Aktualności

Jak długo trwa szczepionka przeciwko polio? Kiedy dzieci otrzymają szczepienie w Wielkiej Brytanii i jak je otrzymać od NHS

Wirus wywołujący polio został znaleziony w londyńskich ściekach, co wywołało obawy przed wybuchem epidemii w Wielkiej Brytanii.

Wiele próbek pobranych z oczyszczalni ścieków we wschodnim Londynie w okresie od lutego do maja sugeruje, że wirus rozprzestrzenił się na niewielką liczbę osób.

To pierwsze „zdarzenie transmisyjne” w Wielkiej Brytanii od prawie 40 lat. Ostatni znany przypadek polio miał miejsce w 1984 r., a Wielka Brytania została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za wolną od polio w 2003 r.

Urzędnicy twierdzą, że status Wielkiej Brytanii bez polio jest teraz zagrożony, ale będzie to zależeć od tego, czy epidemia może ograniczyć się do niewielkiej liczby osób.

Co to jest polio?

Polio to rzadka, powodująca kalectwo i zagrażająca życiu choroba wywoływana przez wirusa polio. Wirus łatwo przenosi się z osób zakażonych poprzez złą higienę rąk – na przykład, gdy osoba nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a następnie dotyka jedzenia lub wody spożywanej przez innych. Może być przenoszony przez kaszel i kichanie, ale jest to mniej powszechne.

Wirus może zainfekować rdzeń kręgowy, powodując paraliż. Większość osób z polio nie będzie miała żadnych objawów i zwalczy infekcję, nawet nie zdając sobie sprawy, że jest zarażona.

Niewielka liczba osób doświadczy choroby grypopodobnej od 3 do 21 dni po zarażeniu. Objawy mogą obejmować wysoką gorączkę 38°C lub powyżej, ból gardła, ból głowy, ból brzucha, ból mięśni, nudności i wymioty.

W niewielkiej liczbie przypadków, od 1 na 100 do 1 na 1000 infekcji, wirus polio atakuje nerwy kręgosłupa i podstawy mózgu. Może to powodować paraliż, zwykle nóg, który rozwija się przez wiele godzin lub dni. Jeśli mięśnie oddechowe zostaną zaatakowane, może to zagrażać życiu.

Jak długo trwa szczepionka?

Szczepionkę podaje się najpierw w okresie niemowlęcym, następnie w wieku trzech lat, a na koniec w wieku 14 lat.

Jest przyznawany, gdy Twoje dziecko:

  • 8, 12 i 16 tygodni jako część szczepionki 6 w 1
  • 3 lata i 4 miesiące w ramach przedszkolnego boostera 4 w 1 (DTaP/IPV)
  • 14 lat w ramach programu wspomagającego młodzież 3 w 1 (Td/IPV)

Witryna Fit For Travel NHS mówi: „Każdy powinien otrzymać co najmniej pięć dawek szczepionki zawierającej polio, aby uzyskać dobrą długoterminową ochronę. Powinno to być udokumentowane w dokumentacji medycznej przechowywanej przez lekarza pierwszego kontaktu.

„„Możesz otrzymać przypominające dawki szczepionek zawierających polio, jeśli nie otrzymałeś wszystkich pięciu dawek”.

Jeśli miałeś całą serię szczepionek, powinieneś być chroniony, ale jeśli wybierasz się w miejsce, w którym występuje wysoka częstość występowania polio, a od ostatniej szczepionki minęło ponad 10 lat, powinieneś otrzymać dawkę przypominającą.

UKHSA wzywa rodziców do sprawdzenia, czy ich dzieci są na bieżąco ze szczepieniem przeciwko polio.

Aby sprawdzić, czy Twojemu dziecku należy się szczepić, należy poprosić o jego dokumentację medyczną w przychodni lekarza rodzinnego, w której jest zarejestrowane.

Każda osoba posiadająca władzę rodzicielską może zażądać dokumentacji dziecka w wieku 12 lat lub młodszego. Według NHS dzieci w wieku 13 lat i starsze są zwykle uważane za zdolne do wyrażenia zgody lub odmowy rodzicom dostępu do dokumentacji medycznej.

Dzieci w wieku 13 lat lub starsze mogą uzyskać swoją historię szczepień w formie cyfrowej, logując się na swoje konto online za pomocą aplikacji lub strony internetowej NHS.

Aby utworzyć konto, musisz zarejestrować się w usługach online, przedstawić dowód tożsamości i poprosić swoją przychodnię lekarską o dostęp online do pełnej dokumentacji, w przeciwnym razie zobaczysz tylko swoje leki i alergie.

Jeśli Twoje dziecko nie jest zarejestrowane u lekarza rodzinnego, rejestry będą prowadzone przez Primary Care Support England w imieniu NHS England.

Co zrobić, jeśli Twoje dziecko potrzebuje zastrzyku?

Twój lekarz rodzinny zwykle skontaktuje się listownie, sms-em, telefonicznie lub e-mailem, gdy Twoje dziecko będzie miało rutynowe szczepienie.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma się zaszczepić, NHS radzi porozmawiać z przychodnią lekarza rodzinnego w celu umówienia wizyty, ponieważ nie musisz czekać na wiadomość od nich.

Szczepienie może się odbyć w Twojej lokalnej przychodni lub przychodni dziecięcej w Twojej okolicy.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button