Aktualności

Filmy Carry On są bardziej progresywne, niż pamiętamy – nawet scena z biustonoszami

Zlecono napisanie książki o Kontynuować serialu z okazji 30. rocznicy jego ostatniego występu, spędziłem bardzo surrealistyczną pierwszą blokadę, skonfrontowaną z chaosem zewnętrznego świata, uzbrojony jedynie w zestaw 31 filmów i długopis gotowy do obrażania się na każdy przypadkowy seksizm, rasizm, bigoteria i wyzysk, których oczekiwałem od samego początku.

Tyle że nie to widziałem. Pomiędzy zaraźliwym chichotem Sida Jamesa, konspiracyjnym chichotem Barbary Windsor i całym niezbędnym zuchwałym chaosem serialu, szybko stało się jasne, że te filmy były znacznie sprytniejsze, subtelniejsze i nawet bardziej postępowe, niż kiedykolwiek wmawiano mi.

Pierwsze cztery spod pióra pisarza Normana Hudisa Kontynuować filmy – Sierżant, Pielęgniarka, Nauczyciel oraz Policjant – wszyscy rysowali czułe, ale cierpkie portrety instytucji państwowych, odpowiednio armii, NHS, systemu edukacji i policji.

W każdym z tych filmów hierarchie patriarchalne i klasowe obfitują tak samo, jak w prawdziwym życiu, ale na ekranie są one szybko podważane przez wydarzenia i postacie.

Niezależnie od tego, czy chodzi o sierżantów wojskowych wykonujących całą pracę, podczas gdy ich pułkownicy drzemią, nadętny inspektor policji lądujący na plecach we własnym stawie ogrodowym, nauczyciele muszą przerwać pracę dla inspektorów akademickich, budząc pacjentów szpitali, aby sprawdzić ich stan zdrowia (lub Szczególnie patetyczny, karany starannie umieszczonym żonkilem), filmy te zapewniają nieustanne kłucie pompatyczności, zakłopotanie prób wyzysku i zakwestionowanie establishmentowego status quo.

W Nauczyciel kontynuacjiKenneth Williams wypowiada się chytrze na temat kar cielesnych, zastanawiając się, dlaczego „zginasz dziecko podwójnie, aby nadać mu wyprostowany charakter”, podczas gdy w PolicjantHattie Jacques zastanawia się: „Dziwne, nie sądzisz, że jedynym skutecznym debiutantem jest kobieta?”

W rzeczywistości, podczas gdy chaos jest zawsze powodowany przez grupę nieudolnych, ale mających dobre intencje mężczyzn-ludzi, dzień jest niezmiennie ratowany przez ich żeńskie odpowiedniki lub podwładne. W serialu krytykowanym za uprzedmiotowienie kobiet, to właśnie postaci kobiece sprawiają, że te instytucje działają sprawnie – od sprawnych pielęgniarek zajmujących się prowadzeniem oddziałów szpitalnych, podczas gdy ich starsi koledzy potykają się o stetoskopy, po personel żeński z Przenośny taksówkarz którzy krążą wokół swojej konkurencyjnej firmy. Nie powinno to dziwić, skoro jednym z kierowców tego ostatniego jest Charles Hawtrey, który musiał nauczyć się jeździć w ciągu trzech tygodni i zdał test dopiero w piątek przed rozpoczęciem zdjęć.

Nawet gdy sukces kilku pierwszych filmów skłonił producentów do skoku w górę ligi i wejścia do (nieco) większego budżetowego świata parodii – tego, co nazywam „złotym wiekiem” Kontynuować obejmujący Szpiegowanie, Cleo, Kowboj, Krzyk! oraz Lekarz – te wartości pozostały nienaruszone. Nie trzeba wspominać ukoronowanej chwały Juliusza Cezara Kennetha Williamsa i jego „niesławy, niesławy”, by uświadomić sobie, że po raz kolejny pompatyczna władza w rękach Kontynuować załoga okazuje się komicznie bezsilna.

A potem jest niewiarygodnie sprytny Kontynuuj Khyber, którego satyryczne komentarze na temat zachodu słońca nad Imperium Brytyjskim pasują do wszystkiego, co zespół Monty Python mógł wymyślić, jednocześnie kontynuując dostarczanie linii, których się spodziewaliśmy. „Kto jest na tronie? To jest Khasi!”

Rok później, w 1969 roku, przyszedł prawdopodobnie najsłynniejszy, z pewnością pamiętny, Kontynuować scena ze wszystkich, kiedy „uczennica” Barbara gubi bluzkę podczas sceny wf Kemping. Podczas gdy w tamtym czasie całe pokolenie uczniów zwracało uwagę na łodygi, dla współczesnych oczu jasne jest, że postać pozostawała pod opieką panny Haggard (w tej roli Hattie Jacques) przez cały czas, a jedyną osobą, która była w prawdziwym niebezpieczeństwie była Przerażony doktor Soaper Kennetha Williamsa.

Później, w 1992 roku, mieliśmy bardzo zatrzaśnięty Kontynuuj Kolumba który w rzeczywistości radził sobie znacznie lepiej w kasie, niż mogliby ci sądzić krytycy, i który widział Jima Dale’a jako odkrywcę tytułu, który udał się na brzeg Nowego Świata. Twórcy filmu dość jasno pokazali, gdzie można znaleźć siłę umysłu, a nie Europejczyków. Odrzucili nawet bezczelną drugą poprawkę: „Każdy ma prawo nosić broń, jeśli może sobie na nią pozwolić”.

Pomiędzy tymi dwoma podpórkami do książek leżała bardziej skomplikowana era… Kontynuować. Z pewnością ani Kontynuuj Anglię ani Emmannuelle stawić czoła świeżemu oglądaniu – próbować i nie konkurować z serią Wyznania i innymi sprośnymi tytułami epoki. Bardziej udane były Za granicą oraz Dziewczyny, które zagłębiły się we współczesny świat wakacji zorganizowanych i konkursów piękności, zachwycając się zarówno ich przepychem, jak i absurdem. A przed nimi obsada i ekipa tak często wyszydzana za ich uproszczone, wąskie spojrzenie na świat przyniosły nam Kontynuuj w dogodnym miejscupoczątkowo niekochany, ale teraz bardzo szanowany film, który wyśmiewa pedanterię związkową w świecie Boggsa (właściciela fabryki toalet, żeby nie zapomnieć).

W trakcie pisania tej książki często zadawano mi pytanie: czy Kontynuować filmy mają być teraz kręcone? Oczywiście odpowiedź brzmi nie. Logistyka werbowania w kółko tej samej listy A byłaby wygórowana, a parametry tego, co uważamy za humorystyczne, na zawsze się zmieniły. W dzisiejszych czasach o wiele łatwiej się obrażamy, a z drugiej strony możemy swobodniej mówić dokładnie to, co lubimy. To magiczne okno podwójnego entendera – przepaść między tym, co zostało powiedziane, a tym, co było przeznaczone dla bystrej publiczności kierowanej przez Kontynuacja – został zamknięty na stałe.

Więc nie, nie powtórzą się i nie powinny. Ale to nie znaczy, że nie możemy się dziwić, że kiedykolwiek istniały, i czerpać świeżą przyjemność zarówno z ich bezczelności, jak i często pomijanych umiejętności przedstawiania naszego społeczeństwa we wszystkich jego chwalebnych niespójnościach.

Kontynuuj niezależnie: docieranie do dna ulubionych brytyjskich filmów komediowych Caroline Frost została wydana przez White Owl w cenie 20.
Oficjalna premiera odbędzie się 19 maja w Chiswick Cinema. Bilety obejmują pokaz ekskluzywnego materiału z wywiadu z gwiazdami oraz podpisaną kopię książki.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button