Aktualności

Jak nieświadomy Boris Johnson był zaskoczony rezygnacją Dowdena po porannej kąpieli

Boris Johnson nie spodziewał się dziś rano telefonu od Olivera Dowdena.

Premier obudził się w Rwandzie przed 6 rano, dowiedział się o swoich bliźniaczych porażkach w wyborach uzupełniających i poszedł popływać w hotelowym basenie w Kigali, gdzie bierze udział w szczycie Wspólnoty Narodów.

Ale wkrótce po tym, jak wrócił do swojego pokoju, aby przygotować się na dzień, przewodniczący Partii Konserwatywnej zadzwonił do niego, aby powiedzieć mu, że zamierza opuścić gabinet w ciągu kilku minut.

Wysokie źródło partyjne zasugerowało, że Johnson zastanawiał się, „co się zmieniło” między Dowdenem pomagającym przygotować go na pytania premiera w środę, a jego rezygnacją w piątek rano.

Przewodniczący miał również przeprowadzić poranną rundę medialną, broniąc konserwatystów i premiera po przegranej w obu wyborach uzupełniających w Wakefield, Tiverton i Honiton, które według źródła nie były do ​​końca nieoczekiwane – co doprowadziło do zamieszania na Downing Street co do tego, co spowodowało Pan Dowden odszedł.

Wkrótce potem pan Johnson rozmawiał przez telefon z kanclerzem Rishi Sunak, sojusznikiem pana Dowdena i Chief Whip Chris Heaton-Harris, gdzie mógł dowiedzieć się więcej.

Źródło w partii upierało się po wezwaniach, że premier nie martwił się kolejnymi dymisjami ani zamachem stanu, gdy jest nieobecny na różnych międzynarodowych szczytach do przyszłego tygodnia.

Powiedzieli, że byliby również „zdziwieni”, gdyby pan Dowden działał jako outrider dla pana Sunaka, ponieważ kanclerz i premier cieszą się bardzo dobrymi relacjami.

Jest też niewielka szansa, że ​​premier skróci swoją podróż na szczyty szefów rządów Wspólnoty Narodów, G7 i NATO, aby powrócić do Londynu i przywrócić dyscyplinę torysów.

Wyzwania szczytów „nadają się dla niego dużo większe niż jakiekolwiek kwestie partyjne” – powiedział premier.

„On nie zamierza odejść, to zbyt ważne”, powiedział źródło ipodkreślając, że świecenie G7 byłoby „zrzeczeniem się odpowiedzialności”, a nie bycie w NATO „byłoby śmieszne”.

Johnson również nie jest w Rwandzie „wesoło”, nalegało źródło, podkreślając znaczenie Wielkiej Brytanii bycia w kraju, z którym Wielka Brytania niedawno podpisała swój kontrowersyjny plan deportacji.

Nie ma również natychmiastowego pośpiechu, aby zastąpić pana Dowdena na stanowisku przewodniczącego partii.

Kiedy wróci, Johnson złoży oświadczenie przed Izbą Gmin na szczycie.

Premier i kanclerz w dalszym ciągu planują również wspólne wystąpienie przedstawiające ich „plan silniejszej gospodarki”.

A pan Johnson wciąż rozważa szersze przetasowanie gabinetu przed letnią przerwą, chociaż źródło twierdzi, że nie nastąpią żadne wstrząsy, dopóki „nie będzie odpowiedni czas, aby usiąść i zastanowić się, czy jest taka potrzeba, a jeśli tak, to co jest”. potrzeba.”

Wracając do wyników wyborów uzupełniających, główne źródło partii obwiniło media o „karmienie ludzi dietą Partygate”, co nie pomaga wyborcom zrozumieć, co rząd robi w sprawie gospodarki, kosztów utrzymania, mieszkalnictwa i innych obszarów polityki, w których Pan Johnson jest „skupiony prawie krótkowzrocznie”.

„Niekończące się reportaże i Kremlinologia Partygate to nonsens”, powiedział źródło, jednocześnie wyjaśniając, że premier nie obwinia mediów za porażki w wyborach uzupełniających.

Ale była frustracja, że ​​„za każdym razem, gdy próbuje przedstawić historię polityczną, przerywa mu”.

Źródło podało również, że okoliczności, które wywołały wybory uzupełniające, w wyniku których dwóch torysów złożyło rezygnację w hańbie, „nie była idealną sytuacją, aby postawić na szali swoją pozycję jako partii”.

Tymczasem głosy pocztowe wylądowały na miejscach w dniu, w którym Johnson stanął w obliczu wotum zaufania, stwarzając trudną sytuację dla torysów z wyborcami skupionymi na kwestiach niezwiązanych z polityką.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button