Rozrywka

John Wayne prawie stracił karierę filmową za bycie miłym dla „dziewczyny” szefowej studia Vengeful

Aktor John Wayne miał szczęście spotkać swojego mentora z branży filmowej, Johna Forda, w tak młodym wieku. Jednak nie pomogłoby mu to przejść przez niektóre z największych katastrof na początku jego kariery. Wayne przypomniał kiedyś swojej żonie Pilar, jak prawie na zawsze stracił karierę filmową. „Idle flirting” z aktorką i gniew mściwego dyrektora studia początkowo zniweczyły jego marzenia.

John Wayne rozpoczął karierę filmową w pechowym czasie

John Wayne | Obrazy Getty

Książka Pilar i Alexa Thorleifsonów, John Wayne: Moje życie z księciem, zagłębił się w swoją drogę do sławy w przemyśle filmowym. Miał szczęście w Hollywood w czasie, gdy studio kwitło, a publiczność była podekscytowana widząc najnowsze „talkie” w kinach.

Jednak marzenia Wayne’a o karierze filmowej „rozbiły się” na jego oczach, gdy Fox Wielki Szlak nie udało się w kasie. W rezultacie studio ogłosiło bankructwo, a Wayne stracił pracę. Columbia szybko podniosła Wayne’a, ale ostatecznie doprowadziłoby to do o wiele więcej kłopotów dla aktora.

John Wayne prawie stracił karierę filmową z powodu mściwego dyrektora studia

Pilar i Thorleifson napisali, że szef studia Columbia, Harry Cohn, prowadził swoją działalność jak „prywatny rezerwat myśliwski”. Jeśli zainteresował się młodą aktorką, każdy mężczyzna w studio miał niewypowiedziane zrozumienie, że musi zachować od niej dystans. Jednak Wayne nie był świadomy zasady hollywoodzkiego dyrektora filmowego, a niewymieniona z imienia aktorka uznała go za „nieodpartego”.

Po kręceniu Arizona, Wayne został odrzucony w bramie studia Columbia. „Myślałem, że to jakiś błąd” — powiedział Wayne do Pilar. „Wiedziałem tylko, że muszę porozmawiać z Cohnem i wyjaśnić sprawy – albo moja kariera się skończy”.

Wayne i Cohn odbyli „wrogie” spotkanie, podczas którego dyrektor powiedział aktorowi: „Trzymaj swoją cholerną muchę zapiętą w moim studiu”.

W rezultacie Cohn chciał zrobić przykład z Wayne’a. Obsadził go w mniejszych rolach w filmie B, ostatecznie zmuszając go do grania postaci bez dialogu – zwłok w trumnie – przed anulowaniem kontraktu.

Aktor prawie na dobre opuścił Hollywood

Przemysł filmowy widział Wayne’a jako chodzącą katastrofę po bankructwie Foxa i incydencie w Columbii. „Pijak, łowca spódniczek, wichrzyciel i trucizna kasowa” – to terminy używane do opisania aktora. Żadne studio filmowe nie zatrudniłoby Wayne’a, nawet za niższą cenę.

Mascot Pictures w końcu zaproponowało Wayne’owi pracę przy produkcji seriali. Jednak poważnie rozważał odejście z branży na dobre.

„Duke powiedział mi, że gdyby umiał robić cokolwiek innego niż kręcić filmy, wyszedłby z tego biznesu od czasu do czasu” – napisała Pilar. „Nienawidził czuć się jak porażka, wiedząc, że Cohn tak łatwo zrobił z niego głupca. Duke czuł, że zawiódł dwoje ludzi, na których mu najbardziej zależało: Josephine Saenz, dziewczynę, którą kochał, i Johna Forda, mężczyznę, którego podziwiał ponad wszystkich innych. A wszystko przez bezczynny flirt.”

Wayne kontynuował pracę w Mascot Pictures, ale później stał się jedną z największych gwiazd filmowych, jakie kiedykolwiek żyły po włożeniu ogromnej ilości pracy.

POWIĄZANE: John Wayne był „wszystko, ale spłukany” pomimo wszystkich swoich ról filmowych

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button