Aktualności

Eksperci ds. zdrowia kobiet twierdzą, że Wielka Brytania „nie traktuje menopauzy poważnie”

Rząd Wielkiej Brytanii został oskarżony o „nietraktowanie menopauzy poważnie”, ponieważ problemy z zaopatrzeniem nadal trwają bez planu zastąpienia swojego cara HRT.

Madelaine McTernan powróciła do swojej roli, pracując na pełny etat jako dyrektor generalna Grupy Roboczej ds. Szczepionek nadzorująca jesienną kampanię przypominającą Covid. Przedstawiła kilka kluczowych zaleceń, które pomogą zapewnić ciągłą podaż produktów hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w celu zaspokojenia rosnącego popytu, ale organizacje charytatywne i eksperci ds. zdrowia kobiet twierdzą, że problemy nadal występują.

Pani McTernan wezwała do lepszego dostępu do danych na temat recept, aby łatwiej było zobaczyć, gdzie występują braki między przepisanymi opakowaniami HTZ a opakowaniami HTZ dostarczanymi przez producentów. Powiedziała również, że wyciąganie wniosków z pracy łańcucha dostaw HRT „wpłynie na szerszą pracę w zakresie dostaw leków”.

Rząd stworzył rolę cara HRT, aby rozwiązać problemy w łańcuchu dostaw. Royal College of Obstetricians and Gynecologists ostrzegł, że utrzymujące się niedobory są „niesamowicie niepokojące” dla osób dotkniętych chorobą.

Ministrowie podjęli działania w celu obniżenia kosztów HTZ. Utworzenie zaświadczenia o przedpłacie będzie oznaczać, że kobiety będą mogły w razie potrzeby korzystać z HTZ z miesiąca na miesiąc, zmniejszając presję na dostawę, płacąc jednorazową opłatę w wysokości 2 opłat za jedną receptę, obecnie 18,70 GBP, za wszystkie recepty na HTZ przez rok. System ten zostanie wdrożony do kwietnia 2023 roku.

Na początku tego miesiąca Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) poinformowało o poprawie podaży Estrogel, zgodnie z najnowszą aktualizacją grupy zadaniowej HRT, chociaż niektórych produktów HRT wciąż brakuje.

Carolyn Harris, posłanka Partii Pracy w Swansea, która od co najmniej roku prowadzi kampanię na temat niedoborów HTZ i której ustawa prywatna posłów doprowadziła w zeszłym roku do utworzenia Menopause Task Force, określiła bariery w dostępie do HTZ jako „nie do zaakceptowania”.

Spotkała się z urzędnikami DHSC na początku tego miesiąca, aby omówić poprawę dostępu kobiet do produktów HRT. DHSC powiedział, że zostaną podjęte działania w celu zwiększenia odporności dostaw HRT.

Dr Clare Spencer, jedna z wiodących brytyjskich ekspertów ds. menopauzy i współzałożycielka specjalistycznej usługi medycznej online My Menopause Centre, powiedziała, że ​​problemy z zaopatrzeniem nadal stanowią „poważny problem”, a zapasy niektórych produktów pozostają na niskim poziomie. Wiele kobiet wciąż cierpi na bezsenne noce z powodu braku HTZ lub zwraca się do czarnego rynku po zaopatrzenie, powiedziała.

Niedawny sondaż przeprowadzony przez grupę wsparcia menopauzy The Latte Lounge wykazał, że 36 procent kobiet wciąż walczy o uzyskanie odpowiednich dla nich terapii.

Dr Spencer powiedział: „W rzeczywistości wiele kobiet w całym kraju wciąż boryka się z wyzwaniami związanymi z otrzymywaniem recept na HTZ. Ważne jest, aby zapewnić kobiety, że nie będą miały do ​​czynienia z takimi samymi problemami z zaopatrzeniem, jakich doświadczały w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

„Dzięki temu, wraz z odrzucaniem powtarzających się obietnic dotyczących zmniejszenia opłat za receptę na HTZ i uczynienia menopauzy cechą chronioną, wydaje się, że rząd nie traktuje poważnie milionów kobiet doświadczających objawów menopauzy w Wielkiej Brytanii, pomimo powtarzających się twierdzeń że zdrowie kobiet jest priorytetem”.

Urzędnicy ds. zdrowia przyznają, że chociaż podaż HTZ poprawia się, wciąż jest „daleka droga”. Powiedzieli, że rząd będzie kontynuował prace nad ulepszeniami w zakresie dostaw HRT i zapewni, że zalecenia pani McTernan i HRT Supply Taskforce zostaną w pełni wdrożone.

Rzecznik DHSC powiedział: „Umieściliśmy zdrowie kobiet na pierwszym miejscu, publikując Strategię Zdrowia Kobiet dla Anglii, wyznaczając pierwszego w historii Ambasadora Zdrowia Kobiet i podejmując działania w celu zwiększenia podaży i obniżenia kosztów hormonalnej terapii zastępczej. Przyjęliśmy zalecenia grupy zadaniowej HRT, w tym dalsze stosowanie protokołów poważnych niedoborów, gdy jest to właściwe w celu zarządzania niedoborami”.

Dlaczego pojawiły się problemy z dostawami?

W kwietniu regulatorzy farmacji poinstruowali chemików, aby ograniczyli sprzedaż żeli do hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) zawierających estrogen żeńskiego hormonu płciowego. Posunięcie to umożliwiło farmaceutom oferowanie alternatyw, tam gdzie jest to możliwe, bez konieczności kontaktowania się z lekarzem pierwszego kontaktu pacjenta, ale ograniczyło ich do wydawania zapasów nie dłuższych niż trzy miesiące, przez co wiele kobiet nie jest w stanie zdobyć zrównoważonych zapasów.

Plastry HRT, takie jak Evorel 50, Evorel Sequi i Estradot, były niedostępne. Inne, takie jak żel Sandrena, który przez ostatnie trzy miesiące znajdował się na liście niedoborów, zaczęły częściej pojawiać się w aptekach, ale nadal były często niedostępne. Piątym produktem, o którym mówi się, że cierpi na „niespójną podaż” jest Utrogestan, który zawiera hormon progesteron.

Później w tym samym miesiącu ówczesny sekretarz zdrowia Sajid Javid ogłosił, że Madelaine McTernan, szefowa Covid Vaccine Taskforce, pokieruje nową jednostką stworzoną w celu rozwiązania problemu niedoboru produktów HRT. Miano nadzieję, że wnioski płynące z szybkiego dostarczenia milionów szczepionek na koronawirusa w całej Wielkiej Brytanii mogą zostać zastosowane w przypadku niedoborów HRT.

Zapotrzebowanie na produkty do HTZ wzrosło w ostatnich latach ze względu na zwiększoną świadomość menopauzy i zaufanie lekarzy rodzinnych do przepisywania terapii. HTZ może pomóc złagodzić ciężkie objawy menopauzy, w tym uderzenia gorąca, nocne poty, obniżony nastrój, niepokój i trudności ze snem.

Urzędnicy twierdzą, że wzrost popytu był jednym z czynników powodujących braki wśród niewielkiej liczby produktów, w tym Oestrogel – maści zawierającej estrogen wcierany w skórę.

W czerwcu prof. Dame Lesley Regan, konsultant w St Mary’s Hospital, została mianowana pierwszą w historii rządową Ambasadorką Zdrowia Kobiet w Anglii. Pełniąc rolę ambasadora, profesor Regan będzie wspierać wdrażanie nadchodzącej rządowej Strategii Zdrowia Kobiet, która ma na celu zniwelowanie różnic w zdrowiu kobiet i mężczyzn oraz zapewnienie, że usługi będą odpowiadać potrzebom kobiet przez całe ich życie.

Grupa zadaniowa HRT została rozwiązana w tym miesiącu po „poprawie” podaży leków stosowanych w celu złagodzenia objawów menopauzy, powiedział DHSC.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button