Rozrywka

Kate Bush poprosiła Prince’a o nadanie mu szczególnego akcentu w piosence, ale uzyskała więcej, niż się spodziewała

Kate Bush i Prince rozpoczęli swoje muzyczne kariery mniej więcej w tym samym czasie. Pisali własne piosenki i często sami produkowali. Obaj autorzy piosenek byli biegli w kształtowaniu swoich osobowości i byli samotnikami na swój sposób. Bush to bajkowa istota, która zawodzi przy fortepianie w zamku na odległym wzgórzu. Prince był czadowym kameleonem, który zaszył się w pracowni swojego fioletowego pałacu, Paisley Park. Choć może się to wydawać końcem ich podobieństw, tak nie jest.

Dzielą się dwiema piosenkami.

Kate Bush i Książę | Dave Hogan/KMazur/Getty Images

Kate Bush poznała Prince’a na jednym z jego pokazów w Londynie w 1990 roku

Bush balansował na krawędzi kolejnej przerwy od muzyki po śmierci przyjaciela i zakończeniu związku, kiedy poznała Prince’a. Jego Królewskie Zło właśnie cofnęło jego… Czarny album „ponieważ był przekonany, że to zła, wszechmocna siła” – napisał Vice.

„W istocie, headspaces obu artystów nie mogło być w bardziej przeciwstawnych miejscach; Prince, artystycznie ochrzczony i gotowy do zmiany świata, oraz Kate Bush otoczeni mgłą melancholii i nieładu.”

Jednak para była fanami swojej pracy. W 1995 roku ówczesny inżynier Prince Michael Koppelman i ówczesny inżynier Busha Del Palmer wymienili e-maile, w których Koppelman powiedział, że Prince określił Busha jako swoją „ulubioną kobietę”.

Następnie, w 1990 roku, Bush wziął udział w jednym z koncertów Prince’s Wembley Arena podczas swojej trasy Nude Tour. Poprosiła o spotkanie z nim za kulisami. Tam rozmawiali o współpracy.

POWIĄZANE: „Stranger Things 4” obiecuje więcej Kate Bush w finale

Bush wysłał Prince’owi piosenkę „Dlaczego powinienem cię kochać?” ale włożył w to trochę za dużo swojej magii

W 1993 roku Palmer opowiedział Future Music (per Super Deluxe Edition) o współpracy Busha z Princem. Wyjaśnił, że para nie może współpracować osobiście, więc Bush wysłał Prince jej demo „Why Should I Love You?” Otrzymali piosenkę pokrytą wokalami, solówkami gitarowymi i klawiszami.

„Problemem było wtedy złożenie toru z powrotem w coś, co przypominałoby jego pierwotną formę, zachowując to, co najlepsze w tym, co zrobił Prince. Nie dodał żadnej partii wokalnej, która byłaby dla niego szczególnie dobra [‘The fine purple, the purest gold…’]więc złożenie go z powrotem zajęło w zasadzie dwa lata.

„To, co zostało, to jego gitara prowadząca, trochę cyfrowych syntezatorów i trochę wokali w chórkach. Potem wszedł Lenny Henry, żeby na koniec zaśpiewać.

Koppelman potwierdził, że Bush „w pewnym sensie podzielił różnicę z tym, co on… [Prince] wysłane i co jest w nagraniu.” Na swoim blogu (na Super Deluxe Edition) Koppelman powiedział, że oryginalne demo Busha jest „miliony razy lepsze niż kiepski dyskotekowy Prince”. Wyjaśnił, że po tym, jak Prince po raz pierwszy usłyszał demo, „zaczęła się brutalność”.

„Książę powiedział mi, że Kate Bush podobało się to, co zrobiliśmy. Powiedziała, że ​​to brzmiało bardzo amerykańskie… Nie byłem pewien, czy w ogóle go użyje.

Jednak Bush wykorzystał tę piosenkę. „Dlaczego miałbym cię kochać?” pojawia się w 1993 roku Czerwone buty. Później Bush powiedział Faderowi, że lubi pracować z Princem, mimo że odesłał jej zupełnie inną piosenkę.

„Na jakiś czas zaprzyjaźniliśmy się” – powiedziała. „Nie znałem go zbyt dobrze, ale [he was] tak pełen zabawy i naprawdę słodkiej osoby, a także naprawdę wykwintnej muzykalności. Prince był naprawdę wyjątkowym artystą i był tak dobry w wielu różnych rzeczach.

„Kiedy faktycznie pracowaliśmy, robiliśmy to na dużą odległość. Napisałem piosenkę, a on nad nią pracował, a potem dyskutowaliśmy, skąd ją wziąć”.

Fader zapytał, czy Prince zasugerował jej coś, czego mogłaby nie rozważyć inaczej. „To była bardziej praca, którą włożył na szczycie toru, którą mu wysłałam” – powiedziała. „Zmienił oryginalny nastrój piosenki.

„Ale kiedy z kimś współpracujesz, czasami tak się dzieje, i to naprawdę kwestia tego, czy chcesz, aby piosenka tam trafiła, czy nie. Nie wiem, bardzo trudno jest rozmawiać o muzyce, wiesz? To jedna z tych rzeczy, które czuć”.

Najwyraźniej para lubiła współpracować, ponieważ Bush śpiewał później chórki w „My Computer” Prince’a z 1996 roku. Emancypacja.

POWIĄZANE: Jak David Gilmour z Pink Floyd odkrył Kate Bush

Piosenkarz „Cloudbusting” oddał hołd jego królewskiemu zepsuciu po jego śmierci w 2016 roku

W kwietniu 2016 roku Prince zmarł w wyniku przypadkowego przedawkowania. Bush, która również straciła jednego ze swoich idoli, Davida Bowiego, w styczniu tego roku, wydała hołd swojemu dwukrotnemu współpracownikowi.

„Jestem bardzo smutna i zszokowana tragiczną wiadomością o Prince” – napisała na swojej stronie internetowej (na NME). „Był najbardziej utalentowanym artystą. Człowiek, który ma pełną kontrolę nad swoją twórczością, od scenarzysty i muzyka po producenta i reżysera. Był taką inspiracją.

„Zabawny i niesamowicie uzdolniony. Był najbardziej pomysłowym i niezwykłym występem na żywo, jaki widziałem. Świat stracił kogoś naprawdę magicznego. Dobranoc drogi książę.

Później Bush powiedziała Mattowi Everittowi z BBC 6 Music (per NME), że jej zdaniem Prince był „tak płodny, że rozśmieszał mnie, ponieważ gdy pracowałem nad albumem, odbyłby dwie światowe trasy koncertowe, kilka albumów i film…”

Niestety, Bush dodał, że między parą nie ma niewydanej muzyki.

POWIĄZANE: Dlaczego Kate Bush pozwoliła „Stranger Things 4” na użycie „Running Up That Hill”

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button