Aktualności

Harry składa nowy pozew przeciwko rządowi Wielkiej Brytanii w sprawie napięć dotyczących podpisów

Książę Harry formalnie złożył drugi pozew przeciwko rządowi Wielkiej Brytanii w czasie, gdy komentatorzy sugerowali, że napięcia z rodziną królewską słabną.

Książę Sussex już pozywa brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w związku z decyzją o usunięciu jego ochrony policyjnej, podjętą po raz pierwszy w 2020 r., co oznacza, że ​​według niego jest to niebezpieczne w Wielkiej Brytanii dla niego, Meghan Markle i ich dzieci Archiego i Lilibet Mountbatten-Windsor.

Teraz złożył drugi pozew przeciwko temu samemu departamentowi rządowemu, ale także wskazał Metropolitan Police jako drugiego oskarżonego, potwierdził Sąd Najwyższy Newsweek.

Skoncentruje się na decyzji ze stycznia 2022 r., zgodnie z którą osoby fizyczne nie powinny mieć możliwości płacenia prywatnie za ochronę policyjną.

Książę Harry spotyka australijską publiczność
Książę Harry spotyka się z publicznością w Sydney Opera House 16 października 2018 r. Książę Sussex złożył drugi pozew przeciwko rządowi brytyjskiemu, tym razem wskazując również Metropolitan Police jako oskarżonego.
Paul Edwards – Basen/Getty Images

Wcześniej powiedział ekspert prawny Newsweek że jeśli wygra, istnieje potencjał, by utorować drogę znacznie szerszym zbiorom bogatych i sławnych, którzy wystąpią z podobnymi roszczeniami przeciwko rządowi, aby ulepszyć własne systemy bezpieczeństwa, chociaż diabeł, powiedziała, będzie w szczegółach .

Amber Melville-Brown z międzynarodowej kancelarii prawnej Withers powiedziała: „Obecnie bezpieczeństwo państwowe nie jest dostępne na zasadach prywatnych, ale zmiana zasad, jeśli dotyczyłaby każdej „osoby”, która nie uzasadnia prywatnego bezpieczeństwa, mogłaby teoretycznie umożliwiają tym, którzy mają wolę i środki, aby prywatnie płacić za ochronę, co prowadzi do uzbrojonej świty towarzyszącej im podczas podróży po Wyspach Brytyjskich”.

Nowa sprawa służy również jako barometr tego, jak książę Harry myśli obecnie o kontaktach z pałacem w jego epoce post-królewskiej.

Komentatorzy sugerowali ostatnio, że doszło do złagodzenia napięć związanych z Platynowym Jubileuszem, a dziennikarz i były przyjaciel księżnej Diany, Richard Kay, powiedział The Royal Beat: „Od [January], doszło do pewnego zbliżenia. Widzieliśmy to na Jubileuszu, Harry próbował trochę to uspokoić.

Jednak fakt, że złożył drugą rewizję sądową dotyczącą jego ochrony policyjnej, zanim pierwsza jeszcze się zakończyła, pokazuje, jak silne w Camp Sussex panuje przekonanie, że nadal istnieją problemy, które nie zostały rozwiązane – a kluczem do sporu jest najbliższy doradca królowej Elżbiety II .

Pierwsza „przegląd sądowy” Harry’ego ujawniła w lipcu, że księciu początkowo nie powiedziano, że członkowie rodziny królewskiej byli zaangażowani w komitet, który podjął decyzję o pozbawieniu go ochrony policyjnej.

Książę odkrył w trakcie procesu, że były pałacowy wróg, prywatny sekretarz królowej, Sir Edward Young, zasiada w Komitecie Wykonawczym Królewskim i VIP (RAVEC).

Frustracja księcia była oczywista, gdy jego prawnicy stwierdzili, że Harry powiedział rodzinie królewskiej, Youngowi i innym dworzanom, że jest gotów sam zapłacić za swoje prywatne bezpieczeństwo na początku stycznia 2020 roku, ale jego oferta nie została przekazana RAVEC.

Lipcowy wniosek sądowy złożony przez zespół księcia mówił o „znaczących napięciach” z Youngiem i dodał: „[Prince Harry’s] oferta została złożona na spotkaniu w dniu 13 stycznia 2020 r., na którym członkowie TRH [The Royal Household] byli obecni i jest również wymieniona w e-mailu do Sir Edwarda Younga z 16 kwietnia 2020 r. Nie ma wyjaśnienia, dlaczego oferta nie została przekazana”.

Spór o bezpieczeństwo pozostał na żywo podczas Platynowego Jubileuszu, kiedy Harry i Meghan ograniczyli swoje działania do wydarzeń, w których zaoferowano im policyjną ochronę.

Obejmowały one tylko dwa występy, na zaproszenie, na oficjalnych wydarzeniach, Trooping the Colour, 2 czerwca, oraz nabożeństwo w katedrze św. Pawła na cześć królowej, 3 czerwca.

Harry i Meghan w St Paul's
Meghan Markle i książę Harry opuszczają katedrę św. Pawła w Londynie 3 czerwca 2022 roku. Był to jeden z zaledwie dwóch przystanków na ich pomniejszonej trasie Platinum Jubilee.
Antony Jones/Getty Images

Nowa kontrola sądowa jest na wczesnym etapie, co oznacza, że ​​niewiele szczegółów jest znanych, jednak prawnicy Harry’ego udzielili ostatnio pewnych informacji w swoim lipcowym wniosku sądowym w pierwszej sprawie.

Dokument widziany przez Newsweekczytaj: „W dniu 21 grudnia 2021 r. [The Home Office] zwrócił się do RAVEC o ustalenie, co do zasady, czy osoba, której stanowisko zostało określone przez RAVEC w celu nieuzasadniania Ochrony Ochronnej, powinna mieć możliwość otrzymania Ochrony Ochronnej, ale zwrotu kosztów tego zabezpieczenia z kasy publicznej.

„24 stycznia 2022 r. RAVEC podjął decyzję, że bezpieczeństwo państwa nie powinno być dostępne na zasadach prywatnych”.

W zgłoszeniu dodano: „[Prince Harry] zaangażował się w korespondencję przedprocesową dotyczącą proponowanego drugiego roszczenia o ponowne rozpatrzenie sprawy sądowej w związku z tymi sprawami i zamierza wkrótce wydać to roszczenie.”

Harry złożył teraz to roszczenie, torując drogę do dalszego starcia, chociaż prawnicy Home Office zjadli pierwszą sprawę.

We własnym lipcowym wniosku rządowym czytamy: „Jest to wyjątkowa sprawa, w której bardzo duże obciążenie zostało nałożone przez [Prince Harry] na publicznej kasie poprzez dochodzenie bezspornych roszczeń i wymaganie szczegółowego i długiego zaangażowania przed wydaniem decyzji o zezwoleniu.

„Kasa publiczna nie powinna ponosić kosztów prowadzenia tego sporu i roszczenia, które w ogóle nie powinno było zostać wniesione”.

Harry otrzymał jednak pozwolenie na przedstawienie swojej sprawy w pierwszym przeglądzie sądowym, co było impulsem dla księcia pod koniec lipca.

To, czy wygra, czy nie, dopiero się okaże.

Aby uzyskać więcej królewskich wiadomości i komentarzy, sprawdź Newsweek’s Królewski raport podcast:

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button