Aktualności

Jak chińskie media społecznościowe, Pekin zareagowały na wycieczkę Pelosi na Tajwan?

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na krótko zawiesiła jedną z największych chińskich stron internetowych mediów społecznościowych, gdy jej delegacja kongresowa wylądowała na Tajwanie z historyczną wizytą we wtorek.

Kalifornijska Demokratka i jej świta trzymali swój plan podróży blisko siebie pomimo przecieków do prasy, co groziło dalszym napięciem stosunków amerykańsko-chińskich, ponieważ zarówno Waszyngton, jak i Pekin zmagali się z odpowiednią reakcją na ruch, który oba rządy wydawały się potępiać. .

Weibo, chiński portal społecznościowy z ponad 580 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie, przeprosił po tym, jak jego aplikacja mobilna przestała działać przez 30 minut, krótko po tym, jak samolot Pelosi przyleciał na lotnisko Songshan w stolicy Tajwanu o 22:40 czasu lokalnego.

Użytkownicy mediów społecznościowych, z których dziesiątki milionów oglądały transmisję na żywo z lądowania samolotu mówiącego, wybuchli w nacjonalistycznym ferworze z powodu powtarzających się ostrzeżeń Pekinu, że wizyta nie może się odbyć.

Użytkownicy Weibo często opisywali Pelosi jako „starą wiedźmę”, podczas gdy popularne hashtagi tworzone przez chińskie państwowe serwisy informacyjne zawierały „zmowę i prowokację amerykańsko-tajwańską; ci, którzy igrają z ogniem, zginą od niego” – popularne wyrażenie zapożyczone z języka chińskiego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„1,4 miliarda ludzi nie zgadza się z ingerencją w kwestie suwerenności Chin” – czytamy w innym popularnym hashtagu. Pekin twierdzi, że Tajwan jest częścią swojego terytorium.

Chiny reagują na wizytę Nancy Pelosi na Tajwanie
Przewodnicząca Domu Nancy Pelosi, po lewej, pozuje do zdjęć z prezydentem Tsai Ing-wen z Tajwanu w biurze prezydenckim 3 sierpnia 2022 r. w Tajpej na Tajwanie. Pelosi przybyła na Tajwan późną nocą w ramach objazdu delegacji po Azji.
GETTY OBRAZY

Wśród dyskusji na temat Weibo było uczucie rozczarowania, że ​​chiński rząd nie zareagował tak mocno, jak sugerowały to jego słowa. Częściowo oczekiwanie to zostało stworzone przez nacjonalistyczne komentarze takich osób jak Hu Xijin, były redaktor chińskiego państwowego tabloidu The Czasy globalnektóry w usuniętym tweecie zasugerował, że chińskie wojsko może „zestrzelić” samolot przemawiającego w Izbie.

Po wylądowaniu Pelosi w Tajpej Hu poprosił opinię publiczną o zaufanie do chińskich przywódców. „Tajwan znajduje się tuż obok Chin kontynentalnych, a my trzymamy wszystkie karty” – powiedział w poście na Weibo. „Wzywam wszystkich do zaufania naszej partii i naszego rządu oraz wiary w Armię Ludowo-Wyzwoleńczą [PLA]. Pelosi nie może podważyć suwerenności i integralności terytorialnej Chin”.

W innym miejscu na Weibo antywojenne komentarze wydawały się być usuwane w kilka chwil po opublikowaniu. Wielu kwestionowało również, czy chińskie władze powinny nadal pozwalać, by Hu był postrzegany na Zachodzie jako de facto rzecznik kraju.

Analitycy twierdzą, że często podżegająca retoryka Hu, która w większości unika cenzury w wysoce uregulowanym chińskim środowisku informacyjnym, wskazuje na milczące poparcie Pekinu dla jego twardszego stanowiska. Tymczasem chińscy urzędnicy są często bardziej wyważeni i mniej bezpośredni.

Gdy Pelosi przybył na Tajwan 2 sierpnia, aby zostać najwyższym rangą amerykańskim urzędnikiem wybieranym do odwiedzenia wyspy w ciągu ćwierćwiecza, Chiny ogłosiły zakaz importu z ponad 100 tajwańskich firm, co może mieć daleko idące konsekwencje dla wyspy. obecna zależność handlowa od większego sąsiada. W środę ogłoszono kolejne bojkoty tajwańskich produktów, a także ograniczenie eksportu naturalnego piasku na Tajwan.

PLA, która w poniedziałek obchodziła 95. rocznicę swojego istnienia, już przygotowywała serię ćwiczeń wojskowych wzdłuż chińskiego wybrzeża przed historyczną podróżą Pelosi. Po wylądowaniu ogłoszono więcej ćwiczeń, w tym serię testów ogniowych wokół głównych portów wyspy – ruchów przewidywanych przez Biały Dom.

Chiny reagują na wizytę Nancy Pelosi na Tajwanie
Demokrata z Nowego Jorku Gregory Meeks, po lewej, wita wiceprezydenta Tajwanu Williama Lai. W tle: Douglas Yu-tien Hsu, dyrektor do spraw północnoamerykańskich tajwańskiego MSZ oraz Sandra Oudkirk, dyrektor American Institute na Tajwanie.
Chien Chih-Hung/Biuro Prezydenta, Tajwan

Protesty dyplomatyczne z Pekinu trwały przez cały tydzień i zawierały we wtorek długie oświadczenie chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Kwestia Tajwanu jest najważniejszą i najbardziej drażliwą kwestią w samym sercu stosunków chińsko-amerykańskich” – czytamy. „Cieśnina Tajwańska stoi w obliczu nowej rundy napięć i poważnych wyzwań, a podstawową przyczyną są powtarzające się posunięcia władz Tajwanu i Stanów Zjednoczonych w celu zmiany status quo”.

Pekin twierdzi, że administracja Bidena miała prawo uniemożliwić podróż marszałka Pelosi do Tajpej. Biały Dom twierdzi, że Kongres jest niezależną i równoprawną częścią rządu USA, a jego członkowie podejmują własne decyzje.

Rząd Tajwanu, który nie potwierdził przybycia Pelosi dopiero na kilka minut przed lądowaniem jej samolotu, powitał delegację jako demonstrację poparcia Kongresu dla stosunków amerykańsko-tajwańskich. Inni prawodawcy w jej grupie podróżującej po Azji to przedstawiciele Gregory Meeks (D-NY), Mark Takano (D-CA), Suzan DelBene (D-WA), Raja Krishnamoorthi (D-IL) i Andy Kim (D-NJ). ).

W środę w planie podróży Pelosi znalazły się spotkania z prezydentem Tajwanu Tsai Ing-wen i członkami legislatury wyspy. Miała przywitać się z działaczami praw człowieka z Tajwanu przed wyjazdem z Taipei po południu.

Podróż na Tajwan była jej pierwszą od 22 lat, a także pierwszą od czasu republikanina Newta Gingricha w 1997 roku.

„Chiny przygotowały się do podjęcia dalszych kroków i spodziewamy się, że będą nadal reagować w dłuższej perspektywie” – powiedział. „Stany Zjednoczone nie będą dążyć i nie chcą kryzysu. Jesteśmy gotowi zarządzać tym, co zdecyduje się zrobić Pekin”.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że siły zbrojne wyspy są gotowe do reagowania w razie potrzeby.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button