Aktualności

Kalush Orchestra: Jak Absolutnie Fabulous Lynne Franks pomogła zdobyć slot Glastonbury dla zwycięzcy Eurowizji

Zwycięzcy ukraińskiej Eurowizji zdobyli cenne miejsce w Glastonbury, ale do wtorku ich występ nie był pewny.

Jednak cztery tygodnie temu, długo po ogłoszeniu składu festiwalu, Kałusz Orkiestra nie była nawet zarezerwowana.

Jednakże, i można teraz ujawnić, pojawienie się zespołu było możliwe dzięki połączeniu szczęścia, determinacji i interwencji eksperta PR, uwiecznionego przez komik Jennifer Saunders jako Edina w filmie Absolutnie Fantastyczny.

Zaczęło się od telefonu do mnie po tym, jak wróciłem do domu z reportażu na Ukrainie na początku rosyjskiej inwazji. Kate, która jest najlepszym fikserem, jakiego może sobie życzyć każdy reporter wojenny, zadzwoniła, by poprosić o przysługę dla swojej przyjaciółki Maii.

Maiia właśnie przybyła do Londynu po ucieczce przed najgorszą wojną na wschodzie kraju, ale potrzebowała miejsca do zamieszkania, a ja byłem w stanie załatwić jej pobyt z moim bratem w Londynie.

Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że Maiia zajmuje się public relations dla zespołu, stało się oczywiste, że powinni pojechać do Glastonbury. Pytanie brzmiało jak. Odpowiedzią była Lynne Franks – która jest rzeczywiście Absolutnie Fantastyczna.

Lynne zabrała się do pracy i po kilku dniach, gdy usłyszała, że ​​nie ma wolnych slotów, Chris Tofu, epicki DJ, który prowadzi festiwalową część Shangri-La, znalazł jeden.

Dopiero w tym momencie żaden z członków zespołu nie miał wiz na przyjazd do Wielkiej Brytanii i czasu było coraz mniej.

Ale przy odrobinie cierpliwości, kilku gorączkowych rozmowach telefonicznych i chęci zobaczenia ich występów w Wielkiej Brytanii ze strony Home Office, wszystko było jasne, a we wtorek, zaledwie trzy dni przed terminem występu, wizy dotarły .

Orkiestra Kałusza z trofeum Eurowizji, które zespół wystawił na aukcji, aby zebrać pieniądze na ukraiński wysiłek wojenny (fot. Stefania D’Alessandro/Getty)

Zespół jest zachwycony, nie wspominając o tym, że jest odrobinę przytłoczony możliwością zagrania na jednym z największych festiwali muzycznych na świecie.

„To dla nas bardzo fajna okazja, by jeszcze głośniej ogłosić Ukrainę, zwrócić jeszcze większą uwagę na wojnę i znaleźć jeszcze większe wsparcie ze strony Europejczyków” – powiedział lider zespołu i raper Oleh Psiuk. i.

W odpowiedziach Psiuka jest stały wątek. On i jego koledzy z zespołu stali się nieprawdopodobnymi ambasadorami swojego kraju i dzięki błogosławieństwu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego robią wszystko, co w ich mocy, aby utrzymać wojnę na froncie umysłów Europejczyków.

Dyrektor zespołu, Mykola Kucheryavy, pozwala sobie jednak powiedzieć, co Glastonbury znaczy dla swoich podopiecznych.

„Oczywiście dużo słyszeli o Glastonbury, a nawet marzyli, że pewnego dnia wystąpi tam Orkiestra Kałusza” – mówi. Zaznacz to na liście wiader.

Zwycięstwo na Eurowizji nie polegało na zdobyciu trofeum – zespół sprzedał je na aukcji, aby zebrać pieniądze na wysiłek wojenny w domu. Dla Psiuka chodziło o to, by w jakiś sposób przekuć zwycięstwo w konkursie piosenki na poparcie dla zwycięstwa nad Rosją na Ukrainie.

„Po wygraniu Eurowizji mój zespół i ja natychmiast postanowiliśmy znaleźć sposoby na przekształcenie tego zwycięstwa na korzyść wojny”, mówi. „Tak narodził się pomysł, aby zlicytować trofeum na zbiórkę pieniędzy dla armii ukraińskiej.

„Teraz, podróżując po Europie, poświęcamy wiele uwagi i właśnie tego potrzebujemy. Bo każdy artykuł, każda wzmianka, każde zdjęcie to grosz, aby pomóc Ukrainie w wojnie z Rosjanami”.

Czy ta niemal quasi-dyplomatyczna rola leży spokojnie na barkach zespołu?

„To bardzo ważne, aby reprezentować swój kraj, zwłaszcza teraz”, mówi, dodając, że dla Ukrainy i reszty świata nie ma innego wyboru niż zwycięstwo Ukrainy nad Putinem.

Psiuk ma taką nadzieję na wygranie wojny, że nie interesuje go rozmowa o przyszłorocznej Eurowizji, która odbędzie się w Wielkiej Brytanii.

„To okazja, aby powtórzyć, że Eurowizja 2023 będzie na Ukrainie, a także wezwać ludzi na całym świecie, aby pomogli nam jak najszybciej zakończyć wojnę” – powiedział.

„Nie może być inaczej. Wszyscy Ukraińcy starają się to przyspieszyć. Mamy nadzieję, że światowa społeczność również wkrótce będzie świętować to razem z nami.”

Zespół dowiedział się, że otrzymał wizę na podróż do Wielkiej Brytanii i występ na Glastonbury tuż przed wejściem na scenę w Amsterdamie we wtorek (zdjęcie: Levin den Boer/ANP/AFP via Getty Images)
Zespół dowiedział się, że otrzymał wizy na podróż do Wielkiej Brytanii tuż przed wejściem na scenę w Amsterdamie we wtorek (zdjęcie: Levin den Boer/ANP/AFP via Getty)

Dziwne wydaje się pytanie o jego muzykę, gdy myśli o nim i jego kraju są dużo bardziej naglące, ale on jest szczęśliwy, mogąc dać wskazówkę, czego tłum Glastonbury może oczekiwać od zespołu, gdy impreza naprawdę zaczyna się we wczesnych godzinach. Sobota rano.

„Ukraiński rap z motywami etnicznymi w końcu zabrzmi w Wielkiej Brytanii” – mówi. „Mamy nadzieję, że dotkniemy strun duszy każdego Anglika. I zacznijmy nową coroczną tradycję występów czołowych ukraińskich zespołów na Glastonbury.

„Cały świat powinien słyszeć i wiedzieć o muzyce ukraińskiej. Zwłaszcza teraz, gdy widzimy, że nasza „Stefania” jest lubiana przez obcokrajowców, śpiewają naszą piosenkę po ukraińsku, to utwierdza nas w przekonaniu, że wkrótce na światowym rynku pojawi się więcej ukraińskich piosenek.”

Podczas gdy Psiuk i zespół będą mieszać się z wieloma gwiazdami świata muzyki, takimi jak Sir Paul McCartney, Billie Eilish, Robert Plant, Noel Gallagher, Elbow i Diana Ross, nie będą od nich szukać selfie. Rzeczywiście, prawdopodobnie będzie odwrotnie.

„Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z naszymi ukraińskimi kolegami Jamalą, Go_A i DakhaBrakha” – mówi Psiuk o swoich rodakach występujących również w ten weekend.

Lynne i Maiia zostali nagrodzeni za wytrwałość w doprowadzeniu Kałusza do Glastonbury parą biletów. „To był jeden z moich największych testów od lat” — mówi Lynne. „Jestem zachwycony, że to zrobiliśmy”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button