Aktualności

Grant Shapps przysięga „śmierć przez niebezpieczną jazdę na rowerze” – ale kierowcy wciąż stanowią większe zagrożenie, mówią działacze

Sekretarz ds. transportu Grant Shapps obiecał wprowadzić ustawę o „śmierci przez niebezpieczną jazdę na rowerze” wymierzoną w rowerzystów, którzy zabijają pieszych – ale działacze podkreślają, że zgony spowodowane przez rowerzystów to ułamek zgonów spowodowanych przez niebezpiecznych kierowców.

Pan Shapps powiedział, że środek, który ma zostać uwzględniony w ustawie transportowej, która ma zostać przedłożona jesienią za przyszłego premiera, stworzy szczególne wykroczenie dla niebezpiecznych rowerzystów i zamknie „lukę”, w której rowerzyści mogą obecnie zmierzyć się tylko z dwoma rok więzienia.

Powiedział Mail +: „Potrzebujemy rowerowego odpowiednika śmierci przez niebezpieczną jazdę, aby wypełnić lukę w prawie i zaimponować rowerzystom, jak naprawdę szkodzą, gdy prędkość jest połączona z brakiem ostrożności.

„Na przykład sygnalizacja świetlna ma regulować cały ruch. Ale samolubna mniejszość rowerzystów wydaje się wierzyć, że są w jakiś sposób odporni na czerwone światła.

„Musimy rozprawić się z tym lekceważeniem bezpieczeństwa drogowego. Krewni ofiar zbyt długo czekali na ten prosty środek”.

Matthew Briggs, którego żona została zabita przez rowerzystę w 2016 roku i przez lata walczyła o zmianę, powiedział Dziś program: „Dla mnie nigdy nie chodziło o stopień kary… chodziło o komplikacje, chaos i ból i zamieszanie, które towarzyszy temu, że nie ma przepisów, które odnoszą się do rowerzystów.”

Dodał: „To rzadkie, ale ciągle się zdarza. I trzeba to posortować. To bardzo proste wyjaśnienie, uporządkowanie prawa”.

Dr Ashok Sinha, dyrektor naczelny London Cycling Campaign, powiedział: i że chociaż zasadniczo nie ma problemu ze zmianą, ważne jest, aby skupić się również na znacznie większej liczbie zgonów związanych z prowadzeniem pojazdów.

Powiedział: „Największą liczbę zgonów i poważnych obrażeń pieszych i rowerzystów powodują samochody. Rutynowo widzimy każdego dnia łamanie prawa przez kierowców – jeżdżenie na czerwonych światłach, szybkie skręcanie w zakręty bez zwracania uwagi na przejścia dla pieszych.

„Możesz zmienić [cycling] system skazywania. Ale gdzie jest proporcjonalny wysiłek włożony w niebezpieczną jazdę, która rutynowo zabija, okalecza i niszczy życie. Chciałbym, aby podjęto działania, aby temu zaradzić”.

Profesor Chris Oliver, entuzjasta kolarstwa i emerytowany chirurg powiedział i: „Rzadko zdarza się, aby pieszy został zabity przez rowerzystę”.

„W 2015 roku dwóch pieszych zginęło, a 96 zostało ciężko rannych po zderzeniu z rowerem. Te wypadki wywołały ogromne zainteresowanie mediów.

„Aby umieścić te zgony w kontekście, każdego roku w ciągu ostatniej dekady na drogach Wielkiej Brytanii ginie około 100 rowerzystów, a ponad 3000 jest poważnie rannych. Zdecydowanie większość stanowią kierowcy prowadzący samochody.

„Potrzebne jest proporcjonalne zaostrzenie prawa dla rowerzystów, którzy przypadkowo zabijają pieszych. Każdy powinien przestrzegać Kodeksu Drogowego.

Krok ten nastąpił sześć lat po śmierci Kim Briggs, która została potrącona przez rower podczas przechodzenia przez ulicę we wschodnim Londynie w lutym 2016 roku.

Charlie Alliston, wówczas 18-letni, nielegalnie jeździł na rowerze ze stałymi kołami bez przednich hamulców z prędkością 18 mil na godzinę, zabijając 44-letniego Briggsa.

Alliston został skazany na zaledwie 18 miesięcy więzienia, ponieważ nie istniało żadne prawo, które by go oskarżało, że ten incydent utożsamia się ze spowodowaniem śmierci przez niebezpieczną jazdę.

Prokuratorzy powoływali się na ustawę o przestępstwach przeciwko osobie z 1861 r., która została stworzona wyłącznie w celu objęcia przestępstw związanych z powozami konnymi, aby ostatecznie zapewnić skazanie za spowodowanie obrażeń ciała przez „rozwiązłą lub wściekłą jazdę”.

Rząd rozpoczął przegląd w 2017 r. w celu zbadania, czy w przypadku rowerzystów konieczne było przestępstwo równoważne spowodowaniu śmierci przez niebezpieczną jazdę.

Zmiany w Kodeksie Drogowym na początku tego roku wzmocniły priorytet pieszych przechodzących przez jezdnię w niektórych sytuacjach.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button