Rozrywka

Gigantyczny 9000-osobowy statek wycieczkowy wysłany na złomowisko – zanim jeszcze odpłynie

Największe na świecie statki wycieczkowe są złomowane – a one nawet jeszcze nie wypłynęły.

Statek Global Dream II to 9-tysięczny statek pasażerski, ale nikt nie chce go kupić.

Obecnie znajduje się w niemieckiej stoczni, czekając na rozerwanie i sprzedaż części jej osprzętu oraz silników.

CZYTAJ WIĘCEJ: Święta Butlina 2023 już od 3 funtów za osobę – z nowym programem Masked Singer

Reszta zostanie sprzedana na złom, a częściowo wykończony kadłub na sprzedaż.

Został zbudowany przez MV Wefrten, według niemieckiego magazynu branżowego An Bord, i może pomieścić więcej pasażerów niż jakikolwiek inny statek wycieczkowy.

Statek był własnością Genting Hong Kong, ale na początku tego roku ogłosiła upadłość.

Pierwszy statek Global Dream również jest niedokończony w tym samym doku, ale czas na znalezienie kupca na parę jest coraz krótszy, ponieważ od 2024 roku stocznia będzie produkować tylko okręty podwodne.

Statek mógł zabrać około 9000 pasażerów (Zdjęcie: AFP przez Getty Images) Czytaj więcej Pokrewne artykuły Czytaj więcej Pokrewne artykuły

Obrazy Global Dreams II pokazują nowoczesny statek wycieczkowy z parkiem wodnym na górnym pokładzie, ogromnym eleganckim kinem w środku i wystarczającą ilością pokoi dla 9000 pasażerów na 20 pokładach.

Zewnętrzna część statku była pokryta wyszukanymi dziełami sztuki, w tym wielokolorowym astronautą latającym w plecaku odrzutowym, a za nim rakietą.

Oba statki ważyłyby około 208 000 ton każdy, co czyniłoby je szóstymi co do wielkości statkami wycieczkowymi pod względem wielkości, za pięcioma statkami typu Oasis Royal Caribbean.

Statek był prawie ukończony, ale teraz zostanie sprzedany na złom (Zdjęcie: AFP za pośrednictwem Getty Images) Przeczytaj więcej powiązanych artykułów

Eksperci z Interesting Engineering powiedzieli: „Global Dream II, pierwszy w swojej klasie, miał opuścić stocznię w 2021 roku, ale kiedy wybuchła pandemia, popyt na rejsy załamał się.

„W styczniu MV Werften ogłosił upadłość, a administratorzy zaczęli szukać możliwości spieniężenia aktywów stoczni.

„Stocznia została sprzedana firmie Marine System firmy ThyssenKrupp, która planuje budować okręty podwodne, fregaty i korwety w tym miejscu od 2024 roku.

Statek ma wyszukane projekty na zewnątrz, a wewnątrz ogromne, eleganckie kino (Zdjęcie: AFP przez Getty Images) Czytaj więcej Pokrewne artykuły

„Wcześniej trzeba opuścić stocznię. Global Dream II jest częściowo skonstruowany, a jego kadłub jest wyposażony w silniki.

„Administratorzy upadłości chcą sprzedać silniki i części maszyn, po czym kadłub zostanie sprzedany po wartości złomu.

„Global Dream jest już gotowy i można go odciągnąć.

„Jednakże, ponieważ jest on zbudowany na rynki azjatyckie, kabina, pokład i układ napędowy będą wymagały znacznych zmian, zanim będzie można je wykorzystać w Europie lub Ameryce Północnej, co będzie wymagało większych inwestycji w statek”.

Na górnym pokładzie miał znajdować się ogromny park wodny (Zdjęcie: AFP przez Getty Images) Przeczytaj więcej powiązanych artykułów

Uważa się, że cena Global Dream II, choć nie została oficjalnie ujawniona, pokrywa to, co dawni właściciele byli winni samorządom.

Największym pracującym statkiem wycieczkowym na świecie jest w rzeczywistości Allure of the Seas, który może pomieścić około 6780 pasażerów.

Według Cruise Critic, Carnival Sensation i Carnival Ecstasy to dwa statki wycieczkowe, które mają zostać złomowane przed końcem tego roku, po tym, jak Covid zmniejszył popyt na wakacje wycieczkowe.

Aby otrzymywać więcej artykułów z Daily Star prosto do Twojej skrzynki odbiorczej, zapisz się do jednego z naszych bezpłatnych biuletynów tutaj.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Przeczytaj więcej powiązanych artykułów Przeczytaj więcej powiązanych artykułów

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button