Rozrywka

Jak Rosalía reaguje na krytykę, że nie powinna robić muzyki flamenco

Rosalia jest artystką z pierwszych miejsc list przebojów, której muzyka zawiera różnorodne wpływy kulturowe. Ale piosenkarka spotyka się z krytyką za przywłaszczenie sobie pewnych dźwięków, zwłaszcza Flamenco. Oto jak odpowiedziała.

https://www.cheatsheet.com/wp-content/uploads/2022/05/Rosalia-3.jpgRosalia | Emma McIntyre/Getty Images

Rosalia urodziła się w Hiszpanii

Rosalia Vila Tobella urodziła się i wychowała w Katalonii w Hiszpanii, gdzie od najmłodszych lat rozwijała swoją pasję do muzyki. Rozpoczęła naukę w Taller de Músics w wieku 16 lat, a następnie uczęszczała do Wyższej Szkoły Muzycznej Katalonii.

Rosalia uczyła się także (a później uczyła) flamenco. A w 2012 roku dołączyła do grupy muzycznej Flamenco o nazwie Kejaleo i wydała swój pierwszy album, Alaire.

Hiszpańska piosenkarka zyskała sławę jako artysta flamenco-pop. A dla jej albumu z 2018 roku El Mal Querer, a jej piosenki „Con Altura”, „Yo x Ti, Tu x Mi” i „TKN” Rosalia zdobyły nagrodę Grammy i osiem Latin Grammy.

Ale z biegiem lat Rosalia była krytykowana za jej brzmienie Flamenco. Flamenco to styl muzyczny i taneczny kojarzony z hiszpańskimi Romami, znanymi również jako Gitanos. A ponieważ Rosalia nie jest etnicznie romska, została oskarżona o przywłaszczenie sobie dźwięku dla własnej korzyści.

„src=”https://www.youtube.com/embed/EslzthDFm2w?feature=oembed” frameborder=”0″ allow=”akcelerometr; Automatyczne odtwarzanie; schowek-zapis; zaszyfrowane media; żyroskop; obraz w obrazie” allowfullscreen>

Rosalia odpowiada na krytyków, którzy oskarżają ją o przywłaszczenie

W niedawnym wywiadzie dla GQ Rosalia opowiedziała o swoich muzycznych wpływach. A mówiąc o jej pojawieniu się jako artystki flamenco, piosenkarka powiedziała, że ​​wynikało to z jej miłości i podziwu dla gatunku.

„Jest wiele rzeczy, wielu ludzi, które wpłynęły na mnie, które umożliwiły mi tworzenie mojej muzyki” – powiedziała Rosalia.

„Jeśli wybiorę style muzyczne, widać, że obecne są reggaetón clásico, dembow, bachata i bolero. To wszystko jest wynikiem miłości, podziwu i najwyższego szacunku”.

Rosalia jest świadoma wysuwanych przeciwko niej oskarżeń o przywłaszczenie. Ale upierała się, że jej muzyka jest inspirowana i szczera. „Mogę z tobą rozmawiać tylko z własnej prawdy, co nie znaczy, że jest prawidłowa” – przyznała gwiazda popu.

„Dla mnie tworzenie muzyki jest ludzką manifestacją. To jest to, co sprawia, że ​​budzę się rano z entuzjazmem, co daje mi nadzieję, mój najbardziej szczery sposób komunikacji”.

„src=”https://www.youtube.com/embed/e-CEd6xrRQc?feature=oembed” frameborder=”0″ allow=”akcelerometr; Automatyczne odtwarzanie; schowek-zapis; zaszyfrowane media; żyroskop; obraz w obrazie” allowfullscreen>

„Jednym z powodów, dla których chciałam zostać muzykiem, było to, że mogłam podróżować i uczyć się nowych rzeczy, poznawać nowych ludzi” – kontynuowała Rosalia.

„Wszystkie te rzeczy wpływają na mnie jako osobę i chcę, aby wpływały one na mój dźwięk. Rozumiem i współczuję ludziom, którzy mogą czuć się inaczej, ale prawda jest taka, że ​​jeśli przestanę [to] myślę, że istnieje dobry lub zły sposób na inspirację, nie byłbym w stanie tworzyć muzyki”.

Rosalia wiedziała, że ​​Flamenco było jej „ścieżką” w wieku 13 lat

Rosalia zakochała się w Flamenco, kiedy po raz pierwszy usłyszała, jak wybucha z samochodu w wieku 13 lat. „Od samego początku wiedziałam”, powiedziała Faderowi w 2019 roku. „Zdałam sobie sprawę, to jest moja ścieżka”.

Po tym, jak zahipnotyzowała się dźwiękiem, Rosalia rozpoczęła treningi u znanego artysty flamenco José Miguela „El Chiqui” Vizcayi. W wieku 20 lat sama została nauczycielką flamenco. A mówiąc o swoim treningu, piosenkarka dostrzegła, jakie miała szczęście i jak trudne mogą być rzeczy dla ludzi ze społeczności Gitano.

” src=”https://www.youtube.com/embed/_6YCNd3ONUU?feature=oembed” frameborder=”0″ allow=”akcelerometr; Automatyczne odtwarzanie; schowek-zapis; zaszyfrowane media; żyroskop; obraz w obrazie” allowfullscreen>

„Zrozumiałam, że ostatecznie problemem był przywilej – że są dzisiaj ludzie, którzy chcą poświęcić się czemuś takiemu i mają więcej trudności, ponieważ nie mają możliwości studiowania” – powiedziała Rosalia. „Społeczność gitano jest społecznością o szczególnym znaczeniu dla Flamenco — kodyfikowania Flamenco. Widoczność, której niektórzy z tych artystów nie otrzymali — wczuwam się w to.”

ZWIĄZANE Z: Rosalía nauczyła się pisania piosenek od Boba Dylana i Patti Smith

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button