Aktualności

Ghislaine Maxwell powinna zostać skazana na 30 lat więzienia za pomoc dziewczynom znęcającym się nad Jeffreyem Epsteinem, twierdzą prokuratorzy

Brytyjska bywalczyni Ghislaine Maxwell powinna spędzić co najmniej 30 lat w więzieniu po tym, jak została skazana za pomoc przestępcy seksualnemu Jeffreyowi Epsteinowi w wykorzystywaniu seksualnym nastoletnich dziewcząt, powiedzieli amerykańscy prokuratorzy, nazywając jej zachowanie „szokująco drapieżnym”.

Maxwell, lat 60, została skazana w grudniu przez federalne ławy przysięgłych pod pięcioma zarzutami, w tym o handel seksualny, za rekrutację i uwodzenie czterech dziewcząt w latach 1994-2004 do kontaktów seksualnych z Epsteinem, jej ówczesnym chłopakiem.

W memorandum skazującym złożonym w sądzie federalnym na Manhattanie prokuratorzy nazwali zachowanie Maxwell „szokująco drapieżnym”, twierdząc, że powinna spędzić od 30 do 55 lat w więzieniu. Jej prawnicy twierdzili wcześniej, że nie powinna stawić czoła dłużej niż cztery lub pięć lat za kratkami.

„Jej praktyka atakowania bezbronnych ofiar odzwierciedla jej pogląd, że walczące młode dziewczyny mogą być traktowane jak przedmioty jednorazowego użytku” – napisali prokuratorzy.

Sędzia okręgowy Alison Nathan, która przed awansem przewodniczyła czterotygodniowemu procesowi Maxwella, skaże brytyjską bywalczynię w przyszły wtorek.

Prawnicy Maxwell argumentowali w zeszłym tygodniu, że zasłużyła na mniej niż 20 lat wyroku zalecanego przez kuratorów i nie więcej niż 5-1/4 lat więzienia na podstawie ich przeglądu federalnych wytycznych dotyczących wyroków.

Argumentowali, że Maxwell, córka zmarłego brytyjskiego magnata medialnego Roberta Maxwella, była kozłem ofiarnym za zbrodnie Epsteina i spędziła już sporo czasu za kratkami.

Brytyjska bywalczyni Ghislaine Maxwell została skazana w grudniu pod pięcioma zarzutami, w tym o handel seksualny, za rekrutację i uwodzenie dziewcząt do kontaktów seksualnych z Jeffreyem Epsteinem (zdjęcie: United Nations Photo/Rick Bajornas via AP)

Ale prokuratorzy stwierdzili, że raporty Maxwella o złych warunkach odosobnienia w Brooklyn’s Metropolitan Detention Center nie stanowią powodu do łagodniejszego wyroku.

„Przejście od czekania na rękę i nogę do uwięzienia jest niewątpliwie szokującym i nieprzyjemnym doświadczeniem” – napisali.

Epstein zabił się w 2019 roku w wieku 66 lat w celi więziennej na Manhattanie, czekając na proces w sprawie zarzutów o handel usługami seksualnymi.

Proces Maxwella był powszechnie postrzegany jako rozrachunek, którego Epstein nigdy nie miał.

Była to jedna z najbardziej nagłośnionych spraw w następstwie ruchu #MeToo, który zachęcał kobiety do mówienia o wykorzystywaniu seksualnym, często z rąk bogatych i wpływowych ludzi.

W często emocjonalnych i jednoznacznych zeznaniach cztery kobiety zeznały, że Maxwell był centralną postacią lat znęcania się Epsteina.

Amerykański Urząd Probacyjny zalecił Maxwellowi skazanie 20 lat więzienia.

Ale prokuratorzy powiedzieli, że nie wzięli pod uwagę przypadków dwóch dodatkowych kobiet, które podczas procesu udowodniono, że są ofiarami, mimo że nie zostały wymienione w pierwotnym akcie oskarżenia Maxwella, i powiedzieli, że 30 lat powinno być minimum, w oparciu o ich interpretację wyroku USA wytyczne.

W kwietniu sędzia Nathan odrzucił wniosek Maxwella o uniewinnienie, ale uchylił wyroki skazujące z dwóch powodów, ponieważ nakładały się na siebie. To zmniejszyło maksymalny możliwy wyrok Maxwella z 65 lat do 55 lat.

Dodatkowe raporty agencji

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button