Aktualności

„Jak bomby”: grad wielkości piłki baseballowej roztrzaskuje przednie szyby samochodów w Kanadzie

Kierowcy z Alberty w Kanadzie byli oszołomieni, gdy ich samochody zostały nagle poobijane i uszkodzone przez grad wielkości piłki baseballowej.

Według doniesień burza gradowa miała miejsce w Innisfail w Albercie w poniedziałek tuż po godzinie 18:00 czasu lokalnego.

Według raportu CBC, Royal Canadian Mounted Police (RCMP) poinformowała, że ​​burza, która trwała od 10 do 15 minut, uszkodziła 34 pojazdy.

Oprócz uszkodzonych pojazdów wiele osób doznało drobnych obrażeń, a w wyniku burzy zgłoszono trzy kolizje.

Kierowca Matt Berry, którego złapała burza, udostępnił na Twitterze zdjęcia swojego samochodu. Jego przednia i tylna szyba zostały uszkodzone, a samochód wgnieciony.

„Utknąłem w ogromnej burzy gradowej na dole Antler Hill między Redderem a Innisfail” – napisał na Twitterze Berry.

„Na szczęście to tylko pojazd został uszkodzony. Jednak szalone rzeczy do przeżycia”.

Po incydencie Berry rozmawiał również z lokalnymi mediami i wyjaśnił swoje obawy podczas burzy.

„Nigdy nie byłem na wojnie, nie udaję, że wiem, jak brzmi wojna, ale w samochodzie brzmiało to, jakby bomby uderzały w dach mojego samochodu” – powiedział CTV News Edmonton.

„A kiedy moja przednia szyba zaczęła się wklęsać i rozbijać, po prostu schyliłem się i zakryłem”.

Rozmiar gradu wywołał zaniepokojenie. Julian Brimelow, dyrektor wykonawczy projektu Northern Hail na Western University, pięcioletniego badania z siedzibą w Albercie, zasugerował, że mogli pobić rekordy.

„Wszyscy byliśmy trochę zszokowani, szczerze mówiąc, jestem prawie pewien, że prawdopodobnie ustanowimy nowy rekord pod względem masy” – powiedział CBC.

„Otrzymywaliśmy doniesienia o gradzie wielkości grejpfruta, gradu wielkości piłki do softballu. Zwykle w wyjątkowy dzień mamy grad wielkości piłki tenisowej, więc od sześciu do siedmiu centymetrów. [on Monday]mieliśmy dużo kamieni, które miały ponad 10 centymetrów średnicy.

Strona NHP Field Project na Twitterze również zamieściła na Twitterze niektóre zebrane kamienie gradowe.

„Podsumowanie wczorajszej misji przez #ABwx dla westernuNHP” – napisano w tweecie, pokazując również torbę gradową w plastikowej torbie.

„Udokumentowano superkomórkę na długich trasach. Zebrano 7 worków bejsbolu na grad wielkości grejpfruta.

„Umieszczono 4 sondy przed gradobiciem (2 z wideo) i wszystkie z powodzeniem trafiły.

„Zmierzyłem i spakowałem grad o średnicy 106 mm”.

Eksperci ostrzegają przed bardziej intensywnymi burzami gradowymi w przyszłości ze względu na zmianę klimatu.

Artykuł badawczy z lutego 2021 r. pt Wpływ zmian klimatycznych na gradobicie mówi, że oczekuje się, że wielkość burzy gradowej zmieni się z powodu wzrostu temperatury w niektórych klimatach.

„W wyniku antropogenicznego ocieplenia generalnie przewiduje się, że wilgotność na niskim poziomie i niestabilność konwekcyjna wzrosną, zwiększając prawdopodobieństwo gradobicia i umożliwiając powstawanie większych gradów” – czytamy w artykule.

„Obserwacje i modelowanie prowadzą do ogólnych oczekiwań, że częstotliwość gradobicia wzrośnie w Australii i Europie, ale zmniejszy się w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej, podczas gdy nasilenie gradobicia wzrośnie w większości regionów”.

Grad burza
Zdjęcie aktowe zniszczonej przez grad tylnej szyby samochodu. Wiele pojazdów zostało uszkodzonych po intensywnym gradobicie w poniedziałek w Innisfail w Kanadzie.
Getty

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button