Aktualności

Gdzie odbędzie się Eurowizja 2023? Wyszukiwanie miasta-gospodarza stanowi „wyjątkowe wyzwania”, ponieważ wygrywa Ukraina

Po zakończeniu Eurowizji 2022 i zwycięstwie Ukrainy, wszystkie oczy zwrócą się teraz na przyszłoroczny konkurs – ale organizatorzy stoją przed trudnymi decyzjami, gdzie powinien się odbyć.

Tradycyjnie kraj, który wygra konkurs, ma prawo gościć w przyszłym roku, ale zwycięstwo ukraińskiej Orkiestry Kałusza w Turynie może spowodować, że decyzja ta zakłóci polityczne napięcia w obliczu toczącej się na Ukrainie wojny.

Nie widać daty zakończenia konfliktu, który ciągnął się już od trzech miesięcy, a niektórzy eksperci obawiają się, że może on potrwać do przyszłego roku.

Organizacja konkursu wiąże się ze złożonymi wyzwaniami: znalezieniem wystarczająco dużego miejsca, zbudowaniem sceny przystosowanej do oglądania telewizji, zapewnieniem bezpieczeństwa 40 delegacjom międzynarodowym oraz zbudowaniem infrastruktury, która zaspokoi dziesiątki tysięcy fanów i pracowników.

Czy Eurowizja 2023 może być zorganizowana na Ukrainie?

Kałuszowie sami prowadzili apele o konkurs, aby pokazać poparcie, kierując się do ich ojczyzny.

Raper Oleh Psyuk powiedział w sobotę na konferencji prasowej zwycięzców: „Jestem pewien, że w przyszłym roku Ukraina z radością będzie gościć Europę w nowej, zintegrowanej i szczęśliwej Ukrainie”.

Wybór miasta-gospodarza jest zwykle trudnym procesem, w którym biorą udział zarówno szefowie Eurowizji, jak i nadawca kraju-gospodarza, z negocjacjami „do najdrobniejszych szczegółów”, aby zapewnić, że konkurs może się odbyć zgodnie ze standardami.

Proces ten może potrwać miesiące, a Turyn potwierdził dopiero w październiku 2021 r., że będzie gospodarzem tegorocznego konkursu po długim procesie przetargowym między włoskimi miastami.

Organizatorzy przewidują, że obiekt powinien pomieścić około 10 000 widzów, a miasto powinno znajdować się w pobliżu lotniska międzynarodowego, z bazą hotelową dla 2 000 delegatów, akredytowanych dziennikarzy i widzów.

W czasie pokoju Ukraina okazała się bardziej niż zdolna do spełnienia tych wymagań, goszcząc w 2017 roku konkurs w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w stolicy Kijowa.

Ale jeśli konflikt na Ukrainie będzie nadal szaleć w przyszłym roku, szefowie Europejskiej Unii Nadawców prawdopodobnie będą ostrożni, jeśli chodzi o wprowadzanie gwiazd z całego kontynentu do miasta, w którym rosyjskie naloty wciąż stanowią zagrożenie, a wiele budynków obróci się w gruzy.

Tak szybkie zorganizowanie konkursu na Ukrainie byłoby niewątpliwie zamachem PR prezydenta Zełenskiego – ale nawet jeśli konflikt zostanie rozwiązany na czas, ukraińscy urzędnicy mogą obawiać się wyczerpania zasobów z ważnego zadania, jakim jest odbudowa narodowej infrastruktury i przywrócenie jej do walki. zniszczone miasta, aby powitać z powrotem miliony ukraińskich cywilów, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu.

Czy Wielka Brytania lub inny kraj może być gospodarzem Eurowizji 2023?

Jeśli konkurs na samej Ukrainie zostanie wykluczony, prawdopodobne jest, że ukraiński nadawca UA:PBC miałby szansę „poprowadzić” konkurs we współpracy z innym nadawcą krajowym.

Ten układ, podobny do planów, które mają obowiązywać w przypadku zwycięstwa Australii, mógł zobaczyć ukraińskich gospodarzy, tematyczne i pocztówki wideo obecne w nocy, mimo że konkurs odbywał się gdzie indziej.

W przypadku Australii wcześniej rozumiano, że Niemcy lub Wielka Brytania mogą być krajem z wyboru, ponieważ oba mają dużych nadawców gotowych ponieść koszty hostingu.

Ale Ukraina może mieć inne obliczenia. Organizacja konkursu w Polsce, która jest domem dla milionów ukraińskich uchodźców, może okazać się atrakcyjną opcją.

Jako bliski sojusznik Ukrainy i wicemistrz w sobotnim konkursie, rozważane może być również partnerstwo z Wielką Brytanią.

Zajmująca trzecie miejsce Hiszpania podobno również zaproponowała organizację Konkursu Piosenki 2023, z El Poufne stwierdzając, że nadawca RTVE spotkał się z Europejską Unią Nadawców w celu omówienia oferty.

Inne doniesienia sugerują, że burmistrz Sztokholmu również zaoferował organizację imprezy w imieniu Ukrainy, z: Aftonbladet donosząc, że Anna König Jerlmyr skontaktowała się z ambasadorem Ukrainy w Szwecji. Sztokholm jest miastem partnerskim ze stolicą Ukrainy, Kijowem.

Na początku historii Eurowizji było kilka przypadków, w których zwycięzca z poprzedniego roku nie był gospodarzem konkursu, zwykle ze względu na koszty organizacji imprezy – choć ostatni raz miało to miejsce w 1980 roku.

Wielka Brytania czterokrotnie awansowała jako zastępca gospodarza, a Holandia dwukrotnie pełniła tę rolę.

Czy przyszły konkurs odbędzie się na Ukrainie?

Witając w sobotę zwycięstwo, prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, że naród kiedyś będzie gospodarzem zawodów w „wolnym, odbudowanym” Mariupolu.

Napisał: „Zrobimy co w naszej mocy, aby pewnego dnia gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu. Wolny, spokojny, odbudowany!

„Dziękujemy za wygranie Orkiestry Kałusza i wszystkich, którzy na nas głosowali!”

Jeśli konkurs nie odbędzie się na Ukrainie w 2023 roku, szefowie EBU mogą obiecać powrót do kraju w przyszłości.

Martin Österdahl, dyrektor wykonawczy Eurowizji, powiedział w oświadczeniu, że uwaga organizacji skierowana jest na przyszłoroczny konkurs i związane z nim „wyjątkowe wyzwania”.

„Konkurs Piosenki Eurowizji to jedyne wydarzenie kulturalne, które naprawdę jednoczy Europę. W tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek było zjednoczenie milionów ludzi dzięki naszym wspólnym wartościom i miłości do muzyki.

„Teraz zaczniemy planować na 2023 rok ze zwycięskim nadawcą UA:PBC.

„Oczywiście istnieją wyjątkowe wyzwania związane z organizacją przyszłorocznych zawodów”.

Kim jest Orkiestra Kałusza?

Kałusz Orchestra to eklektyczny zespół – w skład którego wchodzą raper Psiuk, multiinstrumentalista Ihor Didenchuk, tancerz Vlad Kurochka, sopilka Vitalii Duzhyk oraz wokaliści Tymofii Muzychuk i Oleksandr Slobodianyk.

Łączą tradycyjną ukraińską muzykę ludową z nowoczesnym rapem i hip hopem, tworząc niepowtarzalne brzmienie.

Pięciu mężczyzn tworzących zespół otrzymało specjalne tymczasowe zezwolenie na opuszczenie Ukrainy, co obecnie wymaga, aby wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat pozostawali w kraju. Muszą wrócić na ojczyznę do poniedziałku 16 maja.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button