Aktualności

i poranne briefingi: rząd Liz Truss stoi przed pierwszym wielkim tygodniem

Witamy we wtorkowej wczesnej edycji od i.

Dzisiejsze przejmujące i potężne Pierwsze strony należą do podręczników historii. Niestety czas nie stoi w miejscu, więc dziś Wielka Brytania wyjdzie z okresu żałoby i wróci do pracy. Dla rządu Liz Truss oznacza to rozpoczęcie jej nowego premiera w czasie poważnego kryzysu gospodarczego, a ona zaczyna to wszystko od Nowego Jorku, gdzie ma się rozpocząć Zgromadzenie Ogólne ONZ. Okres ten jest również kluczowy dla lidera opozycji, Sir Keira Starmera, który zamierza wmanewrować Partię Pracy w realną alternatywę dla wyborców. Ten tydzień zapowiada się na wielki dla polityki – przyjrzymy się, co jest na kartach, po nagłówkach.

Dzisiejsze wiadomości i dlaczego to ma znaczenie

Król Karol był wyraźnie zapłakany na pogrzebie królowej w poniedziałek, gdy bardzo osobiście pożegnał się z matką. Ekspert od mowy ciała, Sonia Bedlom, powiedziała później, że król był „niesamowicie opanowany”. Królowa została pochowana w swoim ukochanym Windsorze, po tym, jak rodzina królewska pożegnała się w prywatnym pogrzebie. Jej trumna została opuszczona do królewskiego skarbca, gdy samotny dudziarz grał lament „Pozdrowienie dla królewskiego kowala”. Rodzina Opublikowano również konto na Twitterze a nigdy wcześniej nie widziany obraz królowej zrobione w Balmoral w 1971 roku, ze słowami: „Niech lot aniołów śpiewa ci na odpoczynek”.

Tłum żałobników na ulicach Londynu na pogrzeb królowej skłonił głowy, gdy podczas państwowego pogrzebu panowała dwuminutowa cisza. Wielu było ogarniętych emocjami, widać było, że ocierają łzy z twarzy, gdy nastrój na trasie konduktu pogrzebowego stał się ponury. Według National Grid ludzie w całym kraju wyłączyli swoje urządzenia gdy dostroili się do pogrzebu, powodując spadek mocy o dwa gigawaty – odpowiednik 200 milionów wyłączonych żarówek.

Były rezerwista armii brytyjskiej został okrzyknięty „bohaterem” po tym, jak został zabity na Ukrainie podczas gdy on i jego koledzy żołnierze poszli ewakuować rannych towarzyszy na linii frontu. 44-letni Viktor Yatsunyk, który miał wspólne obywatelstwo ukraińsko-brytyjskie, zmarł w sobotę po wybuchu miny w mieście Izium we wschodniej Ukrainie.

„Poważne zaburzenia” w Leicester, w którym do tej pory dokonano 47 aresztowań, obwiniono „zniekształcone media społecznościowe” i awanturników spoza miasta. Sir Peter Soulsby, burmistrz Leicester, powiedział, że był „zdumiony” niedawnymi zamieszkami, ponieważ stosunki między społecznościami były zwykle pokojowe.

Pojawiły się obawy dotyczące pracowników sektora publicznego, którzy zwracają się do kontrowersyjnych kup teraz, spłacaj później pożyczki. Analiza przeprowadzona przez Uniwersytet w Edynburgu wykazała, że ​​jeden na 10 pracowników sektora publicznego i NHS, którzy początkowo zostali odrzuceni z powodu bardziej konwencjonalnej pożyczki ze względu na to, że nie stać ich na jej spłatę, zaczął zabezpieczać kredyty od Kup teraz, spłacić później firmom w zeszłym roku, poinformował The Guardian.

Jaki jest program polityczny w tym tygodniu?

  • Obsługa rachunków za energię dla firm: W środę Jacob Rees-Mogg, postrzegany w niektórych kręgach jako kontrowersyjny wybór, ogłosi plany rządu dotyczące wspierania firm walczących o spłatę astronomicznych rachunków przez zimę. Jak wyjaśnia tutaj mój kolega Arj Singh: następuje to po tym, jak gwarancja cen energii zamroziła rachunki dla gospodarstw domowych, ale prawdopodobnie trudniej jest pomóc firmom w pokrywaniu kosztów rachunków niż gospodarstwom domowym. Jeśli paczka nie wyjdzie, a ostrzeżenia o masowych zamknięciach pozostaną, może to oznaczać kłopoty dla rządu.
  • Plany dla NHS: Sekretarz zdrowia Therese Coffey prawdopodobnie wykorzysta przemówienie do Izby Gmin w czwartek, aby rozszerzyć swój plan służby zdrowia, aby skupić się na karetkach pogotowia, zaległościach, opiece, lekarzach i dentystach. Raporty sugerują, że pani Coffey, która jest również wicepremierem, mogłaby zrezygnować z docelowego czterogodzinnego czasu oczekiwania na pogotowie – co byłoby wysoce kontrowersyjne.
  • Minibudżet: Liz Truss i Kwasi Kwarteng przedstawią w piątek pakiet fiskalny, który ma stymulować wzrost gospodarczy, w tym kontrowersyjny środek mający na celu zniesienie ograniczenia premii dla bankierów. Spowoduje to, że plany pani Truss dotyczące obniżek podatków o wartości około 30 miliardów funtów staną się rzeczywistością. Ale będzie też musiał pokazać, że rząd jest po stronie zwykłych ludzi „z dzwonkami”, powiedział jeden z wyższych rangą Tory, Jane Merrick. Wielu konserwatywnych posłów obawia się, że minibudżet nie wystarczy na wsparcie osób o niższych dochodach, jako zrównoważenie pomocy dla wysoko opłacanych bankierów. Niektórzy torysi obawiają się, że zniesienie limitu premii wyśle ​​złą wiadomość do wyborców, szczególnie w przypadku cenionych miejsc w Czerwonej Murze, które muszą zachować w następnych wyborach.
  • Robotnicy szykują się do zabiegania o wyborców: Sir Keir Starmer postrzega ten moment jako szansę dla Partii Pracy na zdefiniowanie – i cholera – pani Truss w oczach opinii publicznej, pisze Hugo Gye. W przyszłym tygodniu, kiedy pojawi się w centrum uwagi na dorocznej konferencji partyjnej, będzie argumentował, że po ideologicznej elastyczności Borisa Johnsona nowy premier reprezentuje powrót do „tych samych starych torysów”, z ulgami podatkowymi dla bogatych, których cierpią najbiedniejsi. Ma również nadzieję, że przekona wyborców, że transformacja jego własnej partii dobiegła końca, nie tylko poprzez otwarcie konferencji hołdem dla zmarłej Królowej i wykonaniem God Save the King.
Keir Starmer i Liz Truss chcą szybko uzyskać przewagę (zdjęcie: Leon Neal/PA)

Dookoła świata

Adnan Syed został zwolniony z więzienia – osiem lat po tym, jak wirusowy podcast Serial z 2014 roku podał w wątpliwość wyrok skazujący. Syed, obecnie 41-letni, odsiadywał dożywocie plus 30 lat więzienia w związku z morderstwem swojej byłej dziewczyny z liceum, Hae Min Lee, która miała 18 lat, kiedy została uduszona i pochowana w parku w Baltimore.

Joe Biden ogłosił pandemię Covida w USA, mówiąc, że chociaż „nadal mamy problem”, sytuacja się poprawia. Jednak statystyki pokazują, że średnio ponad 400 Amerykanów każdego dnia umiera z powodu wirusa.

Donald Trump wygłosił przemówienie na wiecu w Ohio na tle piosenki podobnej do przyjętego hymnu politycznej grupy konspiracyjnej QAnon. Zespół Trumpa upierał się, że jest to darmowy utwór z Internetu, ale dla wielu uszu był on prawie identyczny z instrumentalnym utworem Wwg1wga z 2020 roku, który odzwierciedla hasło QAnon „Gdzie idziemy jeden, idziemy wszyscy”.

Księżycowa rakieta Artemis I firmy NASA szykuje się do kolejnego testu w środę przed kolejną próbą startu w podróż dookoła Księżyca iz powrotem. Od czasu drugiej, odwołanej próby wystrzelenia bezzałogowej misji Artemis I na początku tego miesiąca, inżynierowie wymienili dwie uszczelki na interfejsie przewodu paliwowego ciekłego wodoru między rakietą a mobilną wyrzutnią.

Najlepsi kolarze świata musieli pokonać niezwykłą przeszkodę podczas mistrzostw w Australii – pikujące sroki. Około 1000 zawodników bierze udział w Kolarskich Mistrzostwach Świata w Wollongong w stanie NSW. „Dość duży ptak podszedł bardzo blisko… i po prostu podążał za mną” – powiedział belgijski Remco Evenepoel. „To było przerażające. Ale to najwyraźniej Australia. Mam nadzieję, że to jedyny raz, ale boję się tego.”

Uważaj na…

Liz Truss organizuje serię spotkań dwustronnych na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.

Myśli na dzień

Polityka nie przyglądała się pogrzebowi królowej – a to oznacza, że ​​monarchia działa, argumentuje Ian Dunt. W końcu wszystkie plotki o etykiecie dyplomatycznej i listach gości spełzły na niczym.

Po pogrzebie królowej wkraczamy teraz w okres głębokiej niepewności narodowej, mówi James Naughtie. Pewność pogrzebu i wirujące wokół niego uczucia były prawdziwe, ale myśl, że przetrwają, jest iluzoryczna.

Widzieliśmy twarze rodziny poszarzałej od napięcia publicznej żałoby – potem opadła cisza, pisze Anne McElvoy. Druga era elżbietańska dobiegła końca. I zastanawialiśmy się, co teraz?

Grupa na okaziciela niesie trumnę królowej Elżbiety II, ozdobioną sztandarem królewskim z koroną cesarską oraz kulą i berłem suwerena, do karawanu stanowego na podróż do zamku Windsor (fot. Jane Barlow/PA)

Przerwa kulturowa

Muzyka pogrzebowa królowej: Prostota hymnu i hymnów sprawiła, że ​​nabożeństwo było zaskakująco osobiste, pisze Alexandra Coghlan. Niedomówienie chóru było elektryzujące w nabożeństwie, które w istocie było pokorne, pocieszające i powściągliwe.

Pogrzeb królowej Elżbiety II był królewskim rytuałem zakorzenionym w tradycji, ale wyraźnie przefiltrowanym przez gust, epokę i tożsamość jednostki (fot. Ben Stansall/PA)

Wielkie czytanie

Koniec epoki elżbietańskiej: rodzina, naród i świat żegnają się emocjonalnie. Królowa została pochowana w poniedziałek, gdy wydarzenia nałożyły niepokojącą, bolesną zasłonę na panowanie Elżbiety II, pisze Cahal Milmo.

Trumna z królową Elżbietą II jest niesiona wzdłuż Whitehall podczas procesji po państwowym pogrzebie (fot. Rob Pinney/Getty)

Sport

Czego fani Brighton mogą oczekiwać od Roberto De Zerbi. Włoch stoi przed nie do pozazdroszczenia zadaniem zastąpienia Grahama Pottera, ale jest uważany za jednego z najbystrzejszych młodych menedżerów w Europie.

De Zerbi ma reputację jednego z najbardziej innowacyjnych młodych trenerów w Europie (zdjęcie: Getty)

Coś, co rozjaśni Twój dzień

Dwóch australijskich prezenterów telewizyjnych zrobiło niezręczną gafę podczas relacji z pogrzebu królowej, kiedy nie udało im się zidentyfikować Liz Truss. Peter Overton i Tracy Grimshaw z Channel 9 opowiadali o przybyciu uczestników na nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim, kiedy premier wysiadł z samochodu. Pani Grimshaw zapytała: „Kto to jest?” na co pan Overton odpowiedział: „Trudno zidentyfikować, może drobni członkowie rodziny królewskiej”. dodanie: „Nie potrafię ich zidentyfikować”. Pani Grimshaw kontynuowała: „Wyglądają, jakby mogli być lokalnymi dygnitarzami. Trudno to zobaczyć, patrzymy głównie na tyły ich głów”, jak wyjaśnił pan Overton, że „dochodzą do spiczastego końca” przybyszów.

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss i mąż Hugh O’Leary przybywają na państwowy pogrzeb królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim (fot. Geoff Pugh – WPA Pool/Getty Images)

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button