Aktualności

Gdzie kręcono Rozmowy z przyjaciółmi? Miejsca kręcenia nowej serii BBC3 w Irlandii i poza nią

Każdy, kto przeczytał irlandzką pisarkę, sensację literacką Sally Rooney i debiutancką powieść „Rozmowy z przyjaciółmi”, będzie się spodziewał, że 12-częściowa adaptacja telewizyjna trafi na ekrany w ten weekend. Ci i 60 milionów innych, którzy pobrali pierwszą adaptację jej drugiej powieści „Normal People” z BBC iPlayer, która stała się jednym z hitów blokady w kwietniu 2020 r. i uczyniła nocnymi gwiazdami swoich dwóch głównych aktorów, Daisy Edgar-Jones i Paula Mescala.

Stworzona przez Element Pictures, ten sam zespół producencki i reżyser Lenny Abrahamson, z imponującym składem aktorów, telewizyjna wersja debiutanckiej powieści Rooneya napisanej w 2017 roku pokazuje oznaki kolejnego przeboju na małym ekranie.

Podobnie jak w przypadku książki, opowiada ona o dwójce inteligentnych i intelektualnych studentów mieszkających w Dublinie, Frances, granej przez irlandzką przybyszkę Alison Oliver, oraz jej charyzmatycznej i wygadanej byłej dziewczynie, obecnie najlepszej przyjaciółce, Bobbi, granej przez amerykańską aktorkę Sashę Lane. Praktycznie nierozłączna para, która razem wykonuje poezję słowa mówionego, wkrótce wchodzi w orbitę atrakcyjnej, trzydziestokilkuletniej pary, Melissy, granej przez Jemimę Kirke i jej aktora-męża, Nicka, granego przez Joe Alwyna i zaczyna się intryga.

Sercem zarówno książki, jak i serii jest fascynująca historia dorastania Frances, która podąża swoją ścieżką do dorosłości. Jej coraz bardziej złożone relacje, które obejmują intensywny i potajemny romans z Nickiem, testują zarówno więź między nią a Bobbi, a także zmuszają Frances do poniesienia konsekwencji swoich działań.

Z Irlandii po Adriatyk

Po raz kolejny historia rozgrywa się na ulicach i przedmieściach irlandzkiej stolicy Dublina. Poza tym tym razem wiele rzeczywistych lokalizacji serialu przesunęło się między Republiką a Irlandią Północną, a Belfast podwoił się w Dublinie, a także w hrabstwie Antrim, hrabstwie Wicklow i Chorwacji również w kadrze.

Duża część kręcenia filmu miała miejsce w Belfaście, którego ulice, sklepy i punkty orientacyjne zastępowały miejsca w Dublinie przedstawione w opowiadaniu. Kiedy Frances idzie do teatru, aby zobaczyć Nicka w sztuce Tennessee Williamsa „Kot na gorącym blaszanym dachu”, widzi ją w Lyric Theatre (lyrictheatre.co.uk), jednym z najpiękniejszych współczesnych budynków w mieście, zaprojektowanym przez nagradzanego , dublińska pracownia architektoniczna, O’Donnell + Tuomey.

Teatr Lyric (zdjęcie: View Pictures / Universal Images Group za pośrednictwem Getty Images)

Kolejny z kulturalnych hotspotów miasta, The MAC Belfast (themaclive.com), multidyscyplinarna przestrzeń, w której odbywają się wystawy sztuki, teatr, pokazy i wydarzenia, przygotowała scenę dla premiery książki Melissy. Słynący z innowacyjnych sezonowych menu prezentujących najlepsze lokalne składniki, wyróżniony gwiazdką Michelin OX Belfast (oxbelfast.com), z widokiem na brzeg rzeki Lagan, jest jednym z obowiązkowych stolików w mieście, a także stanowi scenę dla kameralnej kolacji randka między Nickiem i Frances.

Książki i browary – i Ballycastle

Podobnie jak w przypadku książki, seria opowiada o dwójce inteligentnych i intelektualnych studentów mieszkających w Dublinie, Frances granej przez irlandzką przybyszkę Alison Oliver oraz jej charyzmatycznej i wygadanej byłej dziewczynie, obecnie najlepszej przyjaciółce, Bobbi, granej przez amerykańską aktorkę Sasha Lane
Podobnie jak w przypadku książki, seria opowiada o dwójce inteligentnych i intelektualnych studentów mieszkających w Dublinie, Frances granej przez irlandzką przybyszkę Alison Oliver oraz jej charyzmatycznej i wygadanej byłej dziewczynie, obecnie najlepszej przyjaciółce, Bobbi, granej przez amerykańską aktorkę Sasha Lane

W innej scenie Bobbi i Frances rozmawiają o Nicku i Melissie wśród półek z książkami od dawna niezależnej księgarni No Alibis (noalibis.com) przy Botanic Avenue. jasna, przestronna przestrzeń w klimatycznej Dzielnicy Katedralnej stanowi scenerię przypadkowego spotkania duetu z nowymi przyjaciółmi.

Plaża w Ballycastle (zdjęcie: Getty)
Plaża w Ballycastle (zdjęcie: Getty)

Rodzinne miasto Frances, opisane w książce jako położone gdzieś w hrabstwie Mayo, zostało przeniesione do uroczego, nadmorskiego miasteczka Ballycastle na malowniczym wybrzeżu Causeway, 47 mil na północ od Belfastu w hrabstwie Antrim. Nick i Frances spacerują i rozmawiają po piaszczystej plaży, gdzie opowiada o swoich zmaganiach z depresją.

Po znaczącym umieszczeniu w „Normal People”, 400-letni Trinity College w samym sercu Dublina doświadczył gwałtownego wzrostu liczby aplikacji i ponownie odgrywa swoją rolę jako tło dla wielu scen, gdy uniwersytet, w którym uczestniczyli Frances i Bobbi.

Randkowa kolacja

Podczas ich uwikłania, Frances przedstawia Nicka swojej matce podczas kolacji w Chex Max Palace Street (chezmax.ie), jednym z najtrwalszych dublińskich bistr w stylu francuskim, ze stolikami wylewającymi się na brukowaną ulicę, która skupia się obok bram Zamku Dublińskiego centrum miasta i serwuje autentycznie galijskie menu z klasykami takimi jak bouef burgignon, cassoulet i zupa cebulowa.

„Brighton Irlandii”

Sercem zarówno książki, jak i serii jest fascynująca historia dorastania Frances, która podąża swoją ścieżką do dorosłości
Sercem zarówno książki, jak i serii jest fascynująca historia dorastania Frances, która podąża swoją ścieżką do dorosłości

W książce Nick i Melissa mieszkają w zamożnych nadmorskich przedmieściach Monkstown w południowej części Zatoki Dublińskiej. Prawdziwa lokalizacja ich pięknej wiktoriańskiej willi znajduje się dalej na wybrzeżu w Bray w sąsiednim hrabstwie Wicklow, 20 mil na południe od centrum miasta. Bray stał się modny w epoce wiktoriańskiej i był często określany jako Brighton of Ireland, a obecnie jest popularny wśród jednodniowych wycieczkowiczów z Dublina i rodzinnego miasta mistrzyni świata w boksie wagi lekkiej, Katie Taylor.

Melissa, Bobbi i Frances, zgodnie z przewidywaniami, pływają w kąpielisku Seapoint pomiędzy Blackrock i Monkstown, które od zawsze było popularnym miejscem dla mieszkańców miasta, by stawić czoła wzburzonym wodom Zatoki Dublińskiej.

Frances i Bobbi obsługują szereg nadmorskich przedmieść wzdłuż łuku Zatoki Dublińskiej od Howth na północy do Greystones w hrabstwie Wicklow ze stacją w Melissa i dzielnicy Monkstown Nicka, Frances i Bobbi są stałymi pasażerami lekkiej kolei DART (irishrail.ie), który oferuje panoramiczne widoki na Sandymount Strand, morze, wybrzeże i góry.

Łączenie kropek na wybrzeżu Dalmacji

W książce agentka Melissy, wakacyjna willa Valerie, znajduje się we Francji, ale w trzecim i czwartym odcinku serialu akcja została przeniesiona na pokrytą lawendą wyspę Hvar na chorwackim wybrzeżu Dalmacji, gdzie bohaterowie: Nick, Frances, Melissa i Bobbi wyjechać na sielskie, choć czasem emocjonalnie napięte wakacje.

Stare miasto Hvar (Zdjęcie: Getty)
Stare miasto Hvar (Zdjęcie: Getty)

Obsada i ekipa spędzili kilka tygodni kręcąc sceny takie jak Frances, Nick i Bobbi jeżdżąc po wyspie, popijając kawę i spacerując malowniczymi uliczkami jednego z najstarszych miast Chorwacji, Stari Grad i pływając w lśniących, opalizujących wodach plaż Zukova i Pascuka . Pobliska równina Stari Grad jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją historię sięgającą 4ten wiek pne, kiedy był uprawiany przez osadników greckich.

„Rozmowy z przyjaciółmi” wystartują w BBC iPlayer i BBC3 w niedzielę 15 maja.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button