Aktualności

Jak ukryte urządzenia chroniły kulę, berło i koronę królowej na jej trumnie podczas konduktu pogrzebowego

Ukryte urządzenia zostały umieszczone na trumnie królowej, aby zapewnić, że cesarska korona państwowa, kula i berło nie odtoczą się, gdy monarcha zostanie przeniesiony do jej ostatniego miejsca spoczynku.

Dębowa trumna monarchy niosła królewskie relikwie, zwykle trzymane pod strażą w Tower of London, przez stan leżący królowej, jej pogrzeb w Opactwie Westminsterskim i ostatnią procesję do Windsor na jej służbę.

Długa podróż do jej miejsca spoczynku polegała na niesieniu trumny przez zespoły tragarzy, ciągniętej przez lawetę przewożoną przez marynarzy i przewożonej karawanem – zanim wniesiono ją po stromych schodach do kaplicy św. Jerzego w Windsor.

Wielu widzów zastanawiało się, jak symbole suwerenności wydawały się tak nieruchome podczas długiej podróży – tajemnica rozwiązana, gdy zostały ostrożnie wyjęte z trumny podczas popełnienia popełnienia.

Kamery ujawniły, że do trumny monarchy przymocowano specjalne uchwyty, z prętami wystającymi dyskretnie spod flagi Royal Standard, które unosiły berło nieco w górę od wyłożonej ołowiem dębowej trumny.

Berło utrzymywano na miejscu za pomocą prętów
Berło utrzymywano na miejscu za pomocą prętów

Użyto osobnego uchwytu, aby utrzymać kulę nieruchomo na miejscu, z dyskretnym mocowaniem w trumnie – i małym kolcem przymocowanym do samego dna kuli – utrzymując kulę na miejscu i powstrzymując ją przed obracaniem się, jak była podnoszone pochyłości.

Kula i berło zostały ostrożnie usunięte (fot. PA)
Kula i berło zostały ostrożnie usunięte (fot. PA)

Nawet fioletowa poduszka, na której znajdowała się cesarska korona stanowa, zawierała dyskretne niestandardowe urządzenie zaprojektowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa artefaktu, z wystającą sekcją utrzymującą koronę z przodu i na środku podczas niepewnej podróży.

Fioletowa poduszka zawierała ukryty element
Fioletowa poduszka zawierała ukryty element

Wyjaśniono, że artefakty i inne ozdoby z trumny zostały ostrożnie usunięte podczas ceremonii w Windsor, aby monarcha mógł zejść do grobu jako prosta chrześcijańska dusza.

Cesarska Korona Państwowa pochodzi z XV wieku, a obecna wersja została stworzona na koronację Jerzego VI w 1937 roku. Noszona jest przez monarchę od czasu jej koronacji, z poprawkami mającymi na celu zmniejszenie jej rozmiaru.

Zawiera bezcenny kamień szlachetny, w tym klejnot Cullinan II, szlif największego diamentu, jaki kiedykolwiek znaleziono, a także szafir św. Edwarda – najstarszy klejnot w królewskiej kolekcji, którego historia sięga 1042 roku.

Berło – formalnie znane jako berło Władcy z krzyżem – było używane podczas każdej koronacji od czasów Karola II w 1661 roku i nosi diament Cullinan I – większe rodzeństwo tego w koronie – który ma 530,2 karata i jest największym bezbarwnym wyciąć diament na świecie.

Kula Władcy, złoty glob zwieńczony krzyżem, pochodzi z 1661 roku.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button