenione”, „ocenione”, „zasługujące na”, „wystarczająco dobre lub ważne” oraz „produktywność”.

Może te słowa są dobre dla nieożywionego przedmiotu lub rzeczy, ale nie dla człowieka lub żywej istoty. To, jak postrzegamy naszą „wartość” i rzeczy, które oceniamy jako „godne”, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, a także na to, jak żyjemy.

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości to to, co myślimy o sobie – nasza wiara w naszą wartość i umiejętności lub zdolności. Składa się ze zbioru przekonań, myśli, słów i wydarzeń, które albo wierzymy, że są prawdziwe, a potem nimi się urzeczywistniamy. Jeśli mamy dobrą samoocenę, dobrze myślimy o sobie i podchodzimy do życia i możliwości z otwartym umysłem i ufnością. Jeśli nie mamy dobrej samooceny, może to prowadzić nas na ścieżkę niepokoju, przygnębienia i wyzwań w związkach i życiu zawodowym.

Przydatnym ćwiczeniem jest usiąść i napisać listę słów, myśli i przekonań, które masz na swój temat, i zadać sobie pytanie, czy są one prawdziwe i skąd je masz? Wspaniałą wiadomością jest to, że można zmienić swoje przekonania na temat swojej wartości i siebie – jest to nawyk i wzorzec myślenia, który możemy zmienić. Najpierw chodzi o uświadomienie sobie tego, co myślisz, że to nieprawda, troskę o siebie na tyle, by chcieć to zmienić, a następnie wprowadzenie prawdziwszych myśli i stwierdzeń oraz bycie dla siebie milszym. Krytykowanie siebie na nic się nie zda.

Nasza energia

Decydujesz o każdej minucie każdego dnia, w zależności od tego, co myślisz o określonych ludziach i określonych czynnościach, ich wartości, gdzie i na co poświęcić swoją energię i czas. Co jest „warte” Twojej inwestycji pod względem czasu, wysiłku i energii? Kto jest tego „wart”? I dlaczego? To określi kierunek podróży twojego życia. Twój osąd „wartości” będzie oparty na wielu rzeczach – może na przekonaniach rodziców, przyjaciół lub społeczeństwa – wiele z nich jest podświadomych.

Postaraj się być bardziej świadomym swoich myśli o wartości. Aby to zrobić, musisz zbadać swoje wartości. Co jest dla Ciebie ważne i dlaczego? Czego szukasz w życiu? Dlaczego robisz to, co robisz? Każdego dnia decydujesz, co jest dla ciebie „warte” – więc wybieraj mądrze i zgodnie z tym, kim jesteś, a nie tym, co powiedzieli ci inni lub co myślisz, że „powinieneś” robić.

Wiadomości

Społeczeństwo często bardzo głośno krzyczy o tym, co według niego powinniśmy uczynić „godnym”. Kłopot z tym polega na tym, że jego przekazy są często niedokładne, mylące i powierzchowne. Mówi się nam, że aby być godnym, musimy być w związku, musimy mieć karierę, którą postrzega jako „sukces”, musimy być „rozpoznawani” w sposób, w jaki to dyktuje, musimy zarabiać dużo pieniędzy , musimy być doskonali, musimy być produktywni… lista jest długa.

Tak więc spędzamy nasze życie desperacko próbując być wystarczająco „dobrym”, dopasować się do szablonu „wartościowości” i podążać ścieżką „powinien”. Dopóki, jeśli mamy szczęście, budzimy się pewnego dnia i zdajemy sobie sprawę, że nasza wartość nie jest oparta na żadnej z tych rzeczy, ale raczej nasza wartość jest znacznie bardziej nieodłączna niż to, co robimy, co osiągamy lub ile uznanie, jakie otrzymujemy, ale w rzeczywistości oparte na tym, kim jesteśmy jako osoba. Są to wartości i wartość, które wymagają szerszego uznania w naszym społeczeństwie, ponieważ gdyby tak się stało, nasze samopoczucie poprawiłoby się, a świat poczułby się znacznie mniej oceniającym i porównywalnym miejscem do życia.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button