Aktualności

HIMARS mógł zapobiec „tragedii” Mariupola na Ukrainie: polski dyplomata

Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki powiedział, że siły Kijowa mogły zapobiec „tragedii” oblężenia Mariupola przez Rosję, gdyby wcześniej otrzymały System Rakiet Artylerii Wysokiej Mobilności (HIMARS).

Dostawa HIMARS na Ukrainę ze Stanów Zjednoczonych została opisana przez analityków wojskowych jako „zmieniacz gry” dla kraju, który broni się przed niesprowokowaną agresją Moskwy. Oblężenie Mariupola, które spowodowało niezliczoną ilość ofiar cywilnych i rzekome zbrodnie wojenne popełnione przez wojska rosyjskie, trwało od rozpoczęcia wojny 24 lutego do 20 maja, kiedy poddały się pozostałe siły ukraińskie w mieście. Tymczasem pierwsza dostawa HIMARS-ów dotarła dopiero pod koniec czerwca.

„Doskonale wiemy, że gdyby HIMARS dotarli wcześniej na Ukrainę, tragedia Mariupola mogłaby się nie wydarzyć. Ukraińcy po prostu stali 100 kilometrów od tego miasta, dzielił ich płaski teren, nie byli w stanie przesunąć linii frontu i byli zmuszeni do bezczynnego oglądania tragedii swoich towarzyszy” – powiedział Cichocki w rozmowie z Polska Times opublikowany w piątek.

Żołnierz Rosji Mariupol
Polski dyplomata powiedział, że „tragedii” Mariupola można było zapobiec, gdyby wcześniej HIMARS trafił na Ukrainę. Powyżej rosyjski żołnierz patroluje teatr dramatyczny, który został zbombardowany przez siły Moskwy 12 kwietnia w Mariupolu na Ukrainie.
ALEXANDER NEMENOV / AFP przez Getty Images

„Musimy zadać sobie pytanie, czy będziemy patrzeć, jak Ukraina się wykrwawia? w końcu wygra, a potem odbuduje się przez dziesięciolecia?” on zapytał. „Co również doprowadzi do długotrwałego stanu niestabilności wzdłuż naszych granic. Czy może teraz podejmiemy jeszcze większy wysiłek i przyspieszymy to zwycięstwo, aw rezultacie skrócimy okres powrotu do zdrowia?”

Polski dyplomata powiedział, że nie widzi żadnej szansy na utratę Ukrainy, która kontynuuje walkę z Rosją, dodając, że siły Kijowa osłabną tylko wtedy, gdy zachodnie narody w „niezrozumiałym skręcie” zrezygnują ze wsparcia dla narodu wschodnioeuropejskiego.

Szacuje się, że tysiące cywilów zostało pochowanych w masowych grobach przez siły rosyjskie w Mariupolu podczas prawie trzymiesięcznego oblężenia. Oddziały położnicze szpitala oraz teatr dający schronienie setkom ludności cywilnej miasta również zostały zbombardowane przez wojska Moskwy. Władze lokalne poinformowały, że co najmniej 90 procent miejskich budynków zostało uszkodzonych w wyniku ataku.

„Atak sił rosyjskich na Mariupol opierał się na atakach i taktykach, które skutkowały masowym i nieproporcjonalnym cierpieniem cywilów i ofiarami śmiertelnymi” – powiedział Human Rights Watch w oświadczeniu z połowy czerwca.

„Konieczne jest, aby siły rosyjskie zostały pociągnięte do odpowiedzialności za bezprawne ataki i inne poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego w mieście. Dokumentowanie wszystkich takich przypadków zajmie trochę czasu, biorąc pod uwagę samą liczbę strajków, które miały miejsce” – dodała organizacja.

USA, Polska i inni sojusznicy z NATO od początku konfliktu przekazali Ukrainie miliardy dolarów pomocy wojskowej i humanitarnej, w tym HIMARS. Kijowscy i zachodni urzędnicy wojskowi okrzyknęli systemy rakietowe jako wzmocnienie sił ukraińskich. Ukraina już odparła pierwotną inwazję Rosji, zmuszając Moskwę do skoncentrowania wysiłków na południowo-wschodnim Donbasie. Rosyjski prezydent Władimir Putin i inni urzędnicy Kremla mieli podobno wierzyć, że szybko przejmą kontrolę nad większością Ukrainy i obalą jej rząd, kiedy rozpoczęli inwazję ponad pięć miesięcy temu.

Przywódcy Kremla nadal próbują usprawiedliwiać atak na Ukrainę dziwacznym twierdzeniem, że krajem rządzą naziści. W rzeczywistości prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest Żydem i miał członków rodziny, którzy zginęli podczas ludobójstwa Holokaustu, utrwalonego przez niemieckich nazistów podczas II wojny światowej. Kiedy Zełenski został wybrany prawie trzema czwartymi głosów w 2019 r., premier Ukrainy również był Żydem.

Newsweek skontaktował się z rosyjskim MSZ w celu uzyskania komentarza.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button