Aktualności

Jak pozbyć się syndromu oszusta w miejscu pracy, od praktykowania miłości własnej do znajdowania grup wsparcia?

Jeśli kiedykolwiek czułeś, że nie jesteś godny uznania w pracy lub dręczyła cię niepewność i zwątpienie, pomimo osiągania imponujących celów, być może cierpiałeś na syndrom oszusta. Czucie się jak oszust w pewnych sytuacjach jest zbyt powszechne, a aż 85 procent dorosłych Brytyjczyków przyznaje się do poczucia niekompetencji w pracy.

Konsekwencje mogą cię szybko dogonić. Jeśli nie rozpoznasz i nie zapanujesz nad syndromem oszusta, konsekwencje poczucia bycia nieadekwatnym mogą prowadzić do stresu i mieć negatywny wpływ na twoje finanse.

Syndrom oszusta finansowego może objawiać się na różne sposoby. Może to być przekonanie, że po prostu nie radzisz sobie z pieniędzmi i nigdy nie będziesz w stanie skutecznie zarządzać swoimi finansami. Może również objawiać się poczuciem winy z powodu tego, że zarabiasz przyzwoitą pensję, ale czujesz, że na nią nie zasługujesz. Pomimo wykształcenia i szkolenia, ciężkiej pracy i prowadzenia walk strukturalnych, wielu z nas nigdy nie było w stanie uwolnić się od zwątpienia w naszą wartość.

Wszystko to potęguje fakt, że nadal często czujemy się niekomfortowo rozmawiając o pieniądzach oraz odczuwamy poczucie winy i wstydu z powodu postrzeganych przez nas niedociągnięć finansowych, takich jak zadłużenie lub niewystarczająca ilość zarobków. Oto kilka pomysłów na walkę z syndromem oszusta i cieszenie się sukcesem, na który zasługujesz, bez poczucia winy.

Zapisz to wszystko

Napisz listę wszystkiego, z czego jesteś dumny, w tym kamieni milowych poza życiem zawodowym. Może wybrałeś się w tym roku na wymarzoną podróż? A może w końcu zacząłeś bardziej angażować się w swoje hobby.

Bez względu na to, z czego jesteś dumny, zapisz to. Pomaga również napisać swoje cele, aby zdefiniować swój cel i kroki, które chcesz podjąć – lub już podjąłeś – aby je osiągnąć. W ten sposób będziesz w stanie „oddalić” swój strach i wstyd i skupić się na szerszym, długoterminowym obrazie.

Bądź swoim najlepszym przyjacielem

Miłość własna jest trudna do opanowania. Świetną wskazówką jest mówić do siebie tak, jak do przyjaciela. Czy powiedziałbyś komuś, kogo kochasz, że jest porażką lub że nie zasługuje? Nie, nie zrobiłbyś tego. Dlaczego więc sobie to robisz? Ćwiczenie codziennych pozytywnych afirmacji, takich jak „Zasługuję na to” lub „moje błędy mnie nie definiują” jest pomocnym sposobem na zmianę negatywnego mówienia o sobie na podejście, które jest milsze.

Oprzyj się na sieciach wsparcia

Zbyt wielu z nas cierpi na syndrom oszusta. W rzeczywistości wydaje się, że im większy odniesiesz sukces, tym większe prawdopodobieństwo, że tego doświadczysz. Dzielenie się swoimi uczuciami z kimś, kto cię wspiera, może pomóc ci uświadomić sobie, że chociaż twoje uczucia są ważne, czasami mogą być również irracjonalne. Możesz porozmawiać z przyjacielem, porozmawiać z terapeutą, a nawet skontaktować się z internetową społecznością osób o podobnych poglądach, aby uzyskać pewność. Uruchomiliśmy również nasze spotkania finansowe, zwane pods, w Londynie, Brighton i Manchesterze, aby umożliwić te otwarte rozmowy.

Nie rozpamiętuj przeszłości

Każdy czasami się myli. Nie oznacza to, że nie masz kwalifikacji do tego, co osiągnąłeś. Odejście od perfekcjonizmu i postrzeganie błędów jako szansy na rozwój, a nie jako dowód swoich niedociągnięć, nie tylko pomoże ci z syndromem oszusta, ale także pozwoli ci się uczyć i osiągać nowe rzeczy.

Przestań porównywać się do innych

Ludzie, którzy z zewnątrz odnoszą sukcesy, nie zawsze są tak doskonali, jak myślisz, i zdecydowanie niekoniecznie są lepsi od Ciebie. Zadaj sobie pytanie, dlaczego czujesz, że musisz dorównać komuś innemu, aby potwierdzić swoje własne osiągnięcia? Pamiętaj: porównanie to złodziej radości.

Postaraj się wznieść ponad hałas i skupić na tym, co ważne – wiem, że łatwiej powiedzieć niż zrobić. Ale jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w króliczej norce, czując, że nie jesteś wystarczająco dobry lub po prostu nie zasługujesz, zrób krok do tyłu, skup się na swoich celach – a może wróć i powtórz Krok 1!

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button